OLEJ KOKOSOWY – SPOSÓB NA ZDROWE ZĘBY I DZIĄSŁA

Olej kokosowy może być skuteczniejszą i bezpieczniejszą alternatywą dla chemicznych płynów do płukania ust. Badania dowodzą, że ssanie oleju kokosowego nie tylko zmniejsza płytkę nazębną, ale również zapobiega pojawianiu się stanów zapalnych dziąseł i jamy ustnej.

Zdrowie zębów i dziąseł

Płytka nazębna to bardzo lepki, bezbarwny lub jasnożółty osad w postaci biofilmu, który regularnie powstaje na zębach.

Zawiera bakterie, które wytwarzają kwasy atakujące szkliwo i uszkadzające dziąsła.

Jej nagromadzenie na zębach może spowodować trwałe uszkodzenia, ponieważ dochodzi do jej mineralizacji, przez co na zębach tworzy się kamień i utrwalają.

To właśnie nagromadzona płytka nazębna jest bezpośrednią przyczyną wielu problemów ze zdrowiem jamy ustnej, m.in. przewlekłymi zapaleniami dziąseł.

Olej kokosowy kontra płytka nazębna

Tradycyjnie do dbania o zdrowie jamy ustnej wykorzystywano olej sezamowy, którego skuteczność w zmniejszeniu liczby bakterii streptococcus mutans w płytce nazębnej w ciągu zaledwie 2 tygodni potwierdzono w badaniach.

Okazuje się jednak, że olej kokosowy również wykazuje podobne właściwości, co potwierdza raport z badań opublikowany na łamach Nigerian Medical Journal.

W badaniu wzięło udział 60 osób w wieku 16-18 lat z zapaleniem dziąseł wywołanym nagromadzoną płytką nazębną.

Oprócz rutynowej higieny ustnej badani musieli dodatkowo ssać olej kokosowy, czy też inaczej mówiąc płukać usta olejem.

Poziom płytki nazębnej i stan dziąseł oceniono w dniu zgłoszenia na badania oraz w pierwszym, siódmym, piętnastym i trzydziestym po wdrożeniu ssania oleju.

Ustalono, że od siódmego dnia nastąpił wyraźny spadek wskaźnika nagromadzenia płytki nazębnej i stanu zapalnego dziąseł.

olej-kokosowy.jpg
foto.123rf.com

Po 30 dniach wartości te spadły odpowiednio z 1,19 do 0,385 i z 0,91 do 0,401.

Stwierdzono, że olej kokosowy jest skutecznym środkiem zmniejszającym objawy zapalenia dziąseł i gromadzenia się płytki nazębnej na zębach.

Zdrowsza alternatywa

Olej kokosowy jest dobrze znanym środkiem przeciwbakteryjnym.

Zawiera on kwas laurynowy, który zabija bakterie, wirusy i grzyby.

Gdy nasza ślina miesza się z olejem, powstaje substancja podobna do mydła, która osiada na powierzchni zębów, zmniejszając płytkę nazębną i siedliska bakterii.

Dlaczego olej kokosowy jest zdrowszy od chemicznych płynów do płukania ust?

Otóż najczęściej stosowanym składnikiem aktywnym w płynie do płukania jamy ustnej jest chlorheksydyna, fenol i fluorek cyny lub aminofluorek, przy czym chlorheksydyna jest najskuteczniejsza w zwalczaniu bakterii i zapalenia dziąseł wywołanego nagromadzeniem płytki nazębnej.

Problem z płynami do płukania ust polega jednak na tym, że mają one znaczące, nawet nieodwracalne, niepożądane skutki uboczne.

Chlorheksydyna przy długotrwałym stosowaniu zmienia wrażenia smakowe i powoduje brązowe zabarwienie zębów, które jest bardzo trudne do usunięcia.

Wszystkie te chemiczne składniki mogą również niekorzystnie wpływać na błony śluzowe i język, zwyczajnie je wysuszając.

Z kolei długotrwałe stosowanie płynów do płukania jamy ustnej zawierających fenol i fluorek cyny może przebarwiać szkliwo.

Naukowcy zauważyli, że olej kokosowy nie wydaje się mieć takich skutków ubocznych, ponieważ podczas badania nie odnotowano przypadków zmian smaku lub zauważalnej zmiany zabarwienia zębów.

Z powyższego wynika, że olej kokosowy jest łatwym do zastosowania, bezpiecznym i opłacalnym środkiem o minimalnych skutkach ubocznych, który można bezpiecznie stosować jako środek wspomagający utrzymanie zdrowej jamy ustnej.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.