ŻYWE PSY I KOTY PRZYNĘTĄ NA REKINY!

Żywe psy i koty przynętą na rekiny?! Takie szokujące praktyki, chociaż nie są zbyt powszechne, mają jednak miejsce na świecie. Okrutne traktowanie zwierząt i drastyczny sposób odławiania rekinów ma miejsce m.in. na kontrolowanej przez Francję wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim.

Żywa przynęta

Kilkanaście lat temu świat obiegły pogłoski o żywych psach i kotach używanych jako przynęta na rekiny.

Towarzyszyły im zdjęcia haczyków wbitych w pysk i nos zwierząt.

haczyk-pysk.jpg
Źródło: Internet

Wówczas wiele osób zastanawiało się, czy te twierdzenia są prawdziwe i czy zdjęcia nie zostały zmontowane.

kot-przynętą.jpg
Źródło: Internet

Niestety, historia jest prawdziwa, zdjęcia najwyraźniej nie są fałszywe, a ta okropna praktyka to metoda na odławianie rekinów na kontrolowanej przez Francję wyspie Reunion.

O całej sprawie poinformowała w cotygodniowym programie telewizyjnym grupy zajmującej się prawami zwierząt, Fundacja Thirty Million Friends Foundation z siedzibą w Paryżu, która na miejsce wysłała ekipę filmową.

Na wyspie znaleziono wówczas wiele psów i kotów z haczykami wbitymi w pyski lub łapy.

Zdjęcie, które zwykle towarzyszy tej historii, pokazuje sześciomiesięcznego szczeniak uratowanego przed okrutnym losem przynęty.

psy-przynętą.jpg
Źródło: Internet

Istnienie tej okrutniej praktyki potwierdziła również Stephanie Roche z Brigitte Bardot Foundation, innej grupy zajmującej się dobrostanem zwierząt w Paryżu.

Jej zdaniem ​​żywe zwierzęta są wykorzystywane jako przynęta do odławiania rekinów na wyspie Reunion, ale nie jest to powszechna praktyka.

Stanowcza reakcja

Organizacja Bardot walczy z tak okrutnym wykorzystywaniem zwierząt od dekady.

Jednak dopiero po kilku latach udało im się po raz pierwszy zaangażować w to polityków.

Irlandzka eurodeputowana Avril Doyle zgłosiła się wówczas do Komisji Europejskiej, by ta wyjaśniła sprawę tak okrutnego traktowania zwierząt:

Wzywam Komisję Europejską do potępienia tych barbarzyńskich praktyk i wskazania, jakie ewentualne sankcje są możliwe w ramach prawodawstwa Unii Europejskiej, by położyć kres temu okrucieństwu.

W 2012 r. ambasada Francji w Waszyngtonie wydała pisemne oświadczenie potępiające wykorzystywanie psów jako przynęty rekina, podkreślając, że takie działania są nielegalne i nie będą tolerowane na terytorium francuskim.

Przedstawiciele ambasady oświadczyli jednak, że są to bardzo odosobnione przypadki, a władze na wyspie ściśle monitorują sytuację.

Sea Shepherd Conservation Society w Friday Harbor w stanie Waszyngton zaoferowała nawet nagrodę w wysokości 1000 dolarów każdemu oficerowi policji na wyspie Reunion, który aresztuje każdego, kto używa żywych psów lub kotów jako przynęty dla rekinów.

⇒ Czytaj także: JAPONIA WZNAWIA KOMERCYJNY POŁÓW WIELORYBÓW

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.