ZIOŁOWE KURACJE NA KOBIECE DOLEGLIWOŚCI

Ziołowe kuracje rodem z czasów naszych prababek znów stają się popularne. I nic dziwnego, gdy weźmiemy pod uwagę, że w lasach, na łąkach i na działkach rosną prawdziwe, darmowe lekarstwa. Przedstawiamy przepisy na proste, ziołowe kuracje, które pomogą złagodzić lub pozbyć się przykrych, najczęściej dotykających kobiet dolegliwości zdrowotnych.

Na migrenę i bóle głowy

Zamiast od razu sięgać po tabletkę, warto najpierw wypić ziołowy napar i wmasować w skronie ziołowy olejek.

Napar ziołowy: wymieszaj po łyżeczce niepokalanka, kozłka lekarskiego, rumianku i imbiru albo po łyżeczce kopru włoskiego, jagody jałowca, kwiatu krwawnika i kozłka lekarskiego.

Następnie łyżkę stołową takiej mieszanki zalej 250 ml wrzątku i odstaw na 10 minut. Odcedź i wypij pół szklanki jeszcze ciepłego naparu, zanim ból rozwinie się na dobre.

Herbatka z dziurawca: łyżeczkę suszonego dziurawca zalej 250 ml wrzątku, odstaw na 10 minut pod przykryciem.

Popijaj herbatkę małymi łykami.

Olejkowy masaż skroni: do łyżki oliwy z oliwek dodaj 5 kropli olejku miętowego. Wmasuj okrężnymi ruchami w skronie i czoło.

Na obrzęki i zatrzymanie wody

Nadmiar wody w organizmie, opuchnięcia, dokuczliwe obrzęki nóg, piersi i brzucha można usunąć dzięki ziołom działającym moczopędnie i zapobiegającym zatrzymywaniu się wody.

Tak działa np. sok z pokrzywy, samodzielnie przyrządzony ziołowy napar lub majowa zupa krem na bazie młodych pokrzyw.

Napar ziołowy: wymieszaj po łyżce stołowej suszonych liści pokrzywy, ziela skrzypu, mniszka lekarskiego i kłącza perzu.

Łyżeczkę mieszanki zalej szklanką wrzątku i odstaw na 10 minut.

Odcedź i wypij taką porcję najlepiej rano i wieczorem.

Majowa zupa krem z pokrzywy: w maju i czerwcu możemy przygotować zupę z liści młode i podsmażyć przez kilka minut z cebulą.

Do ugotowanego wcześniej bulionu z młodych jarzyn i 2-3 ziemniaków, dodajemy podsmażoną pokrzywę, całość miksujemy na gładką masę i doprawiamy według uznania, najlepiej świeżymi ziołami (koperkiem, bazylią lub szczypiorkiem).

Na bolesne miesiączki

Uciążliwe skurcze w dole brzucha i bóle krzyża pomocne mogą okazać się rozkurczowe napary oraz aromatyczne kąpiele.

Napar rozkurczowy: wymieszaj ze sobą po łyżce stołowej korzenia tataraku i krwawnika oraz po małej łyżeczce nawłoci, rdestu i liścia babki lancetowatej.

Łyżkę tak przygotowanej mieszanki zalej 250 ml wrzątku i odstaw pod przykryciem na 10 minut. Następnie odcedź i wypij napar.

Aromatyczna kąpiel: zanim pojawi się miesiączka, przez kilka dni przed warto skorzystać
z relaksujących, odprężających kąpieli z dodatkiem kilku kropli eterycznych olejków, np. olejku lawendowego, rumiankowego lub pomarańczowego.

Na infekcje pęcherza i okolic intymnych

Ból, pieczenie przy oddawaniu moczu, świąd itp. to najczęściej objawy stanów zapalnych okolic intymnych.

Można złagodzić ich objawy, stosując ziołowe napary, kąpiele i nasiadówki. Przy nawracających zapaleniach pęcherza pomocne może okazać się picie soków żurawinowych lub jedzenie suszonej żurawiny.

Napar antybakteryjny i łagodzący stany zapalne: 2-3 łyżki skrzypu polnego zalej litrem wrzątku i odstaw pod przykryciem na 10 minut.

Przecedź, podziel na cztery równe porcje i wypij w ciągu dnia.

Przeciwzapalna nasiadówka: łyżkę liści babki lancetowatej zalej 300 ml wody i gotuj pod przykryciem przez 5-6 minut.

Następnie odstaw pod przykryciem na 20 minut i odcedź. Wlej najlepiej do wiaderka ciepłą wodę (aby unosiła się delikatna para) i dodaj ziołowy odwar.

Usiądź na wiaderku, okryj szczelnie ręcznikiem dolne części ciała i zakończ kurację, kiedy przestanie unosić się para.

Kąpiel łagodząca świąd i pieczenie: wsyp do garnka 6 łyżek rumianku i po 5 łyżek pączków sosny, liści szałwii oraz ziela macierzanki.

Zalej mieszankę ziół 1,5 l wrzącej wody, przykryj i parz przez 20 minut. Następnie napar przecedź i wlej do wanny wypełnionej w 1/3 ciepłą wodą. Kąpiel nie powinna być krótsza niż 15 minut.

