NEUROLOG ALARMUJE: „OD NADMIARU TECHNOLOGII MÓZG DZIECKA JEST ZNIEKSZTAŁCONY”

Neurolog dr Dafin Muresanu, prezes Rumuńskiego Towarzystwa Neurologicznego, w wywiadzie udzielonym dla Romania libera, wyjaśnił, kiedy komputery stają się szkodliwe dla dzieci i jak technologia wpływa na pracę mózgu.

Aktywność neurologiczna a technologia

Dafin Muresanu na pytanie dotyczące tego, czy wpływ na aktywność neurologiczną ma fakt, że dziecko od pierwszego roku życia używa tabletów lub smartfonów odpowiada:

Nadmierne używanie komputera i telefonu komórkowego bez równowagi między aktywnością fizyczną i psychiczną prowadzi do instrumentalizacji ludzi, deformacji mózgu i afektywnego ogłupiania przyszłych pokoleń. Na przykład telefonia komórkowa, poprzez te systemy, które pomagają nam się komunikować, naruszyła nasze życie osobiste. Nadmierne promieniowanie może powodować bóle głowy, lęki, stany depresyjne i patologie organiczne. Małe dzieci korzystające z telefonów komórkowych i komputerów mogą rozwinąć zaburzenia zachowania, zrozumienia, komunikacji i integracji.

Relacja dziecko-komputer

Jak należy zarządzać relacją dziecko-komputer?

Neurolog odpowiada:

Komputer jest do pewnego stopnia korzystny, ponieważ rozwija pewne umiejętności. Dzieci intensywnie korzystające z komputera nie są mądrzejsze, być może bardziej wykwalifikowane, ale czasem może to mieć wpływ na emocjonalny charakter ich zachowania.

Mówimy o tzw. amputacji emocjonalnej, niskiej interakcji z rówieśnikami, pracy obniżającej prawdziwą jakość życia. Dlatego nie zaleca się rezygnacji z czytania, pisania lub interakcji z ludźmi na rzecz przebywania w obszarze komputerowym.

Oprócz wyżej wymienionych zaburzeń istnieją inne problemy, które mogą wpływać na młodych ludzi przebywających przed komputerem dłużej niż kilka godzin dziennie. Mózg jest bardzo elastyczny. Zmiany w otoczeniu i zachowaniu mogą mieć na niego zły wpływ.

Uzależnienie od technologii

Jak podkreśla Dafin Muresanu, w środowisku naukowym istnieją obawy dotyczące zdrowia dzieci uzależnionych od technologii.

Przeprowadzono wiele badań, w których nadmierne korzystanie z komputera może być szkodliwe dla zdrowia ludzi, szczególnie dla dzieci, które wciąż się uczą.

Mogą się izolować, żyć w świecie gry i naśladować swoje ulubione postacie. Nawet jeśli są atrakcją, szczególnie dla dzieci, gry komputerowe powinny być używane pod pewnymi warunkami, z pewnymi ograniczeniami.

Według badań przeprowadzonych przez UNESCO, większość dzieci w wieku od 7 do 15 lat przegląda Internet bez opieki osób dorosłych. Inne badanie podkreśla, że ​​prawie 40% dzieci poniżej trzeciego roku życia korzysta z komputera codziennie. Poza tym, że światło komputera wpływa na oczy, uzależnieni od komputera ryzykują zmniejszenie koncentracji i chroniczne zmęczenie.

Co więcej, bardzo długi czas spędzany przed komputerem to siedzący tryb życia, a więc ciało nie jest stymulowane przez aktywność fizyczną.

Należy jednak zauważyć, że uzależnienie od komputera jest szkodliwe nie tylko dla dzieci, ale także dla nastolatków i dorosłych. Według innego badania nie tylko dzieci ryzykują zdrowie, ale także nastolatki, które siedzą zbyt długo przed komputerem.

Innym niebezpieczeństwem współczesnego społeczeństwa, coraz częściej uznawanym przez międzynarodowe badania, jest nadmierne używanie telefonów komórkowych. Uzależnienie od technologii wpływa na mózg, zmieniając jego aktywność.

Rozwój inteligencji

Czy jeśli podamy dziecku tablet, rozwijamy tym jego inteligencję?

Zdaniem doktora jest to zależne od czasu użytkowania.

Pod wpływem nadmiaru technologii mózg jest zniekształcony.

Dzisiejsze dzieci nie są mądrzejsze od dzieci z innych pokoleń ze względu na obecność technologii.

Mają tylko bardziej wykwalifikowane umiejętności.

Jak powiedziałem, uzależnienie od komputera powoduje problemy emocjonalne. Technologia w wysokich dawkach jest szkodliwa, podobnie jak lek przyjmowany w wyższych dawkach niż zalecane.

Recepta? Używaj technologii z umiarem, zachowaj rozsądek!

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

Sklep z odpromiennikami www.odpromienniki.com

⇒ Czytaj także: CYFROWY WIRUS OTĘPIENNY ATAKUJE CORAZ WCZEŚNIEJ!

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.