CZY TO KONIEC NAGRYWANIA POLICYJNYCH INTERWENCJI?!

Czy to koniec nagrywanie policyjnych interwencji? Czy policjant ma prawo zabrać nam telefon, kiedy będziemy chcieli nagrać jego poczynania? W ostatnim czasie przepisy trochę się zmieniły. Co ustalono?

Uregulowane uprawnienia

Od lutego 2020 roku obowiązuje zmienione rozporządzenie regulujące postępowanie przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów, w tym kwestie odbierania urządzenia telekomunikacyjnego.

Czy wobec tego policjant może zabrać nam telefon, gdy będziemy chcieli nagrać interwencję?

Tak naprawdę nie ma odgórnie wprowadzonego uprawnienia do arbitralnego odbierania telefonów osobom, które nagrywają interwencje.

Jednak pojawiło się narzędzie, które – w świetle szczególnych, konkretnych okoliczności – może doprowadzić do zatrzymania, któremu towarzyszyć będzie możliwość odebrania urządzenia telekomunikacyjnego.

O co chodzi?

Odbieranie urządzeń

Od 7 lutego 2020 roku zgodnie z §8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 lutego 2020 r. w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów, elementem procedury zatrzymania przez policję jest odbieranie zatrzymywanemu urządzeń telekomunikacyjnych.

Oznacza to, że jeśli policjant podejmie decyzję o zatrzymaniu osoby, ma prawo zażądać od osoby zatrzymywanej oddania telefonu komórkowego, a tym bardziej zakazać nagrywania interwencji.

Gdy zatrzymany tego nie zrobi, to funkcjonariusz może zgodnie z prawem zastosować środki przymusu bezpośredniego.

Prościej mówiąc –  obezwładnić zatrzymywanego i odebrać mu telefon siłą.

Co więcej, odmówienie oddania telefonu jest traktowane jako wykroczenie zagrożone karą, co regulują przepisy z 31 marca 2020 roku:

Kto umyślnie, nie stosując się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej, na podstawie prawa, poleceń określonego zachowania się, uniemożliwia lub istotnie utrudnia wykonanie czynności służbowych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Wcześniej odbieranie urządzeń telekomunikacyjnych nie było elementem procedury zatrzymywania.

Odbierane były jedynie „broń lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia albo przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi”.

Wprowadzona zmiana odnosi się tylko do zatrzymań pozaprocesowych penitencjarnego i prewencyjnego (porządkowego), które ma dosyć szeroki zakres.

Historia takich zatrzymań pokazała, że stosowano je nawet względem osób, które stanowiły zagrożenie ze względu na to, że byli oni uczestnikami protestów lub kibicami konkurencyjnych drużyn, gdzie istniało „ryzyko” zamieszek i bójek.

⇒ Czytaj także: ZMIANY DLA KIEROWCÓW OD 1 LIPCA! POLICJA ŁATWIEJ ODBIERZE PRAWO JAZDY

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.