KULISY WOJNY W JUGOSŁAWII – SZOKUJĄCA SPOWIEDŹ AGENTA CIA

Ludzie, którzy obudzili wojnę w Jugosławii, później podyktowali warunki pokoju… Robert Baer, były agent CIA, w szokującym wywiadzie, który odbył się w Quebecu i został po raz pierwszy opublikowany na serbskim portalu internetowym Web-Tribune, mówi o szokujących szczegółach wojny w Jugosławii. Przekupstwo, celowe szerzenie paniki, malwersacje, propaganda… – jakie są prawdziwe kulisy tamtych wydarzeń?

Robert Baer jest obecnie dziennikarzem śledczym i pisarzem.

Jego książka pt. Sekrety Białego Domu wywołała wielki szok, ponieważ przedstawia fakty, które stawiają prezydencką administrację w niespecjalnie dobrym świetle.

Podczas akcji promocyjnej w 2016 roku w Quebec w Kanadzie autor udzielił wywiadu na żywo, w którym wspominał czasy, gdy jako wysoko postawiony agent CIA, pracował w Jugosławii w latach 1991-94 i na Bliskim Wschodzie.

Tło wojny, o której opowiadał, jest przerażające, mieszczące się w kwintesencji, że CIA zrobi wszystko, by zniewolić wybrany naród.

A oto i zapis tego szokującego wywiadu.

Gdzie i kiedy miała miejsce pana pierwsza praca w Jugosławii?

Przyleciałem helikopterem z trzema agentami. Wylądowaliśmy 12 stycznia 1991 roku w Sarajewie.

Naszym zadaniem było monitorowanie domniemanych terrorystów narodowości serbskiej, którzy zgodnie z oczekiwaniami mieli atakować Sarajewo.

Kim byli ci terroryści i dlaczego mieli wykonywać te ataki?

Dostaliśmy dokumenty dotyczące grupy zwanej „Wielka Serbia” ze szczegółami planów przeprowadzenia ataków bombowych na ważne budynki w Sarajewie w celu zapobieżenia wyjścia przez Bośnię ze składu byłej Jugosławii.

Czy istniała w ogóle taka grupa i co robiliście w Sarajewie pod nadzorem CIA?

Taka grupa nigdy nie istniała! Nasi szefowie nas okłamali. Naszym zadaniem było podniesienie alarmu i szerzenie paniki wśród polityków w Bośni, po prostu zasugerować im, że Serbowie mają zamiar zaatakować.

Na początku przyjęliśmy tę historię jako prawdziwą, ale po pewnym czasie zaczęliśmy zadawać pytania. Po co podsycać taką histerię skoro grupa nie istnieje?

Jak i kiedy zakończyła się ta operacja i czy miała jakąś nazwę?

Dla mnie skończyła się dwa tygodnie później, gdy otrzymałem nowe zadanie w Słowenii.

Operacja trwała miesiąc i miała nazwę „Istina” (tzn. „prawda”), chociaż wszystko było kłamstwem!

W jakim celu udał się pan do Słowenii?

Otrzymałem instrukcje, że Słowenia gotowa jest ogłosić niepodległość.

Dostaliśmy pieniądze, kilka milionów dolarów na sfinansowanie różnych organizacji pozarządowych, partii opozycyjnych i różnych polityków, którzy podżegali do nienawiści.

Czy miał pan wiedzę o propagandzie CIA i co o tym myśleli pańscy koledzy?

Oczywiście, nikt nie odmawiał wykonania zadań dla CIA szczególnie, kiedy wszyscy denerwowaliśmy się i mieliśmy skłonności do paranoi!

Wielu naszych agentów oraz starsi oficerowie po prostu znikali, ponieważ nie chcieli uprawiać propagandy przeciwko Serbom w Jugosławii.

Sam byłem zaszokowany ilością kłamstw podawanych dla naszych agencji i polityków!

Wielu agentów CIA kierowało propagandą nie zdając sobie sprawy z tego, co robią. Wszyscy znali tylko część historii, tylko ci, którzy tworzy całą historię znali prawdę – to politycy.

To znaczy, że propaganda była tylko przeciwko Serbom?

Tak i nie. Celem propagandy było oddzielenie republiki od ojczystej Jugosławii.

Musieliśmy wybrać kozła ofiarnego, na którego można by było wszystko zrzucić.

Ktoś, kto będzie odpowiedzialny za wojnę i przemoc. Wybrano Serbię, ponieważ była ona następczynią Jugosławii.

