METODA MARIE KONDO – UPORZĄDKUJ SWOJE ŻYCIE, PORZĄDKUJĄC SWÓJ DOM

Sprzątanie dla wielu osób to najmniej lubiane zajęcie, ponieważ często proces ten nie ma końca i szybko powstaje nowy bałagan. Jednak jest metoda, która może nam pomóc, a jest to metoda Marie Kondo. Na czym polega ta metoda i jak należy ją wprowadzić w swoje życie?

Marie Kondo i jej metoda

Metoda Marie Kondo pokazuje nam, jak porządkowanie domu może nam pomóc w uporządkowaniu swojego życia.

Jest to związane z tym, że bałagan, który panuje w przedmiotach w domu, jest odzwierciedleniem chaosu we wnętrzu człowieka.

Ten zewnętrzny nieporządek powoduje, że pojawia się u nas uczucie braku uporządkowania w naszym wnętrzu.

Sfera wewnętrzna oraz zewnętrzna są ze sobą bardzo powiązane.

Kim jest Marie Kondo?

Marie Kondo jest Japonką, która jest autorką książki pt. „Magia sprzątania” – książka ta dostępna jest również w języku polskim.

Można powiedzieć, że Marie Kondo stała się ważną osobą w dziedzinie sprzątania oraz porządkowania.

W 2015 roku pojawiła się w czasopiśmie „Times”, gdzie została opublikowana lista 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

Książki oraz filmy Marie Kondo są bardzo popularne na całym świecie.

Metoda ta pozwala nauczyć się efektywnego sprzątania, ale nie chodzi tutaj o mycie podłóg albo ścieranie kurzu, gdyż ważne znaczenie ma dobra organizacja całej przestrzeni.

Efekty metody Marie Kondo

Najważniejszym założeniem, jakie stawia Marie Kondo, jest skutek, który odbija się na całym naszym życiu.

Wszystko tutaj zaczyna się od tego, że człowiek próbuje uporządkować przestrzeń wokół siebie i w związku z tym zaczyna eliminować niepotrzebne przedmioty, ale też zaczyna klasyfikować wszystko to, co go otacza.

Bardzo często jest tak, że dana osoba zaczyna ustalać, że to, czego przestała używać, zaczyna upychać w jakimś określonym miejscu w domu.

W wyniku tego szafy i szuflady, a także inne przestrzenie w domu zaczynają się wypełniać niepotrzebnymi rzeczami.

Czasami dzieje się tak, że niektóre osoby kupują dodatkowe meble, aby pomieścić wszystkie te rzeczy.

metoda-marie-kondo.jpg
foto.dreamstime.com

W związku z tym po jakimś czasie wszystkie te przestrzenie zaczynają się zapełniać, a poprzez to tracą swoją funkcję.

Natomiast metoda Marie Kondo mówi, aby nie przechowywać rzeczy, tylko je uporządkować.

Jest to ważne, ponieważ kiedy człowiek skupia się na przechowywaniu, po pewnym czasie nieporządek wraca.

Zaczynają się zapełniać przestrzenie, które były przeznaczone do przechowywania i poprzez to nieporządek zaczyna pojawiać się w całym domu.

Można stwierdzić, że jest to taki efekt jojo jak podczas stosowania diety.

Jak nauczyć się pozbywać niepotrzebnych rzeczy?

Wiele osób ma problemy z tym, aby pozbyć się niektórych przedmiotów, które nie są im już potrzebne.

Natomiast cały sekret porządku i sprzątania polega na tym, aby pokonać taką trudność z pozbywaniem się niektórych przedmiotów i właśnie tego można nauczyć się dzięki metodzie Marie Kondo.

Ważne jest, aby nauczyć się wyrzucać rzeczy bez żadnego rozczulania się nad nimi – takie wyrzucanie może też oznaczać podarowanie czegoś drugiej osobie.

Marie Kondo twierdzi, że należy zachowywać przedmioty, dzięki którym jesteśmy szczęśliwi, gdyż każda rzecz, która znajduje się w naszym otoczeniu, ma swój ładunek emocjonalny.

Na jednych przedmiotach zależy nam bardziej, a na innych mniej.

Przedmioty, które są dla nas obojętne, nie powinny znajdować się w naszym domu, gdyż takie rzeczy będą tylko przeszkadzały.

