TOKSYCZNE CZEKOLADY – SŁODKOŚCI Z TEJ LISTY SĄ NIEBEZPIECZNE!

Czekolada to słodkość, której trudno nie lubić. Według statystyk zaledwie 10% ludzi na świecie jej nie znosi, a przeciętny Europejczyk zjada prawie 7 kg tego smakołyku rocznie. I o ile czekolada spożywana z umiarem i w najczystszej postaci sprzyja organizmowi (m.in. poprawia nastrój i obniża ciśnienia krwi), o tyle trudno teraz znaleźć tę, która charakteryzuje się najlepszą jakością. Najnowsze wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez organizację As You Sow ujawniły zaskakująco wysoki poziom toksycznych metali ciężkich w niektórych najbardziej prestiżowych markach czekolad na świecie!

Szkodliwy ołów i kadm

Ostatnie badanie kalifornijskiej organizacji As You Sow zajmującej się ochroną środowiska i spraw społecznych wykazało zawyżone poziomy kadmu i ołowiu, czyli dwóch toksycznych metali ciężkich w 45 z 70 próbek różnych wyrobów czekoladowych (w tym produktów niektórych marek ekologicznych).

Poziom tych metali w czekoladzie był wyższy niż poziom uznawany za bezpieczny w wodzie pitnej (normę ołowiu przekroczono aż dziewięciokrotnie, a kadmu siedmiokrotnie).

Zarówno ołów, jak i kadm są szkodliwe dla organizmu ludzkiego nawet przy najniższych dawkach (chociaż Światowa Organizacja Zdrowia dopuszcza obecność 0,3 mcg ołowiu na gram kakao).

 

toksyczne-czekolady.jpg
fot.123rf.com

 

Chroniczne narażenie na ołów prowadzi do anemii, osłabienia i uszkodzenia nerek, a nawet uszkodzenia mózgu.

Jego obecność w środowisku (m.in. w powietrzu i wodzie pitnej, glebie, kurzu, farbie, kosmetykach, zabawkach dla dzieci, ceramice, biżuterii itp.)  uznaje się za jedną z przyczyn rosnącej liczby otępień, chorób autoimmunologicznych, problemów z nerkami i zaburzeń sercowo-naczyniowych.

Na jego toksyczność najbardziej narażone są dzieci i ich rozwijające się ciała oraz wrażliwy układ nerwowy.

Ołów może uszkodzić mózg i wiele innych narządów, prowadzą do obniżenia ogólnego poziomu inteligencji, nadpobudliwości, problemów z zachowaniem i spowolnienie wzrostu.

Z kolei kadm, chociaż mniej powszechny w środowisku (występuje głównie w papierosach, niektórych produktach spożywczych i środowiskach pracy), jest równie niebezpieczny.

Przewlekłe narażenie na kadm może powodować poważne problemy z nerkami, kośćmi i płucami, prowadząc do osteoporozy, chorób serca, a nawet nowotworów.

Metale ciężkie w czekoladzie

Dlaczego więc tak wiele marek czekolady zawiera ołów i kadm?

Ich producenci zganiają winę na ogólne zanieczyszczenie środowiska.

Twierdzą, że pierwiastki te są pochłaniane przez kakaowce w ilościach śladowych i pochodzą wyłącznie z naturalnie występujących źródeł, czyli gleby, powietrza i wody.

 

toksyczne-czekolady-kakaowiec.jpg
Kakaowiec fot.123rf.com

 

Faktem jest, że ołów i kadm występują naturalnie w przyrodzie i są absorbowane przez rośliny.

Kadm często pochłaniają ziarna (głównie ryż) oraz ziemniaki, a ołów warzywa liściaste oraz marchew, jednak żaden z tych metali nie jest silnie absorbowany przez kakaowce.

Mimo to kakaowe produkty zawierają jedną z najwyższych ilości ołowiu i dużą ilość kadmu, czyli jest mało prawdopodobne, że pochodzi on z naturalnego zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza.

I rzeczywiście to małe prawdopodobieństwo potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańskich, nigeryjskich, brytyjskich i australijskich badaczy.

Okazuje się, że do większości zanieczyszczeń ołowiem i kadmem dochodzi podczas transportu i przetwarzania produktów kakaowych.

Z badań As You Sow również wynika, że największe ilości tych metali trafia do czekolad po zebraniu i wysuszeniu ziaren, podczas ich wysyłki i transportu oraz w czasie produkcji kakao i wyrobów czekoladowych.

Toksyczne czekolady

Spośród 70 przetestowanych laboratoryjnie produktów czekoladowych, aż 45 zawierało wyższe zawartości ołowiu i kadmu niż normy uznane za bezpieczne w wodzie pitnej.

Wśród nich znalazły się także marki i wyroby znane na polskim rynku, np.:

  • RITTER SPORT czekolada 73% kakao (producent Alfred Ritter Gmbh & Co);
  • Cote d’Or Noir Brut – gorzka czekolada 86% kakao (producent Kraft Foods Global);
  • Lindt Excellence 70% Cocoa – czekolada ciemna oraz Lindt Excellence 85% Cocoa – czekolada ciemna (producent Lindt & Sprungli (Usa) Inc.);
  • Cadbury Mini Eggs Royal Dark – jajka czekoladowe (producent Cadbury Uk Ltd);
  • Cadbury Royal Dark Chocolate – ciemna czekolada (producent Cadbury Uk Ltd).

Pełną listę wyrobów uznanych za niebezpieczne oraz tych, u których badania nie potwierdziły zagrożenia, znajdziecie na stronie organizacji – TUTAJ.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.