SŁODKI PIOŁUN, CZYLI ARTEMIZYNA SKUTECZNYM ZABÓJCĄ RAKA – Odkrywamy Zakryte
SŁODKI PIOŁUN, CZYLI ARTEMIZYNA SKUTECZNYM ZABÓJCĄ RAKA

Słodki piołun to zdaniem naukowców roślina, która jest w stanie zniszczyć 98% komórek nowotworowych w ciągu zaledwie 16 godzin! Z kolei kwas ALA dziesięciokrotnie zwiększa skuteczność wyciągu z piołunu słodkiego w terapii raka. Badania wykazały, że obecna w piołunie artemizyna jest substancją pomocną nie tylko w leczeniu malarii, ale jest także potężnym zabójcą raka.

Bylica roczna, czyli słodki piołun

Bylica roczna (Artemisia annua) zwana inaczej słodkim piołunem jest rośliną jednoroczną, która pochodzi z terenów Azji.

Współcześnie można spotkać ją w różnych rejonach świata.

słodki-piołun.jpg
Słodki piołun (artemisia annua)

Roślina ma postać bardzo wysokich łodyg, które z czasem zmieniają barwę z zielonej na czerwono-brązową, z naprzemiennie usytuowanymi liśćmi oraz drobnymi, żółtawymi koszyczkami delikatnie pachnących kwiatów.

Związki aktywne i malaria

Słodki piołun światową sławę w ziołolecznictwie zyskał już w czasach starożytnej medycyny chińskiej.

Roślinę podawano chorym na malarię, ponieważ obecna w niej substancja aktywna – artemizyna reaguje z jonami żelaza, dzięki czemu pobudza proces tworzenia się wolnych rodników i przyczynia się do niszczenia pierwotniaków, które pasożytują na komórkach krwi.

słodki-piołun.jpg
Słodki piołun (artemisia annua)

Artemizyna jest oficjalnie zalecanym przez Światową Organizację Zdrowia środkiem do leczenia malarii wywołanym przez Plasmodium falciparum.

Dziś wiadomo także, że bylica roczna jest bogata w inne związki aktywne, np. kumaryny, flawony, flawonoidy i kwasy fenolowe, dzięki którym można zwalczać choroby pasożytnicze, grzybiczne, które atakują włosy, skórę i paznokcie oraz boreliozę.

Artemizyna kontra nowotwory

Na podstawie badań, które potwierdziły skuteczność słodkiego piołunu w niszczeniu obcych komórek w przypadku malarii, niektórzy naukowcy wysnuli hipotezę, że artemizyna może okazać się skuteczna także w przypadku leczenia nowotworów.

Do takiego stwierdzenia skłoniła ich także medycyna chińska, wedle której wyciąg z bylicy rocznej jest doskonałym lekarstwem na białaczkę, ponieważ bezpośrednio atakuje i unieszkodliwia chore krwinki.

Naukowcy z University of Washington w swoich badaniach wykorzystali połączenia artemizyny i żelaza do niszczenia komórek nowotworowych.

Badacze zauważyli, że komórki nowotworowe potrzebują dużej ilości żelaza do swojego rozrostu.

W trakcie badań wykazano, że po zwiększeniu zawartości żelaza w pobranych komórkach nowotworowych i potraktowaniu ich wyciągiem ze słodkiego piołunu, artemizyna wchodzi w reakcję z żelazem i uwalnia wolne rodniki.

Kiedy zgromadzi się ich wystarczająco dużo, komórka rakowa umiera.

Po 8 godzinach od podania toksycznej substancji pozostało jedynie 25% komórek, a po 16 godzinach zginęło prawie 98%.

Cicha bomba

Naukowcy uważają, że opracowany przez nich związek artemizyny i żelaza to cicha bomba, która wybucha w samym centrum i zabija 12 000 komórek nowotworowych na każdą zdrową komórkę.

Twierdzą również, że sposób jego działania pozwala na skuteczne niszczenie komórek nowotworowych w niemal każdym rodzaju raka.

Już sama artemizyna jest skuteczna w zabijaniu raka, ponieważ niszczy ok. 100 komórek nowotworowych na każdą jedną zdrową komórkę.

Co ciekawe, całkiem niedawno naukowcy z National University of Singapore (NUS) udowodnili, że jeszcze bardziej skuteczne w zwalczaniu komórek nowotworowych jest połączenia artemizyny i kwasu ALA.

Okazało się, że taki duet działa 10 razy skuteczniej w uśmiercaniu nowotworów niż sama artemizyna i ma minimalny wpływ na zdrowe komórki.

Zdaniem członków zespołu badawczego związki te są dobrze tolerowane przez ludzki organizm i nie wywołują rujnujących zdrowie działań niepożądanych.

Jak stosować?

Artemizynę można przyjmować w postaci kapsułek lub robić z ziela nalewki i mocne napary.

W przypadku ciężkich stanów chorobowych należy przygotować mocny napar – 5 g suszonego ziela zalać 1 l wrzącej wody i pozostawić na co najmniej 15 min pod przykryciem.

Napar popijać co 3 godziny w ciągu dnia najlepiej przez 30-40 dni (minimum przez 10 dni).

Z kolei nalewkę przygotowujemy, zalewając 1 część ziela słodkiego piołunu (np. 100 g) – 3 częściami alkoholu 50% – 60% (np. 300 ml).

Pozostawiamy w zamkniętym słoju, w ciemnym miejscu na minimum 2 tygodnie, od czasu do czasu potrząsając jego zawartością.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.