TANTRA – SAMODOSKONALENIE SIĘ I HARMONIA W ŻYCIU

Tantra posiada szereg definicji, z których wiele rodzi rozliczne domysły i nie pomaga w zrozumieniu jej sensu. Jest ona rodzajem doktryny ideologicznej, wywodzącej się z dominujących dawniej kierunków religijnych w Indiach. Jej podstawą jest nauka budowania relacji z innym człowiekiem lub ludźmi i z samym sobą. W definicjach czytamy o zestawieniu technik, które prowadzą do duchowego oczyszczenia i rozróżnienia tego, co jest nam potrzebne, a co nie.

Czy więc Tantra ma stanowić drogę do osiągnięcia szczęścia?

Z pewnością obecnie kojarzona jest głównie z aktami miłosnymi. Powszechnie mówi się o tantrycznej miłości i wiąże ją z Kamasutrą.

Szczególnie w naszych zachodnich kulturach uznawana jest za kontrowersyjną i trzymana niejako na uboczu.

Unikamy jej lub o niej nie mówimy, jest dla nas tematem tabu, tak jak jeszcze dekadę temu było z jogą.

 

tantra.jpg
fot.123rf.com

 

Być może z czasem również dostrzeżemy potencjał tantrycznych technik i odnajdziemy w nich sens, który doprowadzi do znaczącej odmiany w naszym życiu.

Charakterystyczne cechy tantry

Z całą pewnością sformułowanie konkretnej i jasnej definicji tantry jest bardzo trudne.

Praktyki te posiadają w sobie nader dużo mistycyzmu, którego zrozumienie wymaga zagłębienia się w tę tematykę i nauczenia się odczuwania w konkretny sposób.

Istnieje jednak pewien zbiór cech, które są charakterystyczne dla tantry:

  • Rytualizm – są one nieodłącznym elementem technik tantrycznych, mogą zarówno dotyczyć praktyk zewnętrznych, jak i wewnętrznych, np. mantry.
  • Praktykowanie tantry wiąże się z całkowitym odrzuceniem ascetyzmu i uznaniem, że możliwe jest dokonywanie transformacji poprzez ciało.
  • Praktyki mantrowe mają ogromne znaczenie.
  • Nieokreślenie wielka rola nauczyciela – jest mu oddawana rytualna cześć, uczniowie skupiają się na nim jako na uosobieniu boskich cech.
  • Konieczna jest inicjacja.
  • Praktykowanie tantry wiąże się z pewnego rodzaju tajemnicą.

Praktycy tantry w swoim postrzeganiu człowieka, umysłu, zachowania i postępowania, w pierwszej kolejności koncentrują się na ciele, które ma stanowić ośrodek oraz narzędzie, do dokonania się transformacji.

Taki sposób myślenia pojawiał się już w innych nurtach, jednak tutaj wyznaczony zostaje pełen kontekst praktyki.

Tantra obejmuje szereg technik, takich jak:

  • Mantry,
  • Medytacje,
  • Ćwiczenia pomocnicze,
  • Pozycje,
  • Mudry,
  • Nakazy oaz zakazy.

Moc mantry

Zapoznając się ze źródłami na temat tantry, można uznać, że dla osoby praktykującej tę mistyczną i filozoficzną doktrynę niezwykle istotne jest powtarzanie mantry.

Jej siłą jest możliwość, a właściwie umiejętność oczyszczania podświadomości człowieka z wrodzonych i wyuczonych wzorców.

 

tantra.jpg
fot.123rf.com

 

Mowa tu przede wszystkim o schematach, które odgrywają kluczową rolę, w tym, jak odbieramy świat i jakie są nasze interakcje z zewnętrzną rzeczywistością.

Głównym zadaniem praktyk tantrycznych jest więc całkowite zjednoczenie świadomości i jaźni jednostki z uniwersalną.

Podstawa filozofii tantrycznej

Najważniejszym filozoficznym elementem tantry jest Parama Siva – twórcza, uniwersalna, niszcząca oraz organizująca siła, esencja, zasada, totalna, nieograniczona, transcendentalna, istniejąca poza dualizmem i indywidualnym pojmowaniem, przenikająca wszystko.

Filozofia ta w dualnym świecie oparta jest na reagowaniu ze sobą dwóch aspektów: dynamicznego oraz statycznego, na planie istoty człowieka.

Praktyki tantry mają prowadzić do osiągnięcia pełni szczęścia i maksymalnego udoskonalenia jednostki ludzkiej.

 

tantra.jpg
fot.123rf.com

 

Pojawia się tu ważny element towarzyszący w postaci przekroczenia własnego ego, jego poddania i wyjścia poza intelektualny oraz zmysłowy dualizm.

Całość pozwala na zachowanie intuicji człowiekowi oraz na zyskanie zbawienia czy też osiągnięcie wolności od mentalnego, materialnego oraz duchowego cierpienia, lub zmieszania w codzienności i życiu.

Za jedno z ważniejszych zadań praktyk tantry można więc uznać osiągnięcie wspaniałej i wymarzonej samorealizacji i spełnienia, jakiego oczekujemy.

Niechlubne skojarzenia

Niestety większość z nas słysząc pojęcie Tantra, w pierwszej kolejności pomyśli o najdziwniejszych pozycjach i „wygibasach” łóżkowych, które zdaniem wielu mają służyć urozmaiceniu i utrzymaniu długoletniego związku.

Skojarzenie to nie powinno dziwić, gdyż współcześnie tantra bardzo często znajdowała zastosowanie właśnie w kwestiach małżeńskich.

Wydaje się to całkowicie naturalne, z uwagi na fakt, iż pozwala ona na zbudowanie znacznie silniejszej, duchowej więzi z drugą osobą, poprzez często własne uduchowienie i zaakceptowanie siebie, jak również spełnienie.

tantra.jpg
fot.depositphotos.com

Stąd jej istotna rola w pożyciu pomiędzy partnerami.

Seksualność była, jest i będzie istotnym elementem tantry. Z pewnością dlatego, że coraz więcej osób zapewnia o jej niezawodnym działaniu.

Jednak również ważnym powodem będzie fakt, iż w dzisiejszym uprzemysłowionym i silnie zabieganym świecie wielu z nas poszukuje nie tylko ciszy w medytacji, nie tylko poprawy związku poprzez zastosowanie tantrycznych technik w czasie seksu, ale przede wszystkim poszukujemy samych siebie, zagubionych we współczesności.

Zastosowanie tantry pozwoli nam na wyciszenie i znalezienie własnego szczęścia, a gdy będziemy szczęśliwi, nauczymy się zarażać pozytywną energią osoby wokół nas i właśnie o to chodzi, abyśmy prosto z naszego organizmu, własną pracą i opisanymi przez wieki technikami czynili życie i człowieka lepszym i szczęśliwszym.

Tantra działa i funkcjonuje od wieków, więc czemu nie dać jej szansy na ulepszenie naszego życia?

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.