E-PAPIEROSY ZWIĘKSZAJĄ RYZYKO PRZEWLEKŁYCH CHORÓB PŁUC

E-papierosy uznawane są za tzw. mniejsze zło. Mają być „zdrowszym” zamiennikiem tradycyjnego palenia. Tymczasem coraz więcej badań donosi o ich toksyczności. Jedno z nich pokazuje, że stosowanie e-papierosów zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłych chorób płuc.

Wpływ długoterminowy

Według badania opublikowanego w American Journal of Preventive Medicine w grudniu 2019 roku korzystanie z e-papierosów zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłych chorób płuc, takich jak astma, zapalenie oskrzeli, rozedma płuc lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).

Naukowcy przeanalizowali dane z „Population Assessment of Tobacco and Health (PATH)”.

Znaleźli informacje na temat e-papierosów, nawyków tytoniowych i nowych diagnoz chorób płuc wśród ponad 32 000 dorosłych Amerykanów w okresie od 2013 do 2016 roku.

Według informacji opublikowanej przez „Center for Tobacco Control Research and Education” University of California, jest to jedno z pierwszych badań dotyczących długoterminowego wpływu e-papierosów.

Otóż wcześniej kilka badań populacyjnych wykazało związek między używaniem papierosów elektronicznych a chorobą płuc, ale trudno było udowodnić, że używanie e-papierosów było faktycznie tego przyczyną.

Być może powodem jest to, że osoby z chorobą płuc używają e-papierosów w większym stopniu niż inne.

W badaniu opublikowany w grudniu 2019 r. uczestnicy nie zgłaszali choroby płuc w momencie badania.

Pozwoliło to badaczom od samego początku spojrzeć na stosowanie e-papierosów i tytoniu.

Śledzili więc uczestników przez trzy lata.

Naukowcy uważają, że otrzymane wyniki są mocnym dowodem na istnienie związku przyczynowego między używaniem e-papierosa a chorobą płuc – bardziej przekonującym niż pokazano w poprzednich badaniach.

Wnioskujemy, że e-papierosy same w sobie są szkodliwe. Stwierdziliśmy, że efekt jest niezależny od tego, czy uczestnicy palili również zwykły tytoń –  powiedział Stanton Glantz, profesor medycyny i szef Centrum Badań i Edukacji ds. Kontroli Tytoniu w Kalifornii w komunikacie prasowym.

E-papierosy i choroby płuc

Wyniki pokazały, że użytkownicy papierosów elektronicznych mieli trzykrotnie zwiększone ryzyko rozwoju przewlekłej choroby płuc.

Jednak ci, którzy używali zarówno e-papierosów, jak i tytoniu, mieli jeszcze większe ryzyko rozwoju przewlekłej choroby płuc niż ci, którzy używali tylko jednego z dwóch produktów.

Zdaniem badaczy ustalenia są istotne, szczególnie w czasie debaty na temat tego, czy e-papierosy powinny być uważane za zamiennik palenia tytoniu.

Doszli do wniosków, że stosowanie e-papierosów jest niezależnym czynnikiem ryzyka chorób układu oddechowego.

Dodatkowo podwójni użytkownicy, czyli ci, którzy palą tytoń i używają e-papierosów, co jest częstym wzorcem stosowania, jest bardziej ryzykowne niż używanie obu produktów osobno.

⇒ Czytaj także: E-PAPIEROSY USZKADZAJĄ DNA I MOGĄ ZWIĘKSZAĆ RYZYKO RAKA

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

♦ Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.