CZY SMAK POTRAW ZALEŻY OD SZTUĆCÓW I NACZYŃ?

Czy smak potraw może zależeć od rozmiaru, wagi, kształtu i koloru łyżki? Okazuje się, że za odbiór bodźców, które są związane ze smakiem, odpowiada nie tylko język, usta i nos, ale również wzrok. Jak oddziałują na nasz smak kolory i wybrane przez nas sztućce?

Bardziej słony ser…

Naukowcy z Uniwersytetu of Oxford przeprowadzili badania na ponad 100 studentach, które wykazały, że kawałki sera, które nabija się na nóż mają bardziej słony smak, niż gdy do sera używa się widelca lub wykałaczki.

Natomiast jogurt będzie smakował lepiej, gdy nabiera się go białą łyżeczką, a nie czarną.

Na odczuwany smak ma również wpływ waga sztućców, gdyż mniejsze łyżeczki, które używa się do jedzenia deserów, wzmacniają słodki smak.

Badaniami tymi kierował prof. Charles Spence oraz dr Vanessan Harrar.

Badania te sugerują, że mózg ocenia już jedzenie zanim trafi on do naszych ust, a w procesie tym bierze udział nie tylko zmysł smaku, ale również dotyk, wzrok i węch.

Kontrastujące kolory sztućców oraz jedzenia mają istotny wpływ na percepcję smaku i to nie zawsze wychodzi na korzyść.

naczynia-smak-potraw.jpg
Naczynia a smak potraw foto.depositphotos.com

Ważne znaczenie ma również to, na czym podany jest posiłek i w jakim szkle pije się napój.

Napój wypijany w szkle, które ma zimne kolory, wydaje się być bardziej orzeźwiający, a waga oraz kolor talerza może sprawić, że jedzenie będzie się wydawało bardziej słodkie lub słone.

Jeśli zmieni się sztućce i naczynia, to może to zmienić odbiór potrawy i wpłynąć na odczuwanie przyjemności z jedzenia.

Dlatego, jeżeli przygotowujemy posiłek, to powinien się on zgrywać z tłem.

Kiedy potrawa jest podawana na zbyt dużym talerzu, to może się wydawać mniej syta niż jest w rzeczywistości.

Natomiast sałatka, która jest podana w zbyt małej misce wypełnionej po brzegi, będzie sprawiała wrażenie mniej apetycznej.

Takim najbardziej niebezpiecznym kolorem naczyń jest kolor czarny.

Jeśli potrawy z dodatkiem białego sosu poda się na białym talerzu, to również można je odbierać, jako niesmaczne.

Eksperymenty z jedzeniem

Brytyjczycy przeprowadzili trzy eksperymenty, w których to badano reakcje osób na różne właściwości plastikowych przyborów do jedzenia.

Zmieniano wagę tych przyborów, rozmiary, kolory i kształt, a także sprawdzono, jak to wpływa na odbieranie słodyczy, słonych potraw oraz na ogólną ocenę jedzenia.

Podczas pierwszego eksperymentu została porównana zwykła łyżeczka z łyżeczką plastikową i wzięto też tutaj pod uwagę plastikową łyżeczkę stylizowaną na srebro.

Dzięki temu, że była zdobiona, to miała wskazywać, że ma większą wartość oraz wagę.

W drugim eksperymencie naukowcy manipulowali kolorem sztućców i jedzenia.

Łyżki były czerwone, niebieskie, białe albo czarne, natomiast jogurt był naturalnie biały albo sztucznie zabarwiony na różowo.

W trzecim eksperymencie oceniono wpływ kształtu sztućców na percepcję smaku.

Tutaj porównano ocenę smaku dwóch rodzajów sera – młodego i dojrzałego cheddara – w czasie jedzenia go nożem, widelcem, łyżką i wykałaczką.

Naukowcy chcieli dowieść, czy ser z ostrego noża będzie się wydawał bardziej ostrzejszy niż ten, który podawano na zaokrąglonych sztućcach.

W tym eksperymencie brały udział osoby, które wiedziały, że można ser opisać, jako ostry oraz te osoby, które nie znały tego określenia.

Badanie dowiodło, że dla wszystkich osób ser podawany na nożu był bardziej pikantny niż ten, który znajdował się na bardziej zaokrąglonych sztućcach.

Ludzie są przeważnie przyzwyczajeni do lekkich i plastikowych łyżeczek, a gdy zmieniono im łyżeczki na te ze sztucznie obciążoną rączką, to jogurt wydawał się bardziej gęsty i droższy.

Poza tym, jeżeli łyżka była dopasowana kolorem do jogurtu, to odczuwano nasilenie słodkiego smaku.

Dzięki temu okazuje się, że kontrast źle wpływa na słodycz.

Dlatego biały jogurt nie zgra się z czarną łyżeczką, a różowy z błękitną.

Smak białego i różowego jogurtu był również porównywany podczas prób z zawiązanymi oczami, ale tutaj nie trafiono na żadne bardzo istotne różnice.

W związku z tym wszystkie zaobserwowane efekty należy przypisywać kolorom, a nie smakowi.

Kolor – ważna rzecz…

Kolory nie tylko wpływają na nasz nastrój oraz humor, ale również sprawiają, że bardziej odczuwamy głód, chociaż niedawno jedliśmy posiłek.

Duński badacz – Edward Babbitt – odkrył, że kolory stymulują różne części autonomicznego układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za metabolizm i wydzielanie hormonów.

Kolory otoczenia, w którym spożywamy posiłki, mają bezpośredni wpływ na poziom łaknienia, np. jedzenie, które podaje się na talerzach w ciepłych kolorach, chętniej się je i w większej ilości.

Zatem, jaki kolor talerzy wybrać?

posiłek.jpg
Posiłek foto.123rf.com

Na pewno jedzenie będzie nam mniej smakowało na niebieskich talerzach, ponieważ niebieski nie jest naturalnym kolorem żywności w przeciwieństwie do zielonego, np. ogórki czy czerwonego, np. pomidory.

Dlatego raczej unikamy tego typu jedzenia, ponieważ instynkt podpowiada nam, że ta żywność może być zepsuta.

W związku z tym zmniejsza się apetyt.

Całkiem inny wpływ na nasz mózg ma kolor czerwony oraz pomarańczowy, które to pobudzają i wzmagają nasz apetyt, a dodatkowo wywołują dobry nastrój.

Dlatego ten kolor powinny wybierać osoby, które mają problemy ze słabym apetytem, a unikać go osoby będące na diecie.

Kolor brzoskwiniowy może pomóc w odchudzaniu, ponieważ ułatwia trawienie.

Natomiast lawendowy odcień zastawy wzmacnia ładne zapachy serwowanej potrawy.

Różowy kolor pobudza apetyt, ale też wyzwala wrażenie słodyczy w podawanym posiłku.

Dlatego lepiej nie podawać ciasta na takim talerzyku, ponieważ ciasto to będzie się wydawało za słodkie.

Żółte talerze sprawiają, że wzmaga się nasz apetyt, a zielone wydają się być czymś naturalnym, dlatego takie talerze będą nadawały pikanterii potrawom.

Zostały jeszcze białe talerze, ale one pobudzają ośrodek głodu, co sprawia, że zmniejsza się wrażenie kaloryczności spożywanych posiłków.

Okazuje się, że rozmiar talerza również ma znaczenie, ponieważ im większy talerz, to tym większą porcję się na niego nakłada.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.