MASŁO KLAROWANE – DOMOWY PRZEPIS W PIĘCIU PROSTYCH KROKACH

Masło klarowane to składnik, który warto mieć w swojej kuchni nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także właściwości zdrowotne. Gotowy produkt bez problemu można znaleźć na sklepowych półkach, ale zamiast kupować, warto przygotować je samemu w domu. Tym bardziej że cały proces klarowania jest banalnie prosty.

Zdrowe klarowanie

Masło klarowane najprościej mówiąc jest to masło oczyszczone.

Podczas procesu klarowania zwykłe masło zostaje oczyszczone z kazeiny, czyli białka mleka i innych substancji w wyniku czego otrzymujemy czysty, zdrowy tłuszcz, doskonały do przyrządzania różnych potraw.

Jeśli chodzi o właściwości zdrowotne, to masło klarowane jest bogate przede wszystkim w CLA (sprzężony kwas linolowy), który jest kwasem tłuszczowym o silnym działaniu przeciwzapalnym, korzystnie wpływającym na układ krążenia, a nawet chroniącym przed niektórymi nowotworami, takimi jak rak sutka, skóry i płuc.

Masło klarowane jest również dobrym źródłem kwasu masłowego, który jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla układu pokarmowego.

 

masło-klarowane.jpg
fot.123rf.com

 

Pomaga w utrzymaniu zdrowej mikroflory w całym przewodzie pokarmowym, łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego, wspomaga odbudowę błony śluzowej jelit, łagodzi bóle brzucha oraz zwiększa przyswajalność składników mineralnych.

Poza tym takie masło jest bogatym źródłem niezbędnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E i K.

Kuchenne zalety

Warto również podkreślić kuchenne zalety stosowania masła klarowanego.

Po pierwsze doceniane jest przez wzgląd na walory smakowe.

Ma delikatnie orzechowy posmak i nadaje potrawom cudowny aromat.

Po drugie masło klarowane nie przypala się, ma wysoką temperaturę dymienia, dzięki czemu można na nim wszystko smażyć, gotować i piec bez obaw o zniszczenie składników odżywczych.

Po trzecie takie oczyszczone, przefiltrowane masło można przechowywać nawet przez miesiąc w temperaturze pokojowej bez obaw o to, że się zepsuje (w lodówce nawet do 3 miesięcy).

Jak zrobić masło klarowane w domu?

Oto przepis jak zrobić masło klarowane w domu w pięciu prostych krokach.

Do przygotowania porcji ok. 180 ml masła klarowanego potrzebna będzie:

  • Kostka 200 g masła bardzo dobrej jakości, o minimalnej zawartości tłuszczu 82% (wykluczamy niższe zawartości i wszelkie maślane miksy).
  • Gaza i małe sitko.
  • Średni garnek z grubym dnem.

Krok 1: Pokrój masło na małe kawałki (ok. 1 cm każdy) i włóż je do garnka.

Krok 2: Podgrzej zawartość na małym ogniu, aż do całkowitego rozpuszczenia się masła. Po kilku minutach masło powinno zacząć się pienić i pęcznieć.

Gotuj przez około 10-15 minut lub dopóki nie zobaczysz na jego powierzchni białej pianki (kazeiny).

Krok 3: Wyłącz źródło ciepła i łyżką delikatnie zbierz powstałą na wierzchu białą pianę do osobnego naczynia lub bezpośrednio do zlewu.

Gotowe masło klarowane powinno być przezroczyste i mieć złoty kolor.

Krok 4: Pozostałą w garnku zawartość na kilka minut pozostawiamy w spokoju i następnie delikatnie przecedzamy za pomocą gazy i sitka do nowego naczynia.

W ten sposób oddzielamy je od niechcianych substancji, czyli ponownie od białka mleka i ciemnych, stałych substancji, które tym razem pozostały na dnie garnka.

Krok 5: Oczyszczone masło przelać do szklanego lub ceramicznego pojemnika i odstawić w temperaturze pokojowej do ostygnięcia.

Masło klarowane przechowujemy w temperaturze pokojowej lub w lodówce, gdzie nabiera stężałej, dość twardej konsystencji.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.