3 TEORIE SPISKOWE, KTÓRE OKAZAŁY SIĘ PRAWDĄ

Na podstawie własnych obserwacji i spostrzeżeń każdy człowiek może formułować różnego rodzaju teorie, w które wielu innych ludzi jest skłonnych uwierzyć. Bardzo często budzą one kontrowersje i dzielą odbiorców na ideologiczne obozy. Dopóki jednak nie ma niezbitych dowodów na potwierdzenie jakiejś teorii, często osoby lepiej wykształcone w danym temacie określają je mianem teorii spiskowych. W niektórych przypadkach może być to zasadne, jednak historia udowodniła już kilka razy, że nazywanie czyichś subiektywnych wniosków teorią spiskową może stanowić także próbę zatajenia przestępstwa. Poniżej prezentujemy 3 teorie spiskowe, które okazały się prawdziwe.

Szkodliwe włókna azbestowe w eternicie

Zwykle prawdziwe teorie spiskowe przez lata były bagatelizowane.

Nie inaczej było w przypadku włókien azbestowych.

Eternit stanowił azbestowo-cementowy materiał wykorzystywany od XX wieku na masową skalę w budownictwie.

Tworzono z niego w głównej mierze płyty elewacyjne i dachowe, a także rury.

Przemawiały za tym liczne właściwości eternitu: między innymi izolacja termiczna, lekkość, niska cena, a także odporność na ogień i inne czynniki atmosferyczne.

Azbest
Azbest

Z czasem zaczęto wysnuwać teorie na temat potencjalnej szkodliwości eternitu.

Rosły obserwacje różnego rodzaju chorób, w głównej mierze płuc, u budowlańców lub osób mieszkających w domach, w których zastosowano eternit.

Wytwórcy nie zaprzestawali jednak produkcji i sprzedaży materiału, który przynosił im zysk.

Minęło wiele lat, nim oficjalnie uznano, że włókna azbestowe są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia – przyznano to w 1962 roku, a w Polsce zakazano jego używania dopiero w 1997 roku!

Dziś wiemy, że wdychanie azbestu prowadzi do tzw. pylicy azbestowej, a także grozi licznymi nowotworami, w tym rakiem krtani, nerek, oskrzeli i jajnika.

Morderstwa w karetkach pogotowia

Czasem ustalenie, czy teorie spiskowe są prawdziwe, pomaga w zaprzestaniu naprawdę przerażających zbrodni.

Teoria na temat tego, że pracownicy służby zdrowia mordują ludzi w karetkach pogotowia, brzmi naprawdę absurdalnie, a jednak w 2002 roku w Łodzi okazała się prawdziwa.

Przez długi czas nikt nie brał na poważnie doniesień na temat coraz częstszych zgonów Łodzian, do których wzywano karetkę.

Szybko je racjonalizowano – w końcu pogotowie najczęściej przyjeżdża do osób, u których istnieje zagrożenie życia.

ŁOWCY SKÓR

Dziś wszyscy dobrze już znamy głośną aferę „łowców skór”, czyli podłą współpracę pracowników łódzkiego pogotowia z zakładami pogrzebowymi.

Ludziom, którzy na przestrzeni dziesięciu lat oddawali się w ręce lekarzy i sanitariuszy, podawano Pavulon.

Środek zwiotczający mięśnie doprowadzał do śmierci poprzez uduszenie, jednocześnie nie pozbawiając świadomości konających osób.

Choć o udział w przestępstwie oskarżono ponad kilkudziesięciu pracowników pogotowia i firm pogrzebowych, ostatecznie skazane na karę więzienia zostały jedynie cztery osoby.

Wśród nich byli dwaj sanitariusze: Andrzej Nowocień i Karol Banaś, a także dwaj lekarze: Janusz Kuliński i Paweł Wasilewski.

Więzienie CIA w Polsce

Po co Stany Zjednoczone miałyby organizować w Polsce więzienia dla osób podejrzanych o terroryzm?

Takie pytanie mogłoby zadać wielu ludzi, którzy w latach 2002-2005 usłyszeli o „teorii spiskowej” na temat więzienia CIA we wsi Stare Kiejkuty na północno-wschodnim krańcu Polski.

Widywano tam na przykład lądujące amerykańskie samoloty. Absurdalne pogłoski okazały się jednak prawdą – po latach udowodniono, że polskie służby otrzymały 15 milionów dolarów za tajne więzienie.

Dziś wiadomo, że podejrzani o terroryzm więźniowie bez wiedzy i zgody obywateli byli nie tylko przetrzymywani, ale również torturowani.

CIA
CIA

Podczas przesłuchań stosowano na nich między innymi kontrolowane podtapianie.

Działania te łamały zarówno konstytucję Rzeczypospolitej, jak i prawa człowieka.

Przez lata rząd całkowicie im zaprzeczał i dopiero w 2012 roku istnienie więzienia oficjalnie potwierdził były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Przyznał, że świadomie współpracował z Amerykanami, udostępniając im „bazę” w Kiejkutach.

Jak utrzymuje do dziś, nie zagłębiał się w cel jej użytkowania.

⇒ Czytaj także: CZYM JEST AGENDA 2030 I DLACZEGO DO 2030 ROKU MA WYGINĄĆ 95% LUDZKOŚCI?

Portal Odkrywamy Zakryte jest cenzurowany w Google i na Facebooku, bo nie jesteśmy finansowani przez rząd, aby publikować kłamstwa i propagandę. Wesprzyj prawdziwie niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/
*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.