OPASKI AMAZONA, CZYLI NOWY SPOSÓB NA ŚLEDZENIE PRACOWNIKÓW – Odkrywamy Zakryte
OPASKI AMAZONA, CZYLI NOWY SPOSÓB NA ŚLEDZENIE PRACOWNIKÓW

Opaski Amazona to opatentowany przez tego amerykańskiego giganta e-commerce nowy sposób na monitorowanie wydajności pracy osób zatrudnionych na magazynach. Zakładana na rękę bransoleta ma niby usprawnić system wykonywania działań. Firma rzadko jednak wspomina o tym, że opaski to przede wszystkim sposób na śledzenie i nadzorowanie pracowników.

Optymalizacja zasobów

Proponowany system kontroli składa się z rozmieszczonych w obrębie magazynu urządzeń ultradźwiękowych, odpowiedniego modułu zarządzania, który wszystko nadzoruje oraz samych opasek zakładanych na rękę pracownikom.

Opaska dzięki wyposażeniu w ultradźwięki pozwala poznać dokładną lokalizację ręki pracownika i określić, czy znajduje się on w konkretnym magazynie i sięga po odpowiedni przedmiot.

W praktyce wygląda to tak, że zamówienie, które trafia do Amazona, zostaje przesłane do podręcznych tabletów, które nosi każdy pracownik firmy.

Następnie pracownik, któremu zostaje przydzielone dane zadanie, musi szybko znaleźć się w odpowiedniej hali, znaleźć produkt, zapakować go i przejść do wykonywania następnego zadania.

W tym czasie opaska sterowane delikatnie prądem o niskim napięciu kontroluje jego ruchy i gdy pracownik będzie zbliżał się do właściwej półki, na której znajdzie poszukiwaną rzecz, tym bransoleta zacznie intensywniej wibrować.

Zdaniem Amazona jest to doskonały sposób na optymalizację zasobów, czyli na poprawę efektywności i wydajności pracy zatrudnionych osób.

Opaski Amazona i inwigilacja

Chociaż Amazon twierdzi, że takie rozwiązania usprawniają pracę firmy, to jednak sam pomysł zakładania bransoletek na ręce pracowników wydaje się kontrowersyjny.

Dzięki takiemu rozwiązaniu firma może śledzić każdy ruch pracownika, dosłownie inwigilować jego poczynania.

A następnie, gdy nie wykaże on postępów lub będzie niczym robot działał za wolno – zostanie zwolniony.

Sprawa wydaje się jeszcze bardziej istotna, jeżeli  weźmiemy pod uwagę fakt, że kontrole w zakładach pracy Amazona ujawniły szokujące grzechy tego amerykańskiego giganta, który nieludzko wyzyskuje pracowników, o czym więcej przeczytacie TUTAJ.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.