NIEBEZPIECZNE SKŁADNIKI W PRODUKTACH HIGIENY OSOBISTEJ

Szampony, pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, dezodoranty, kremy do twarzy i kremy z filtrami przeciwsłonecznymi – to właśnie większość tych produktów zawiera w składzie dziesiątki (jeśli nie setki) wątpliwych składników chemicznych. Niektóre z nich są nieszkodliwe, ale inne mogą narazić Cię na poważne zagrożenie dla zdrowia, wynikające z ich długotrwałego użytkowania. Sprawdź, jakie niebezpieczne składniki ukrywają się w Twoich produktach higieny osobistej.

Niebezpieczne składniki

Ile produktów do higieny osobistej używasz na co dzień?

Według statystyk mężczyźni średnio używają sześciu, a kobiety dwunastu.

Jednak niewiele osób zastanawia się nad tym, ile unikalnych składników znajduje się w składzie ich ulubionego produktu do pielęgnacji ciała.

W przypadku produktów do higieny osobistej mężczyzn liczba unikalnych składników dochodzi do 85, a dla kobiet – około 168.

Wśród nich znajdują się kombinacje silnych, niebezpiecznych dla zdrowia składników.

Oto lista tych, których bezwzględnie trzeba unikać:

  • Aluminium – powszechne w dezodorantach, ponieważ zapobiega poceniu się, zatykając gruczoły potowe. Niestety szybko wchłania się do organizmu, gdzie może naśladować estrogeny, sprzyjając rozwojowi komórek raka piersi.
  • Avobenzone (Butyl Methoxydibenzoylmethane, Parsol 1789) – niestabilny filtr przeciwsłoneczny. Szybko się rozpada i zapewnia minimalną ochronę przed słońcem.
  • Chlorek benzalkoniowy – często używany jako środek konserwujący i środek powierzchniowo czynny w dezodorantach. Jest alergenem, który może powodować alergie skóry, oczu i układu oddechowego.
  • Chlorek cetylopirydyniowy – jest to antyseptyczny składnik płynu do płukania ust zawierający alkohol. Wysusza błonę śluzową jamy ustnej, czyniąc ją bardziej podatną na uszkodzenia i zapalenia
  • Chlorheksydyna – środek dezynfekujący i antyseptyczny zwykle dodawany do płynu do płukania ust. Oprócz zabijania zarówno dobrych, jak i złych bakterii, chlorheksydyna przy dłuższym stosowaniu zwiększa ciśnienie krwi.
  • Kokamidopropylobetaina – środek powierzchniowo czynny dodawany do szamponu, ponieważ poprawia jego działanie. Często wiąże się z występującymi na skórze alergiami i podrażnieniami. Dodatkowo istnieje podejrzenie traktowania jej jako toksyny środowiskowej.
  • Fluorki – działają bardzo szkodliwie w przypadku połknięcia (np. pasty do zębów lub płynu do płukania ust). Fluor jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci i sprzyja poważnym zaburzeniom stanu kości i zębów.
  • Homosalat – często spotykany w kremach z filtrem przeciwsłonecznym i serum do twarzy. Gromadzi się w organizmie szybciej, niż możemy go wyeliminować. Zbyt dużo homosalatu może źle wpływać na pracę narządów wewnętrznych.
  • Octinoxate – chemiczny filtr przeciwsłoneczny obecnie zakazany w krajach UE, ale był często dodawany także do kremów pielęgnacyjnych i produktów do makijażu (sprawdźcie skład kosmetyków spoza UE). Skóra łatwo wchłania ten składnik wytwarzający wolne rodniki i powodujący podrażnienia skóry. Octinoxate zakłóca również pracę tarczycy i negatywnie wpływa na układ nerwowy.
  • Parabeny – znajdują się we wszystkich rodzajach kosmetyków – od produktów kosmetycznych i higienicznych po dezodoranty. Zazwyczaj dodaje się je w celu zahamowania wzrostu bakterii, ale główny problem z parabenami polega na tym, że mogą one zakłócać równowagę hormonalną organizmu.
  • SLS, czyli laurylosiarczan sodu (Sodium Lauryl Sulfate) – jest obecny w większości szamponów, kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy, farb do włosów, wybielaczy, past do zębów, żeli pod prysznic, środków myjących, podkładów pod makijaż, mydeł w płynie, proszków do prania, olejków oraz soli do kąpieli. SLS ma związek z podrażnieniami skóry oraz oczu, zaburzeniami hormonalnymi, a także toksyczne działanie na narządy, szkodliwe działanie na rozrodczość oraz rozwój, neurotoksyczność, szkodliwy wpływ na środowisko, zdolność do wywoływania zmian na poziomie biochemicznym lub komórkowym, potencjalnych mutacji oraz nowotworów.

Pamiętaj, że za każdym razem, gdy myjesz włosy popularnym szamponem lub nakładasz na skórę krem ​​przeciwsłoneczny, ryzykujesz kontakt z potencjalnie niebezpiecznymi składnikami.

Dlatego też uważnie czytaj składy produktów higieny osobistej, wybieraj rozsądnie i wystrzegaj się szkodliwych substancji.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.