LAPTOP Z DREWNA WYTRZYMUJE 15 LAT I ŁADUJE SIĘ ENERGIĄ SŁONECZNĄ

Laptop z drewna o nazwie Wawa został zaprojektowany i skonstruowany w Peru. Pomysł stworzenia urządzenia, które zapewnieni dostępu do technologii i Internetu, nawet w najbardziej odległych regionach świata, zyskuje aprobatę coraz szerszego grona społeczeństw. Cała konstrukcja jest tym bardziej ciekawa, że łatwo ją naprawić i pochodzi z materiałów recyklingowych.

Technologia w Peru

Pomysł zaprojektowania i wyprodukowania taniego laptopa dla krajów rozwijających się jest szlachetnym celem, w który okresowo angażuje się wiele firm.

Najnowsza propozycja pochodzi z Peru i nazywa się laptop Wawa.

Kilka lat temu Javier Carrasco, twórca i założyciel tego projektu, wpadł na pomysł zbudowania laptopa spełniającego cele zrównoważonego rozwoju.

W szczególności chodziło mu o stworzenie komputera ekonomicznego, ekologicznego i łatwo naprawialnego, przeznaczonego dla peruwiańskich uczniów z obszarów wiejskich.

Brak dostępu do nowoczesnych technologii w niektórych społecznościach w Peru był dotąd utrudniony, głównie ze względu na związane z tym koszty.

Ciężka praca jednak popłaciła, bo stworzono wyjątkowy komputer.

wawa-laptop.jpg

Wawa laptop

Wawa laptop z drewna z 10-calowym wyświetlaczem od razu wyróżnia się na tle najpopularniejszych produktów tego typu.

Głównie dlatego, że przyczynia się bezpośrednio do ochrony środowiska, ponieważ do jego przygotowania użyto materiałów pochodzących i nadających się do recyklingu.

Obudowę urządzenia wykonano z paneli drewnopochodnych pochodzących z recyklingu.

Po zakończeniu cyklu życia urządzenia materiał, z którego go wykonano można ponownie użyć, a i inne części laptopa ulegają biodegradacji.

Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie jest zmontowane tak, aby można je było łatwo naprawić i móc ponownie wykorzystać znajdujące się w nim komponenty, gdy nie będzie już potrzebne.

Jak przewiduje producent średni czas bezawaryjnej pracy laptopa to ok. 5-10 lat, ale przy odpowiednim dbaniu o sprzęt, może sięgnąć nawet 15 lat.

Procesor i komponenty w laptopie Wawa nie są na poziomie najdroższych i najmocniejszych układów w obiegu, ale są jednak w stanie zarządzać jednoczesną obecnością dwóch systemów operacyjnych: Androida i Linuxa.

Dużą zaletą jest długa żywotność baterii.

W rzeczywistości laptop Wawa może być ładowany normalnym prądem lub poprzez przenośny panel słoneczny, który służy jako źródło energii.

Wyposażony wyłącznie w darmowe i bezpłatne oprogramowanie komputer kosztuje około 200 euro i być może wkrótce trafi na szerszy rynek.

⇒ Czytaj także: GRILL SOLARNY, KTÓRY DZIAŁA RÓWNIEŻ PO ZMROKU

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.