Prezes Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) Klaus Schwab twierdzi, że kryzys „pandemii” koronawirusa stwarza szansę na „nowy rodzaj kapitalizmu” oparty na „sprawiedliwości społecznej i „wielkim resecie” globalnej ekonomii, polityki i społeczeństw.

W artykule opublikowanym przez WEF, Schwab twierdzi, że tradycyjny kapitalizm jest martwy, a neoliberalizm odchodzi w zapomnienie.

Na ich miejsce wskakuje zestaw „wskaźników kapitalizmu interesariuszy”, które według Światowego Forum Ekonomicznego umożliwiają światu postęp w ramach jednego zestawu obejmujących wszystko reguł.

Reguły te zostały opracowane z myślą o „sprawiedliwości społecznej” jako kluczowym elemencie tego „nowego wspaniałego świata”.

Schwab argumentował, że kryzys związany z „pandemii” koronawirusa jest bardzo dobrą okazją do wprowadzania modelu „wielkiego resetu”:

Żadne wydarzenie od zakończenia II wojny światowej nie miało tak głębokiego globalnego wpływu, jak Covid-19. Pandemia wywołała kryzys zdrowia publicznego i kryzysy gospodarczy na skalę niewidzianą od pokoleń i zaostrzyła problemy systemowe, takie jak nierówności i postawa wielkiej władzy.

Jedyną akceptowalną odpowiedzią na taki kryzys jest dążenie do „Wielkiego Resetu” naszych gospodarek, polityki i społeczeństw. Rzeczywiście, jest to moment na przewartościowanie świętych krów systemu przedpandemicznego, ale także na obronę pewnych długo utrzymywanych wartości. Zadaniem, przed którym stoimy, jest zachowanie dokonań ostatnich 75 lat w bardziej zrównoważonej formie.

Prezes WEF uważa, że ​​koronawirus pokazał nam, że rządy, firmy lub grupy społeczeństwa obywatelskiego działające samodzielnie nie mogą sprostać systemowym globalnym wyzwaniom.

Twierdzi, że w ich miejsce świat powinien przyjąć bardziej socjalistyczną politykę, taką jak podatki od majątku, dodatkowe regulacje i masowe programy rządowe przypominające Zielony Nowy Ład.

Ostatecznie Schwab twierdzi, że zasady handlu, podatków i konkurencji, które odzwierciedlają dziesięciolecia neoliberalnych wpływów, dobiegły końca.

Musimy zacząć budować instytucjonalne platformy współpracy publiczno-prywatnej.

Uważa więc, że ​​nadszedł czas na „ponowne przemyślenie kapitalizmu” i dodaje:

Wielki Reset powinien starać się dać głos tym, którzy zostali w tyle, aby każdy, kto chce „współkształtować” przyszłość, mógł to zrobić. Reset, którego potrzebujemy, nie jest rewolucją ani przejściem na jakąś nową ideologię… Niektóre filary globalnego systemu będą wymagały wymiany, a inne naprawy lub wzmocnienia. Osiągnięcie wspólnego postępu, dobrobytu i zdrowia nie wymaga niczego więcej ani mniej.

Świat stoi u progu zmian, a WEF widzi się w czołówce tej odbudowy kapitalizmu, która zgodnie z jego wizją oznacza, że ​​przedsiębiorstwa „przyczyniają się do dobrobytu społecznego i wspólnego dobra” kosztem akcjonariuszy i inwestorów.

Więcej informacji o konkretnych działaniach ma zostać przedstawione w przyszłym roku, ponieważ „wielki reset” będzie tematem specjalnego szczytu w styczniu 2021 r. zwołanego przez Światowe Forum Ekonomiczne.

⇒ Czytaj także: POLITYCZNA SZTUCZKA KORONAWIRUSA: ISTNIEJĄ DWA RODZAJE COVID-19

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.