ŻYWNOŚĆ DLA NIEMOWLĄT JEST PRZESŁODZONA I NIEODPOWIEDNIO OZNAKOWANA

Żywność dla niemowląt, która powinna być szczególnie wysokiej jakości, jest przesłodzona i nie ma odpowiednich oznaczeń. Nowy raport powstały na podstawie dwóch aktualnych badań przeprowadzonych przez WHO / Unię Europejską pokazuje, że duża część żywności dla niemowląt nie powinna w ogóle trafić na sklepowe półki.

Dodatkowa żywność po 6 miesiącu

Od lat WHO rekomenduje stanowisko, w którym niemowlęta przez pierwsze 6 miesięcy życia powinny być karmione wyłącznie piersią.

Od 2016 r. organizacja wyraźnie stwierdza, że komercyjna żywność dla niemowląt nie powinna być reklamowana dla dzieci poniżej tego wieku.

żywienie-dzieci.jpg
foto.shutterstock.com

Eksperci WHO podkreślają, że prawidłowe odżywianie w okresie niemowlęcym i wczesnym dzieciństwie pozostaje kluczem do zapewnienia optymalnego wzrostu i rozwoju dziecka oraz lepszych wyników zdrowotnych w późniejszym życiu – w tym zapobieganiu nadwadze, otyłości i przewlekłym chorobom niezakaźnym związanym z dietą.

Tymczasem okazuje się, że duża część żywności dla niemowląt jest nieprawidłowo sprzedawana jako oznaczona dla niemowląt w wieku poniżej 6 miesięcy i że wiele z takich produktów zawiera niewłaściwie wysoki poziom cukru.

Wartość odżywcza produktów

W celu ułatwienia w podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących zakupu gotowych produktów żywnościowych dla niemowląt, WHO opracowała projekt Modelu Profilu Odżywczego (NPM) dla dzieci w wieku 6–36 miesięcy.

Projekt został przedstawiony państwom członkowskim UE i zainteresowanym stronom do rozważenia i dalszej dyskusji.

Organizacja, we współpracy z Unią Europejską, wypracowała również metodologię identyfikacji dostępnej komercyjnie żywności dla niemowląt oraz procedury zbierania danych na temat informacji dietetycznych na etykietach tych produktów i w działaniach promocyjnych.

żywność-dla-niemowląt.jpg
foto.shutterstock.com

Metodologię tę wykorzystano do zebrania danych na temat 7955 produktów spożywczych lub napojów sprzedawanych dla niemowląt i małych dzieci z 516 sklepów w czterech lokalizacjach Regionu Europejskiego (wg definicji WHO), czyli w Wiedeń – Austria; Sofia – Bułgaria; Budapeszt – Węgry i Hajfa – Izrael.

Dane zbierano od listopada 2017 do stycznia 2018 roku.

We wszystkich czterech miastach znaczna część produktów – od 28 do 60 proc. – była sprzedawana jako odpowiednia dla niemowląt poniżej 6. miesiąca życia.

Większość produktów zawierała zbyt dużo cukrów, dostarczając z nich ponad 30 proc. dostępnych kalorii.

Około 1/3 wszystkich analizowanych składów produktów jako główny składnik zawierała cukier, skoncentrowany sok owocowy lub inne środki słodzące.

Tak przeważająca słodkość może wpływać na rozwój preferencji smakowych dzieci, zwiększając ich upodobanie do słodszych potraw.

Niepokojący okazał się również bardzo wysoki poziom cukru w przecierach owocowych i warzywnych.

Chociaż żywność, taka jak owoce i warzywa, które naturalnie zawierają cukry, jest odpowiednia dla niemowląt i małych dzieci, to jednak zawartość słodkości w produktach handlowych jest znacząco za wysoka.

⇒ Czytaj także: FLUORYZOWANA WODA OBNIŻA IQ DZIECI

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.