PALAU PIERWSZYM KRAJEM, KTÓRY WPROWADZIŁ ZAKAZ KOSMETYKÓW PRZECIWSŁONECZNYCH

Palau, wyspiarskie państwo samorządowe na Oceanie Spokojnym, stało się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził zakaz stosowania kremów przeciwsłonecznych zawierających toksyczne chemikalia szkodliwe dla koralowców i życia morskiego. Żaden produkt ze szkodliwymi składnikami nie będzie mógł być stosowany ani sprzedawany w tym kraju.

Dziewiczy raj dla turystów

Palau to mały kraj wyspiarski, których leży na zachodzie Pacyfiku i ma populację liczącą około 20 000 osób.

Miejsce to cieszy się jednak tętniącym życiem przemysłem turystycznym opartym głównie na słynnych rafach koralowych, czystych plażach i nurkowaniu.

palau.jpg
foto.depositphotos.com

Uważane jest nawet za „dziewiczy raj” dla nurków.

Laguna na Wyspach Skalistych w Palau jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To właśnie podwodne bogactwo jest tak cenne dla tego państwa, że władze postanowiły wprowadzić duże restrykcje w stosunku do używania wszystkich substancji, które mogłyby je zniszczyć.

NIE dla kosmetyków przeciwsłonecznych

Po wielu analizach ustalono, że toksyczne chemikalia obecne w produktach przeciwsłonecznych znaleziono w krytycznych siedliskach Palau oraz w tkankach najpopularniejszych tam podwodnych stworzeń.

Według prezydenta Palau, Tommy’ego Esanga Remengesau, Jr., decyzja ta została podjęta na podstawie raportu opublikowanego przez The Ocean Foundation w 2017 r., w którym poinformowano, że produkty ochrony przeciwsłonecznej zawierają szkodliwe chemikalia dla raf koralowych.

Zgodnie z raportem około 14 000 ton składników filtrów przeciwsłonecznych jest absorbowanych do oceanów każdego roku.

kosmetyki-przeciwsłoneczne.jpg
foto.depositphotos.com

Wiele tych szkodliwych substancji chemicznych zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego, co oznacza, że ​​mają one negatywny wpływ na rozwój większości gatunków koralowców oraz wielu gatunków ryb i glonów.

W związku z tym w Palau wprowadzono nowe prawo, które zakazuje sprzedaży i stosowania filtrów przeciwsłonecznych zawierających przynajmniej jeden z 10 toksycznych składników, w tym oksybenzon i oktoksynol-9, które są znanymi zanieczyszczeniami środowiska.

Zgodnie z nakazami rządowymi wszelkie toksyczne dla rafy filtry przeciwsłoneczne sprzedawane lub importowane do Palau zostaną skonfiskowane, a na właściciela nałożone zostaną grzywny.

Każdy turysta przyjeżdżający do kraju z zakazanym kosmetykiem będzie musiał zostać ukarany grzywną w wysokości do 1000 USD.

W ten oto sposób Palau stał się pierwszym krajem całkowicie zakazującym sprzedaży i stosowania toksycznych filtrów przeciwsłonecznych.

⇒ Czytaj także: KREMY DO OPALANIA – SŁONECZNY PRZEKRĘT

♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.