WŁOSI MAJĄ DOŚĆ LOCKDOWNU! OTWORZONO PONAD 50 TYS. LOKALI

Włosi mają dość lockdownu! Wbrew rządowym przepisom otworzono 50 tysięcy lokali. Ogólnokrajowa inicjatywa „Ja otwieram” we Włoszech to protest przeciwko restrykcjom, które zostały wprowadzone w tym kraju. W piątek 15 stycznia 2021 roku ogłoszono w mediach społecznościowych inicjatywę, do której przyłączyło się wiele barów i restauracji.

Restrykcje i kolejne restrykcje

We Włoszech najbardziej surowe restrykcje są w Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Emilii-Romanii, Kalabrii oraz na Sycylii.

Właśnie tam lokale gastronomiczne nie mogą w ogóle obsługiwać klientów przy tradycyjnych stolikach, a mogą tylko prowadzić sprzedaż na wynos, a także dostawy do domu.

Natomiast bary i restauracje w pozostałych piętnastu regionach są otwarte do godziny 18.00, a potem mogą prowadzić tylko sprzedaż na wynos i również dostawy do domu.

Pomysł, aby otworzyć lokale wbrew przepisom z rządowego dekretu, zrodził się w przeddzień wejścia w życie kolejnego rozporządzenia, w którym zostały zapisane kolejne restrykcje.

W niektórych regionach Włoszech, a w tym również w Lombardii, Wenecji Euganejskiej oraz w Lacjum bary, restauracje oraz cukiernie będą mogły sprzedawać jedzenie tylko i wyłącznie na wynos, a tylko w niektórych regionach będzie można obsługiwać klientów przy stolikach, ale tylko do godziny 18.00.

Wykończeni restauratorzy próbują walczyć

W mediach restauratorzy zwrócili uwagę na to, że są już praktycznie finansowo wykończeni przez skutki, trwającego wiele miesięcy, pełnego oraz częściowego lockdownu.

W związku z tym podjęli decyzję, aby rozpocząć akcję, którą sami nazywają „obywatelskim nieposłuszeństwem”, a także „pokojowym protestem”.

Pomysł na akcję narodził się w mediach społecznościowych po apelu, który wygłosił Maurizio Sara, a jest on właścicielem pubu w Cagliari na Sardynii.

Na tym apelu poprosił właścicieli restauracji oraz barów, aby przyłączyli się do akcji związanej z otwarciem barów i restauracji.

Apel właściciela pubu poszedł na cały kraj i do tego został poparty przez kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli branży gastronomicznej.

Restauracje i bary otworzono dla klientów na przykład w Weronie w Wenecji Euganejskiej, gdzie tylko jest możliwość sprzedawania na wynos, a także dostaw do domu.

Restauratorzy w rozmowie z włoską telewizją przyznali, że nie boją się kar, gdyż pięć kancelarii adwokackich z Werony zadeklarowało im gotowość bezpłatnej opieki prawnej.

Poza tym podkreślili, że proszą tylko o to, aby mogli pracować i jednocześnie przestrzegać norm sanitarnych zgodnie z zalecaniami, które dokładnie wprowadzili.

Z kolei w regionie Emilia-Romania, gdzie też nie można obsługiwać przy stolikach, właściciele restauracji i barów mieli podzielone zdania na temat tej inicjatywy.

Na przykład w Modenie niektórzy bardziej znani restauratorzy nie przystąpili do tej inicjatywy, ponieważ głównie bali się, że kary finansowe mogłyby być nałożone również na ich klientów.

⇒ Czytaj także: #OTWIERAMY – INTERAKTYWNA MAPA WOLNEGO BIZNESU

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.