PRZEŁĄCZNIK „HIBERNACJI” W MÓZGU – CZY MOŻNA GO AKTYWOWAĆ? – Odkrywamy Zakryte
PRZEŁĄCZNIK „HIBERNACJI” W MÓZGU – CZY MOŻNA GO AKTYWOWAĆ?

Przełącznik „hibernacji” – czy można go aktywować u ludzi? Dwa niezależne badania wykazały, że w mózgu myszy znajdują się „przełączniki”, które zanurzają zwierzęta w stan kontrolowanego obniżenia temperatury ciała. Być może wkrótce uzyskanie stanu spowolnienia i uruchomienie przełącznika „hibernacji” w mózgu możliwe będzie nie tylko u innych zwierząt, ale także u ludzi.

Kontrolowane spowolnienie

Kiedy zwierzęta hibernują, aktywność fizjologiczna ich organizmów maleje: temperatura ciała spada, a metabolizm zwalnia – niska temperatura ciała oszczędza energię, a zahamowany metabolizm pozwala im nie umrzeć bez jedzenia przez kilka miesięcy.

Naukowcy wiedzieli już wcześniej, że to mózg jest odpowiedzialny za hibernację i jej wydłużony proces, jak np. zimowy sen niedźwiedzi.

Jednak w nowych badaniach odkryto, że  kilkunastogodzinny czy kilkudniowy stan spowolnienia metabolizmu, czyli torpor jest możliwy do osiągnięcia dzięki neuronom, które odgrywają centralną rolę w tym procesie.

Z science fiction do rzeczywistości

Zrozumienie, jak mózg zwierzęcia usypia go, jest punktem wyjścia, momentem, w którym science fiction zaczyna stawać się rzeczywistością.

U myszy stan spowolnienia pojawia się, gdy zwierzę pozbawione jest jedzenia przez 24 godziny.

Po prostu włącza się naturalny tryb oszczędzania energii.

Ich mózg przełącza się na bieg jałowy, a ciało spowalnia procesy metaboliczne.

Aby lepiej zrozumieć podstawy tego stanu, w pierwszym badaniu naukowcy przyjrzeli się grupie neuronów podwzgórza – „neuronów spoczynkowych” lub neuronów Q (neurony wywołujące bezruch, ang. quiescence).

Te komórki nerwowe uwalniają neuroprzekaźnik o nazwie QRFP (peptyd amidowy RF) zaangażowany m.in. w regulację poboru pokarmu, odczuwania bólu, podejmowania aktywności ruchowej czy regulacji ciśnienia tętniczego.

Mówiąc prosto, po aktywacji neurony Q rozpoczynają proces hibernacji, obniżając temperaturę ciała i tempo metabolizmu.

Ponadto okazało się, że neurony Q można kontrolować za pomocą neuroprzekaźników i laserów.

W innym badaniu niezależnym od pierwszego badania naukowcy zidentyfikowali neurony aktywowane w podwzgórzu podczas przejścia do stanu otępienia i reaktywowali je – myszy ponownie zasnęły, ledwo wychodząc z hibernacji, osiągając normalną temperaturę ciała.

Oznacza to, że stymulacja neuronów powoduje odrętwienie, a ich blokowanie zakłóca normalny cykl hibernacji, zapobiegając zaśnięciu zwierzęcia.

Hibernacja u ludzi

Naukowcy spekulują na temat hibernacji u ludzi, ale warto pamiętać, że te odkrycia nie są jeszcze bliskie temu zastosowaniu.

Ich zdaniem hibernacja będzie bardzo przydatna w sektorze opieki zdrowotnej – pomoże ludzkiemu organizmowi przetrwać niektóre choroby, w tym śmiertelne, a także ciężkie obrażenia, które zagrażają życiu.

Nie zapominają też o podróżach kosmicznych i roli, jaką mógłby odegrać taki przełącznik hibernacji.

Na przykład podróż z Ziemi na Marsa trwa co najmniej 210 dni (siedem miesięcy), podczas których ludzie nie mają nic do roboty, ale muszą coś zjeść, a 7-miesięczny zapas odwodnionego jedzenia na osobę waży około 14 kilogramów.

Podsumowując, oprócz tego, że proces ten byłby przydatny podczas podróży do odległych miejsc we Wszechświecie, możliwość wprowadzenia ludzi w stan odrętwienia mogłaby ograniczyć szkody spowodowane poważnymi obrażeniami – ale na razie badania w tym kontekście dopiero się rozpoczynają.

⇒ Czytaj także: HIBERNACJA SSAKÓW – NA CZYM POLEGA TZW. SEN ZIMOWY?

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową kontakt@odkrywamyzakryte.com i ogłoszenia⇒ KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.