POLSKIE TERENY ZAMIESZKIWANO JUŻ W STAROŻYTNOŚCI!

Polskie tereny zasiedlone przez ludzi w starożytności? Tak! To potwierdzona wiadomość, która kwestionuje powszechnie panującą opinię, że w najstarszym okresie w dziejach kultury europejskiej obszar Polski był wyludniony. W okolicy Rogoźna (woj. wielkopolskie) archeolodzy odkryli kilkadziesiąt artefaktów, które potwierdzają, że w polskie tereny zamieszkiwano już w starożytności.

Unikatowe odkrycie

Od kilku lat w Rogoźnie (woj. wielkopolskie) grupa archeologów, którą kierował Mirosław Andrałojć, prowadziła rozpoznawcze badania.

Używając detektorów metali, przeszukiwali okoliczne pola uprawne.

Udało im się odkryć wiele unikatowych przedmiotów, których pochodzenie datuje się na epokę starożytności i początki wczesnego średniowiecza.

Wśród najciekawszych obiektów znajdują się wykonany z brązu dzwonek, zapinki metalowe do spinania szat, sprzączki, ozdoby pasów, srebrne i złote wisiorki oraz fragment rękojeści miecza.

Starożytna Polska

Unikatowe odkrycie archeologów jest przełomowe dla terenów Wielkopolski.

Tak dużej ilości zabytków w Polsce pochodzących z okresu od 2. połowy III do połowy VII wieku, jak dotąd nigdzie indziej nie odnaleziono.

Najciekawsze znaleziska znajdowały się przy granicy miasta Rogoźna w miejscu, gdzie płynie rzeka Wełna (dawniej określana mianem Małej Warty).

Odkrycia te są bardzo zaskakujące, ponieważ według powszechnie panującej koncepcji, tereny Polski pod koniec epoki starożytności były niemal całkowicie opustoszone i zasiedlone dopiero pod koniec VI i w VII wieku przez Słowian.

Jednak znaleziska archeologów świadczą o tym, że obszar Wielkopolski zamieszkiwany był od 2 połowy III wieku nieprzerwanie przez prawie 400 lat.

Pozostałości zabudowań

Oprócz starożytnych przedmiotów archeolodzy natrafili także na pozostałości dawnych zabudowań.

Na podmokłym terenie o długości kilkuset metrów, przedzielonym rzeką odkryto m.in. relikty zagłębionych w ziemię chat i palenisk.

Archeolodzy natrafili również na ślady po pracowni odlewniczej w postaci fragmentów zastygniętego ciekłego metalu, które skapywały w czasie obróbki.

Część z odnalezionych przedmiotów można oglądać do końca listopada 2018 roku na wystawie czasowej w Muzeum Regionalnym w Rogoźnie.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.