Palau, wyspiarskie państwo samorządowe na Oceanie Spokojnym, stało się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził zakaz stosowania kremów przeciwsłonecznych zawierających toksyczne chemikalia szkodliwe dla koralowców i życia morskiego. Żaden produkt ze szkodliwymi składnikami nie będzie mógł być stosowany ani sprzedawany w tym kraju.

Dziewiczy raj dla turystów

Palau to mały kraj wyspiarski, których leży na zachodzie Pacyfiku i ma populację liczącą około 20 000 osób.

Miejsce to cieszy się jednak tętniącym życiem przemysłem turystycznym opartym głównie na słynnych rafach koralowych, czystych plażach i nurkowaniu.

palau.jpg
foto.depositphotos.com

Uważane jest nawet za „dziewiczy raj” dla nurków.

Laguna na Wyspach Skalistych w Palau jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To właśnie podwodne bogactwo jest tak cenne dla tego państwa, że władze postanowiły wprowadzić duże restrykcje w stosunku do używania wszystkich substancji, które mogłyby je zniszczyć.

NIE dla kosmetyków przeciwsłonecznych

Po wielu analizach ustalono, że toksyczne chemikalia obecne w produktach przeciwsłonecznych znaleziono w krytycznych siedliskach Palau oraz w tkankach najpopularniejszych tam podwodnych stworzeń.

Według prezydenta Palau, Tommy’ego Esanga Remengesau, Jr., decyzja ta została podjęta na podstawie raportu opublikowanego przez The Ocean Foundation w 2017 r., w którym poinformowano, że produkty ochrony przeciwsłonecznej zawierają szkodliwe chemikalia dla raf koralowych.

Zgodnie z raportem około 14 000 ton składników filtrów przeciwsłonecznych jest absorbowanych do oceanów każdego roku.

kosmetyki-przeciwsłoneczne.jpg
foto.depositphotos.com

Wiele tych szkodliwych substancji chemicznych zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego, co oznacza, że ​​mają one negatywny wpływ na rozwój większości gatunków koralowców oraz wielu gatunków ryb i glonów.

W związku z tym w Palau wprowadzono nowe prawo, które zakazuje sprzedaży i stosowania filtrów przeciwsłonecznych zawierających przynajmniej jeden z 10 toksycznych składników, w tym oksybenzon i oktoksynol-9, które są znanymi zanieczyszczeniami środowiska.

Zgodnie z nakazami rządowymi wszelkie toksyczne dla rafy filtry przeciwsłoneczne sprzedawane lub importowane do Palau zostaną skonfiskowane, a na właściciela nałożone zostaną grzywny.

Każdy turysta przyjeżdżający do kraju z zakazanym kosmetykiem będzie musiał zostać ukarany grzywną w wysokości do 1000 USD.

W ten oto sposób Palau stał się pierwszym krajem całkowicie zakazującym sprzedaży i stosowania toksycznych filtrów przeciwsłonecznych.

⇒ Czytaj także: KREMY DO OPALANIA – SŁONECZNY PRZEKRĘT

♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.