OPARY Z E-PAPIEROSA MOGĄ WYWOŁAĆ ZAPALENIE JELIT

Nowe badania sugerują, że opary z e-papierosa osłabiają integralność wyściółki jelit i prowadzą do przewlekłego stanu zapalnego. „Zdrowa” alternatywa tradycyjnych papierosów okazuje się coraz bardziej zgubna w skutkach.

Nie taka zdrowa alternatywa

Nowe badania sugerują, że same opary e-papierosa, wolne od nikotyny i aromatów, mogą potencjalnie wywoływać zapalenie jelit.

W ramach serii eksperymentów badanie wykazało, w jaki sposób opary e-papierosa mogą osłabiać wyściółkę jelit i prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego.

Badania nad długofalowymi skutkami używania e-papierosów to dopiero początek.

Pobieżne badania pokazują, że e-papierosy mogą potencjalnie powodować pewne uszkodzenia płuc, ale jak dotąd nie jest jasne, co to dokładnie oznacza dla zdrowia ludzkiego.

Wskazania są takie, że e-papierosy nie wydają się być prawie tak szkodliwe jak tradycyjne papierosy tytoniowe, ale z pewnością nie są nieszkodliwe.

Wyściółka jelita to niesamowita istota – wyjaśnia Pradipta Ghosh, badaczka z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Składa się z pojedynczej warstwy komórek, które mają za zadanie uszczelnić organizm przed bilionami drobnoustrojów, chronić nasz układ odpornościowy, a jednocześnie umożliwiać wchłanianie niezbędnych składników odżywczych.

Wpływ używania e-papierosów na zdrowie jelit jest stosunkowo niedostatecznie zbadanym obszarem i niewiele wiadomo na temat ich wpływu na wyściółkę jelit.

Dlatego celem tego nowego badania było zbadanie wpływu oparów e-papierosów na wyściółkę jelit przy użyciu zarówno zwierzęcych, jak i ludzkich modeli komórkowych.

Zagrożenie dla jelit

Eksperymenty wyeliminowały nikotynę i substancje smakowe, koncentrując się na glikolu propylenowym i glicerynie roślinnej – dwóch substancjach chemicznych używanych jako baza we wszystkich płynach do waporyzacji.

Bezpieczeństwo e-papierosów było przedmiotem zaciekłej debaty – mówi Ghosh. Zawartość nikotyny i jej uzależniający charakter zawsze były głównym przedmiotem zainteresowania tych, którzy argumentują przeciwko jej bezpieczeństwu, podczas gdy brak substancji chemicznych w substancjach rakotwórczych obecnych w dymie papierosowym był reklamowany przez producentów e-papierosów przy sprzedaży ich produktów jako „zdrowa alternatywa”. W rzeczywistości to chemikalia tworzące płynną parę, więc powinniśmy być zaniepokojeni, ponieważ są przyczyną zapalenia jelit.

Naukowcy najpierw przyjrzeli się wpływowi wdychania oparów e-papierosów na modele myszy.

Ostre narażenie (codzienne stosowanie przez tydzień) porównano z przewlekłym narażeniem (codzienne stosowanie przez trzy miesiące).

Podczas gdy ostra ekspozycja na opary e-papierosów spowodowała niewielkie negatywne skutki, przewlekła ekspozycja doprowadziła do znacznego zapalenia okrężnicy i zmniejszenia ekspresji genów związanych z funkcją bariery jelitowej.

jelita-uszkodzenia.jpg
W dolnych ramkach na zdjęciach widać pęknięte połączenia komórkowe w wyściółce jelita po wystawieniu na działanie chemikaliów z e-papierosów (w porównaniu ze zdrowymi komórkami w górnych ramkach).

Kolejna część badań polegała na wyhodowaniu trójwymiarowego modelu ludzkiego przewodu pokarmowego.

Komórki macierzyste pobrane od ludzkich pacjentów podczas kolonoskopii hodowano w warunkach laboratoryjnych, dopóki nie uległy różnicowaniu w kluczowe typy komórek, które stanowią wyściółkę jelitową.

Tutaj naukowcy odkryli, że przewlekła ekspozycja opary z e-papierosów spowodowała rozpad określonych białek zwanych markerami ścisłego połączenia.

Białka te działają jako fizyczna bariera wyściełająca jelita, a ich rozpad może wywołać późniejszy stan zapalny jelita.

To pierwsze badanie, które pokazuje, jak przewlekłe korzystanie z e-papierosów zwiększa podatność jelit na infekcje bakteryjne, prowadząc do przewlekłego stanu zapalnego i innych problemów zdrowotnych.

⇒ Czytaj także: E-PAPIEROSY ZWIĘKSZAJĄ RYZYKO PRZEWLEKŁYCH CHORÓB PŁUC

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.