LEWITUJĄCE POCIĄGI W POLSCE?! – POLACY ZAPREZENTOWALI KOLEJ MAGNETYCZNĄ

Lewitujące pociągi wkrótce mogą stać się nadzieję polskiego transportu. Polski start-up Hyper Poland zaprezentował w Warszawie swój pomysł na szybką kolej magnetyczną i prototyp technologii magrail.

Technologia magrail

Hyper Poland to zarejestrowana w kwietniu 2017 r. polska firma składająca się z zespołu studentów, którzy zbudowali pierwszy w regionie CEE prototyp pojazdu typu Hyperloop, który został wysłany do Kalifornii na testy podczas konkursu SpaceX Hyperloop Pod II w 2017 r.

Inspirowana koncepcją Hyperloop technologia magrail, która umożliwia przekształcenie istniejącej infrastruktury kolejowej w pasywną kolej magnetyczną, dla wielu wydawała się niemożliwa do osiągnięcia.

Tymczasem przedstawiciele polskiego start-upu 22 października 2019 roku zaprezentowali w Warszawie przejazd pojazdu typu magrail po torze testowym.

Lewitujące pociągi

Podczas warszawkiej demonstracji nowoczesnego systemu transportowego rozwijanego przez Hyper Poland wykorzystano tor testowy o długości 48 metrów, który został wykonany w skali 1:5.

Maksymalna prędkość podczas tego przejazdu wyniosła ok. 50 km/h, przyspieszenie 6 m/s2 i opóźnienie 15 m/s2, a sam pociąg, chociaż może na pierwszy rzut oka nie było tego widać, lewitował.

Nic w tym dziwnego, ponieważ kolej magnetyczna jest koleją, która zamiast kół do poruszania się wykorzystuje zjawisko lewitacji magnetycznej.

hyper-poland-pociąg.jpg
Źródło: natemat.pl

Pociąg unosi się nad torem, co pozwala na osiągnięcie wielkich prędkości (300 km/h po trasach kolei konwencjonalnej i do 415 km/h po trasach Kolei Dużych Prędkości takich jak np. Centralna Magistrala Kolejowa).

Co prawda kolej magnetyczna istnieje już w Japonii oraz w Chinach, ale Hyper Poland chce wykorzystywać w swoim pomyśle mechanizm, który nie był tam stosowany – pasywną lewitację magnetyczną.

Ten mechanizm porównuje się do sił, które unoszą samolot – im szybciej będzie poruszał się pojazd, tym wyższa będzie siła odpychająca go od Ziemi i w pewnym momencie oderwie się on od toru.

Takie rozwiązanie nie wymaga dostarczania energii ani do toru, ani do pojazdu, a koszt jej wdrożenia jest  o 60-70% niższy niż koszty budowy nowej linii Kolei Dużych Prędkości.

Kolej magnetyczna coraz bliżej

Kiedy i czy w ogóle doczekamy się podróży lewitującymi pociągami?

Twórcy technologii chcą, aby gotowy produkt trafił na rynek w ciągu 5 lat.

W drugiej połowie 2020 roku w Żmigrodzie na terenie Instytutu Kolejowego rozpocznie się budowa pełnowymiarowego toru testowego systemu magrail stworzonego według projektu Hyper Poland.

Na ten cel firma pozyskała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 16,5 mln złotych.

Do końca 2022 r. planowane jest wdrożenie programu pilotażowego w Europie.

W Polsce ponoć będzie można instalować pierwszy etap nowej technologii na istniejących już torach, do czego mają przysłużyć się specjalne nakładki z silnikiem liniowym.

Co istotne, ich montaż nie będzie przeszkadzał w tradycyjnym transporcie kolejowym, ponieważ zwykłe pociągi będą mogły podróżować po tych samych torach, co pociągi magnetyczne.

Nowa infrastruktura kolejowa będzie potrzebna do wdrożenia trzeciego etapu projektu, czyli uruchomienia nowego środka transportu Hyperloop, który miałby osiągać prędkość 1200 km/h.

⇒ Czytaj także: POLACY MAJĄ POMYSŁ, JAK Z KAŻDEGO AUTA ZROBIĆ HYBRYDĘ!

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.