Czy może pan wymienić polityków z byłej Jugosławii, których opłacało CIA?

Tak, chociaż jest to dość delikatne. Płaciliśmy Stipe Miesiczowi, Franjo Tuđmanowi, Alija Izetbegovićowi, wielu konsultantom i członkom rządu Jugosławii, również serbskim generałom, dziennikarzom, nawet niektórym jednostkom wojskowym.

Radovan Karadžić przez pewien czas otrzymywał pieniądze ale przestał je przyjmować gdy zdał sobie sprawę, że chcą go poświęcić i oskarżyć o zbrodnie wojenne dokonane w Bośni. Tym kierowała amerykańska administracja.

Wspomniał pan, że media były kontrolowane i finansowane, jak to wyglądało?

Wiadomo już, że niektórzy agenci CIA byli odpowiedzialni za pisanie formalnych oświadczeń, które były odczytywane w głównych wydaniach wiadomości.

Oczywiście, prowadzący wiadomości nie wiedzieli o tym, że otrzymywali je od swoich zwierzchników a ci otrzymywali od naszego człowieka.

Wszyscy mieli ten sam cel: szerzenie nienawiści, nacjonalizmu i różnic między ludźmi za pośrednictwem telewizji.

Wszyscy wiedzą o Srebrenicy, może pan powiedzieć coś na ten temat?

W 1992 roku byłem z powrotem w Bośni, ale tym razem mieliśmy szkolić jednostki wojskowe w Bośni, nowym państwie, które właśnie ogłosiło niepodległość.

Srebrenica jest nadętą historią i niestety wieloma ludźmi się manipuluje.

Liczba ofiar obejmuje Serbów oraz innych zabitych, ale Srebrenica to marketing polityczny.

Mój szef, który był wcześniej amerykańskim senatorem, często podkreślał, że w Bośni będzie miała miejsce jakaś machinacja.

Na miesiąc przed rzekomym ludobójstwem w Srebrenicy powiedział mi, że miasto znajdzie się w czołówkach światowych wiadomości i kazał nam zebrać media. Kiedy spytałem po co, powiedział – zobaczysz.

Nowa bośniacka armia otrzymał rozkaz do ataku na domy i ludności cywilną. To byli oczywiście, mieszkańcy Srebrenicy. W tym samym czasie Serbowie zaatakowali z drugiej strony. Prawdopodobnie ktoś zapłacił, aby ich napuścić!

Więc kto jest winny ludobójstwa w Srebrenicy?

Za Srebrenice należy winić Bośniaków, Serbów i Amerykanów – czyli nas!

Ale faktycznie o wszystko oskarżyli Serbów.

Niestety, wiele ofiar pochowano jako muzułmanów, a byli to Serbowie oraz inne narodowości. Kilka lat temu mój przyjaciel, były agent CIA, który obecnie pracuje w MFW powiedział mi, że Srebrenica jest wynikiem porozumienia między rządem USA a politykami w Bośni.

Ofiary Srebrenicy dały pretekst Ameryce do ataku na Serbów za ich rzekome zbrodnie.

Dlaczego, jak pan myśli, Jugosławia upadła i dlaczego wasz rząd chciał to zrobić?

To bardzo proste, ludzie podburzający do wojny i dyktujący warunki światu posiadają firmy, które czerpią korzyść z różnych surowców mineralnych itp.!

Oni po prostu zrobili z was niewolników, wasi ludzie pracują za darmo a produkcja idzie do Niemiec i Ameryki… oni są wygranymi!

Sami musicie kupować i importować to, co wykonaliście, а ponieważ nie macie pieniędzy to musicie brać na kredyt, ot i cała historia Bałkanów!

Nigdy nie był pan w Kosowie w charakterze agenta CIA i nie czuł presji ze strony Ameryki?

Oczywiście! Kosowo zostało zajęte z dwóch powodów, po pierwsze, z powodu zasobów mineralnych i naturalnych, a po drugie, Kosowo jest bazą wojskową NATO!

W sercu Europy jest ich największa baza wojskowa.

Czy ma pan jakieś przesłanie dla narodów byłej Jugosławii?

Tak, mam. Zapomnijcie o przeszłości, była ona inscenizowana i fałszywa.

Byliście manipulowani, oni dostali to co chcieli, i to jest głupie, że wszyscy jeszcze nienawidzicie siebie wzajemnie, powinniście pokazać, że jesteście silni i zrozumieć kto wam to zrobił!

Szczerze przepraszam! Dlatego właśnie odsłaniam tajemnice CIA i Białego Domu!

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.