TEFLON TO WIELKIE OSZUSTWO! – UWAŻAJ NA NIEBEZPIECZNE NACZYNIA KUCHENNE

Teflon stał się bardzo popularnym materiałem używanym do produkcji naczyń kuchennych. Nieprzywierająca powłoka szybko zyskała swoich zwolenników. Tymczasem poza tą jego jedyną zaletą, mało mówi się o jego wadach, a mianowicie o tym, że teflon po podgrzaniu uwalnia toksyczne opary.

Ptaki i zatrucie teflonowe

Jak informuje organizacja Environmental Working Group (EWG), już w 1986 r. weterynarze wiedzieli, że teflonowe lub podobne nieprzywierające naczynia kuchenne wykonane z organicznych związków chemicznych zwanych łącznie PFC (perfluorowęglowodory) mogą wytwarzać opary i cząsteczki, które są wysoce toksyczne dla ptaków.

Zjawisko to określono jako „zatrucie teflonem”.

Kiedy naczynie nagrzewa się do więcej niż 500 stopni, powłoki zaczynają się rozpadać.

Gdy temperatura wzrasta do ponad 660 stopni, chemikalia znacznie się rozkładają, wydzielając wysoce toksyczne opary, które są śmiertelne dla ptaków.

Opary unoszą się i trafiają do wrażliwych płuc ptaków, które umierają z powodu ich spalenia i pęknięcia naczyń krwionośnych.

DuPont – firma, która opatentowała teflon, od dawna wiedziała, że PFC są szkodliwe.

opary-teflonowe.jpg
foto.shutterstock.com

Przegląd badań opublikowanych w latach 50. pokazuje, że firma dowiedziała się, że nawet przy stosunkowo niskich poziomach opary mogą powodować ostrą chorobę zwaną „gorączką dymu polimerowego”.

Firma radziła nawet gospodyniom domowym, aby przeniosły klatki ptaków domowych z kuchni do innego pomieszczenia i wydała na swojej stronie internetowej stosowny komunikat.

Nic dziwnego, że woleli się „zabezpieczyć”, tym bardziej po tym, jak w jednym eksperymencie, w którym na czterech palnikach podgrzewano posiłek w teflonowych garnkach, 14 ptaków zmarło w ciągu 15 minut.

Toksyczne opary z ogrzewanego teflonu

Teflon szkodzi jednak nie tylko ptakom.

Według Environmental Working Group (EWG) opary z ogrzewanego teflonu składają się z czterech „wyjątkowo toksycznych” gazów:

  • PFIB – był używany jako gaz porażający układ nerwowy podczas I wojny światowej.
  • MFA – opisywany jako gaz, który „może zabijać ludzi przy niskich dawkach”.
  • PFOA – stwierdzono jego rakotwórczość u zwierząt, powoduje wady wrodzone i bezpłodność.
  • PTFE – sklasyfikowany jako rakotwórczy dla zwierząt i „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi”.

Powszechnym błędnym przekonaniem o niebezpieczeństwie związanym z nieprzywierającą powłoką jest konieczność podgrzania jej do wysokiej temperatury, aby zostały wydzielone niebezpieczne gazy.

Tak nie jest.

Wiele raportów ujawniło, że teflon ogrzewany nawet w bardzo niskich temperaturach spowodował śmierć wielu ptaków domowych.

Zarówno ptaki, jak i ludzi nie są bezpieczni w żadnym miejscu, w którym podgrzewa się naczynia z nieprzywierającymi, teflonowymi powłokami.

teflon.jpg
foto.shutterstock.com

Gazy i opary przemieszczają się w powietrzu i wędrują z pokoju do pokoju.

Opary mogą gromadzić się na przedmiotach i długo pozostawać na powierzchniach, takich jak dywany lub zasłony.

Nie mówiąc już o zagrożeniu, jakie niesie za sobą smażenie lub gotowanie w garnku z naruszoną powłoką teflonową.

EWG apeluje, żeby nie wierzyć w zapewnienia o bezpieczeństwie teflonu, ponieważ nie ma czegoś takiego jak „bezpieczna”, nieprzywierająca powłoka.

⇒ Czytaj także: 12 PRZEDMIOTÓW, KTÓRYCH NIGDY NIE MYJ W ZMYWARCE

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.