TELEFONY KOMÓRKOWE USZKADZAJĄ MÓZG – UKRYWANY DOKUMENT

Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego (CDPH) od 2010 roku ukrywał przed wiadomością publiczną dokument w sprawie wytycznych dotyczących bezpieczeństwa korzystania z telefonii komórkowej. Ostatecznie komunikat ujrzał światło dzienne. Potwierdzono, że korzystanie z telefonów komórkowych wymaga stosowania szczególnych środków ostrożności.

Ukrywany dokument

Departament Zdrowia Publicznego w Kalifornii (CDPH) 13 grudnia 2017 r. wydał komunikat prasowy, w którym ogłosił publikację długo oczekiwanego dokumentu ostrzegającego przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na promieniowanie telefonów komórkowych i dostarczającego wskazówek, jak zmniejszyć skutki tegoż oddziaływania.

Dokument ten pierwotnie przygotowali w 2009 roku pracownicy służby zdrowia Wydziału Kontroli Środowiska i Chorób Zawodowych CDPH.

W ciągu kilku lat przeszedł one liczne poprawki, ale do tej pory nie był publikowany.

W marcu tego roku sąd wyższej instancji w Sacramento nakazał CDPH opublikowanie projektów dokumentów.

Zgodnie z nakazem sądowym, CDPH wydało 27 wersji dokumentu i zwróciło koszty prawne powodowi dr. Joelowi Moskowitzowi.

Dokument ostrzega przed długotrwałym i intensywnym korzystaniem z telefonów komórkowych oraz zaznacza konieczność nienoszenia komórek w kieszeniach i trzymania ich z daleka od ciała podczas snu.

Niebezpieczne uszkodzenia mózgu

Telefony komórkowe wysyłając i odbierając sygnały ze stacji bazowych GSM, emitują szkodliwe promieniowanie mikrofalowe.

Eksperci ostrzegają, że częstotliwości te mogą powodować uszkodzenia mózgu, na które szczególnie narażone są dzieci i młodzież.

Dr Karen Smith, urzędniczka państwowa ds. zdrowia publicznego w Kalifornii stwierdziła, że rodzice powinni kategorycznie skrócić czas korzystania z telefonów komórkowych przez dzieci i zachęcić je do wyłączania urządzenia w nocy, samemu będąc dla nich przykładem.

Od dawna eksperci ostrzegają, że urządzenia te mogą powodować raka mózgu, guzy, zaburzenia pamięci, utratę słuchu, bóle głowy, problemy ze snem i nauką.

telefony-komórkowe-szkodliwość.jpg
fot.123rf.com

 

Już w 2011 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia (IARC) zaklasyfikowała pola elektromagnetyczne o częstotliwościach radiowych jako potencjalnie rakotwórcze dla ludzi, na podstawie wyników badań potwierdzających zwiększone ryzyko wystąpienia  glejaka (złośliwego typu raka mózgu) u osób nadmiernie korzystających z telefonów komórkowych.

Podobne wnioski wysnuli eksperci z CDPH, których badania własne sugerują, że regularne korzystanie z telefonów komórkowych zwiększa ryzyko rozwoju niektórych rodzajów raka mózgu.

W badaniu zauważono, że częstotliwości radiowe mają większy wpływ na mózgi dzieci. Po pierwsze głębiej w nie wnikają, a po drugie wpływają na ich zmiany rozwojowe.

Dlatego też dzieciom, nastolatkom i kobietom w ciąży zaleca się ograniczenie korzystania z telefonu komórkowego jedynie do wysyłania wiadomości tekstowych i wykonywania telefonów tylko w sprawach ważnych i sytuacjach kryzysowych.

Tym bardziej wykluczone jest korzystanie z telefonów, np. w celu przeglądania internetu, oglądania bajek, filmików itp.

Rozważne korzystanie z telefonu

Sama świadomość zagrożenia, jakie niesie za sobą nadmierne korzystanie z telefonów komórkowych, powinna już zapalić w nas czerwoną lampkę.

Wśród rad udzielonych przez ekspertów w kwestii rozważnego używania tych urządzeń wymienia się m.in.:

 

telefony-komórkowe-szkodliwość.jpg
fot.123rf.com
  • Trzymaj telefon komórkowy jak najdalej od ciała (w plecaku, w torebce itp.), a nie w kieszeni, przy pasku spodni itd.
  • Używaj zestawu głośnomówiącego lub słuchawek. Gdy rozmawiasz przez telefon komórkowy, unikaj trzymania go blisko głowy.
  • Zdejmij zestaw słuchawkowy, gdy nie masz połączenia.
  • Poświęcaj jak najmniej czasu na rozmowy.
  • Wysyłaj wiadomości tekstowe, zamiast rozmawiać przez telefon.
  • Utrzymuj naładowaną baterię, ponieważ większe promieniowanie jest emitowane, wtedy gdy poziom naładowania jest niski.
  • Nie przykładaj telefonu do ucha, dopóki ktoś nie odbierze połączenia.
  • Unikaj używania telefonu komórkowego w przemieszczającym się samochodzie, pociągu lub autobusie. Telefon emituje wówczas więcej szkodliwego promieniowania. Jest wtedy zmuszany do utrzymania stałego połączenia i uniknięcia jego odrzucania podczas przełączania się z jednej wieży nadawczej do drugiej.
  • Nie śpij z telefonem położonym pod poduszką lub blisko łóżka.

 www.odpromienniki.com

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.