PREZES ŚWIATOWEGO FORUM EKONOMICZNEGO WZYWA DO „WIELKIEGO RESETU” ŚWIATA

Prezes Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) Klaus Schwab twierdzi, że kryzys „pandemii” koronawirusa stwarza szansę na „nowy rodzaj kapitalizmu” oparty na „sprawiedliwości społecznej i „wielkim resecie” globalnej ekonomii, polityki i społeczeństw.

W artykule opublikowanym przez WEF, Schwab twierdzi, że tradycyjny kapitalizm jest martwy, a neoliberalizm odchodzi w zapomnienie.

Na ich miejsce wskakuje zestaw „wskaźników kapitalizmu interesariuszy”, które według Światowego Forum Ekonomicznego umożliwiają światu postęp w ramach jednego zestawu obejmujących wszystko reguł.

Reguły te zostały opracowane z myślą o „sprawiedliwości społecznej” jako kluczowym elemencie tego „nowego wspaniałego świata”.

Schwab argumentował, że kryzys związany z „pandemii” koronawirusa jest bardzo dobrą okazją do wprowadzania modelu „wielkiego resetu”:

Żadne wydarzenie od zakończenia II wojny światowej nie miało tak głębokiego globalnego wpływu, jak Covid-19. Pandemia wywołała kryzys zdrowia publicznego i kryzysy gospodarczy na skalę niewidzianą od pokoleń i zaostrzyła problemy systemowe, takie jak nierówności i postawa wielkiej władzy.

Jedyną akceptowalną odpowiedzią na taki kryzys jest dążenie do „Wielkiego Resetu” naszych gospodarek, polityki i społeczeństw. Rzeczywiście, jest to moment na przewartościowanie świętych krów systemu przedpandemicznego, ale także na obronę pewnych długo utrzymywanych wartości. Zadaniem, przed którym stoimy, jest zachowanie dokonań ostatnich 75 lat w bardziej zrównoważonej formie.

Prezes WEF uważa, że ​​koronawirus pokazał nam, że rządy, firmy lub grupy społeczeństwa obywatelskiego działające samodzielnie nie mogą sprostać systemowym globalnym wyzwaniom.

Twierdzi, że w ich miejsce świat powinien przyjąć bardziej socjalistyczną politykę, taką jak podatki od majątku, dodatkowe regulacje i masowe programy rządowe przypominające Zielony Nowy Ład.

Ostatecznie Schwab twierdzi, że zasady handlu, podatków i konkurencji, które odzwierciedlają dziesięciolecia neoliberalnych wpływów, dobiegły końca.

Musimy zacząć budować instytucjonalne platformy współpracy publiczno-prywatnej.

Uważa więc, że ​​nadszedł czas na „ponowne przemyślenie kapitalizmu” i dodaje:

Wielki Reset powinien starać się dać głos tym, którzy zostali w tyle, aby każdy, kto chce „współkształtować” przyszłość, mógł to zrobić. Reset, którego potrzebujemy, nie jest rewolucją ani przejściem na jakąś nową ideologię… Niektóre filary globalnego systemu będą wymagały wymiany, a inne naprawy lub wzmocnienia. Osiągnięcie wspólnego postępu, dobrobytu i zdrowia nie wymaga niczego więcej ani mniej.

Świat stoi u progu zmian, a WEF widzi się w czołówce tej odbudowy kapitalizmu, która zgodnie z jego wizją oznacza, że ​​przedsiębiorstwa „przyczyniają się do dobrobytu społecznego i wspólnego dobra” kosztem akcjonariuszy i inwestorów.

Więcej informacji o konkretnych działaniach ma zostać przedstawione w przyszłym roku, ponieważ „wielki reset” będzie tematem specjalnego szczytu w styczniu 2021 r. zwołanego przez Światowe Forum Ekonomiczne.

⇒ Czytaj także: POLITYCZNA SZTUCZKA KORONAWIRUSA: ISTNIEJĄ DWA RODZAJE COVID-19

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.