Jeśli długo zastanawiamy się nad tym, czy coś zachować, a czy może wyrzucić, to odpowiedź jest tutaj jedna – taką rzecz należy wyrzucić.

Kiedy występują takie wątpliwości, oznacza to, że dana rzecz nie ma dla nas dużej wartości.

W związku z tym pojawia się tutaj neurotyczny nawyk chomikowania tych wszystkich niepotrzebnych rzeczy.

Jednak bardzo ważne jest, aby podczas pozbywania się jakiegoś przedmiotu, po prostu docenić go za to, jak nam służył, czyli można się z nim pożegnać.

Dla niektórych może to być dziwne, ale jest to bardzo dobry sposób na to, aby pozbyć się poczucia winy, które może się pojawić, kiedy chcemy uporządkować rzeczy.

Metoda Marie Kondo i jej kroki

W metodzie Marie Kondo znajduje się dziewięć kroków, które trzeba wykonać po kolei.

Kiedy rozpoczyna się nowy krok, trzeba całkowicie zakończyć krok wcześniejszy.

Aby można było przeprowadzić cały ten proces, potrzebna jest determinacja oraz zdecydowanie.

metoda-marie-kondo.jpg
foto.dreamstime.com

Kroki, które proponuje Marie Kondo, to:

 • pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów – czyli trzeba wyrzucić wszystko to, co nas nie uszczęśliwia albo to, co nie ma dla nas ważnego znaczenia;
 • zachowanie tylko tych rzeczy, które wprowadzają do naszego życia prawdziwą radość;
 • przedmioty powinny być porządkowane zgodnie z kategorią, a nie miejscem – w związku z tym, gdy chce się uporządkować ubrania, to należy uporządkować całą garderobę, która jest w naszym domu, a nie tylko w określonym pokoju;
 • najpierw zaczyna się od porządkowania odzieży, gdyż jest to najważniejsza do wyrzucenia rzecz, ponieważ łatwo jest ustalić, czy będzie jeszcze potrzebna albo czy jest używana lub nie;
 • kolejnym krokiem jest porządkowanie odzieży, którą chcemy zachować i należy ją porządkować pionowo – to oznacza, że odzież należy składać tak, aby powstała mała kostka, a dzięki temu będzie można ją umieścić pionowo w szufladach;
 • nie można nic zostawiać na później – czyli daną kategorię należy zakończyć od razu. Nie można pozwolić, aby dany etap został rozłożony na kilka dni, gdyż to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów;
 • przedmiotom, które chce się zachować, należy przyznać określone znaczenie – jeśli określony przedmiot nie ma dla nas znaczenia, to nie ma prawa być w naszym domu;
 • należy sprzątać w samotności – jeżeli sprząta się z innymi domownikami, to na pewno będą próbowali nas przekonać, aby zachować dany przedmiot;
 • nie można kupować nowych mebli, aby przechowywać jeszcze więcej rzeczy – to można zrobić tylko wtedy, gdy nie mamy mebli w ogóle.

Osoby, które stosowały już metodę Marie Kondo, zapewniają, że ona działa.

Marie Kondo wyróżniła pięć kategorii, według których trzeba porządkować swoją przestrzeń:

 • odzież;
 • książki;
 • papiery i dokumenty;
 • komono, a są to różnego rodzaju drobiazgi oraz akcesoria, do których zalicza się, np. kosmetyki, przybory kuchenne i drobne sprzęty AGD;
 • przedmioty o wartości sentymentalnej, czyli zdjęcia, pamiątki itp.

Jeśli nie uda się nam od razu wyrzucić wszystkich niepotrzebnych rzeczy, to nie trzeba się tym martwić, gdyż to jest całkowicie normalne.

Czasami trzeba zrobić kilka podejść, gdyż często trudno jest się nam rozstać z niektórymi przedmiotami, które i tak nie są nam potrzebne.

Proces wyrzucania oraz segregowania należy powtarzać do momentu, gdy poczujemy, że właśnie tego oczekiwaliśmy.

Zawsze warto spróbować uporządkować swoje otoczenie.

⇒ Czytaj także: KONSUMPCJONIZM – NAŁÓG, KTÓRY WSZCZEPIŁ CI SYSTEM

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.