Nagietkowy napar dezynfekujący: we wszelkich podrażnieniach okolic intymnych nieoceniona jest moc nagietka. Wystarczy przygotować napar z 2 łyżek suszonych kwiatów, zalanych szklanką wrzątku i przemywać nim podrażnione miejsca.

Na uderzenia gorąca i nadmierną potliwość

Towarzyszą zwykle okresowi przekwitania, chociaż nadmierne pocenie się może towarzyszyć także sytuacjom stresowym. Objawy te można jednak złagodzić naparem z szałwii.

Łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem przez 10 minut. Wypijaj dwie szklanki takiego naparu dziennie, minimum przez 14 dni.

Na huśtawki nastrojów

Rozdrażnienie, podenerwowanie, potem radość, czyli czasem słońce, czasem deszcz – na takie huśtawki emocjonalne i zmiany nastroju pomoże napar lipowy.

Oprócz tego, że uspokaja, łagodzi stany depresyjne i poprawia nastrój, dodatkowo doskonale oczyszcza organizm.

Wystarczy łyżkę suszonych kwiatów lipy zalać szklanką wrzątku, odstawić pod przykryciem na 10 minut i pić napar 2-3 razy dziennie.

Na kłopoty z zasypianiem

Problemy z zasypianiem, bezsenność i wynikające z nich później trudności z koncentracją, przemęczenie i rozdrażnienie potrafią bardzo utrudnić życie.

Dlatego też na kłopoty z zasypianiem warto sięgnąć po chmiel lub melisę.

Napar z melisy lub chmielu: Łyżeczkę melisy, szyszek lub kwiatów chmielu należy zalać szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 10 minut. Wypijamy napar na pół godziny przed snem.

Lawendowa kąpiel: kilka kropli olejku lawendowego dodanego do kąpieli pomoże się zrelaksować i wprowadzi ciało oraz zmysły w błogi nastrój.

Ziołowa poduszeczka: bawełniany lub lniany woreczek warto wypełnić mieszanką ziół
o relaksacyjnych właściwościach, np. lawenda, tymianek, chmiel, melisa, lebiodka pospolita.

Tak przygotowany woreczek-poduszeczkę kładziemy obok poduszki do spania lub bezpośrednio pod nią.

Zapach aromatycznych ziół przyniesie spokojny sen.

Na wyczerpanie i brak energii

Kłopoty w pracy, w domu, przemęczenie, przepracowanie, szybkie tempo życia prędzej czy później skutkują poczuciem wyczerpania organizmu i brakiem energii do działania. W takich sytuacjach także warto skorzystać z ziołowych kuracji.

Napar z bazylii w stanach wyczerpania: łyżkę suszonych listków bazylii zalej 250 ml wrzątku. Odstaw na 10 minut i pij dwa razy dziennie po pół szklanki naparu.

Napar z ogórecznika lekarskiego na brak energii: łyżkę ziela ogórecznika lekarskiego zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 10 minut. Pij 2-3 razy dziennie.

Na wzdęcia i niestrawność

Uczucie ciężkości w żołądku, nagromadzenie gazów w jelitach i związane z nimi wzdęcia to nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu trawiennego.

Dlatego też warto poradzić sobie z nimi, sięgając po sprawdzone zioła.

Pietruszkowy napar na wzdęcia: łyżeczkę świeżej, posiekanej drobno natki pietruszki zalej szklanką wrzątku, zaparz pod przykryciem przez kilka minut i następnie małymi łyczkami wypij jeszcze ciepły płyn.

Koprowa herbatka na niestrawność: łyżkę stołową suszonego kopru i łyżkę mięty pieprzowej zalej 300 ml wrzącej wody. Odstaw na 15 minut i pij po każdym posiłku.

Na problemy z sercem

Wyjątkowe, ziołowe wsparcie dla serca stanowi głóg. Reguluje ciśnienie krwi oraz chroni przed zawałem.

Nalewka z głogu: wsyp do słoja 0,5 kg owoców głogu, 1,5 szklanki cukru, dodaj 6 goździków i 1,5 litra spirytusu wymieszanego ze szklanką wody. Odstaw na 4-6 tygodni, co jakiś czas wstrząsaj słojem.

Po tym czasie przecedź nalewką, zlej do butelek i odstaw na kolejne 3-4 miesiące. Po tym czasie nalewka jest gotowa do picia.

Głogowa herbatka: dwie łyżeczki liści i kwiatów głogu zalej szklanką wrzątku, zaparz pod przykryciem przez 15 minut, odcedź i ewentualnie dosłodź płyn miodem. Pij taką herbatkę 2-3 razy dziennie.

Podczas stosowania kuracji ziołowych warto pamiętać, że nie działają one od razu, tak szybko, jak syntetyczne leki.

Kuracja ziołowa potrzebuje ok. 3-4 tygodni systematycznego stosowania, aby mogła zadziałać.

Dlatego też cierpliwość i czas jest ich największym sprzymierzeńcem. Bez nich trudno
o sukces.

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.