ADIDAS SPRZEDAŁ 6 MLN PAR BUTÓW WYKONANYCH Z PLASTIKOWYCH BUTELEK

Adidas, niemiecki producent odzieży sportowej, może pochwalić się nowym sukcesem. Produkcja butów wykonanych z plastiku wyłowionego z dna oceanów okazała się hitem. Pomysł pomógł zamienić miliony niewłaściwie wyrzuconych plastikowych butelek w futurystyczne buty do biegania.

Ekologiczna współpraca

Pomysł pojawił się w 2015 roku, kiedy Adidas połączył siły z organizacją ekologiczną Parley for The Oceans, aby wspólnie opracować innowacyjne obuwie.

Założyciel organizacji Parley, Cyrill Gutsch, ogłosił wtedy, że niemiecki producent opracowuje dziesiątki modeli butów, które później zostaną wyprodukowane z plastiku pobranego z dna oceanów.

Dwa lata później sprzedano milion takich butów.

To nie pierwsza taka proekologiczna inicjatywa Adidasa.

W 2016 r. firma zobowiązała się do zaprzestania używania plastikowych toreb w swoich 2900 sklepach detalicznych na całym świecie i wymiany je na torby papierowe.

W ten oto sposób zaoszczędzono zużycia 70 milionów plastikowych toreb rocznie.

Buty z plastikowych butelek

Do wyprodukowania futurystycznych butów do biegania potrzeba 11 plastikowych butelek z recyklingu.

Wykonuje się z nich całą konstrukcję zewnętrzną i wewnętrzną.

W ten oto sposób tylko w 2017 roku wykorzystano około 5,5 miliona plastikowych butelek do wyprodukowania 1 miliona eko-butów UltraBoost w trzech różnych wersjach.

Podczas, gdy ekoogiczne obuwie nie należy do najtańszych (są wycenione na kwotę ok. 220 dolarów) opinie klientów, którzy je kupili, są bardzo pozytywne.

Doceniają przede wszystkim ich lekki, nowoczesny i trwały design.

adidas-buty-z-plastiku.jpg

Takie doniesienia zachęcają firmę do zwiększenia nakładów produkcyjnych.

Po milionie par butów wyprodukowanych w 2017 r., pięciu milionach w 2018 r., Adidas planuje w sumie wyprodukować jedenaście milionów par butów z plastiku wyłowionego z oceanów w 2019 r.

Marka w ten sposób chce również zwrócić uwagę klientów na rosnącą ilością plastiku w oceanach.

Oprócz ekologicznej linii obuwia firma produkuje również koszulki z recyklingu, takie jak te używane przez zawodników Ligi Mistrzów, dla klubów takich jak Bayern Monachium.

Przerażające liczby

Według przedstawicieli Światowego Forum Ekonomicznego tworzywa sztuczne są wyrzucane do oceanów w ilości jednej, załadowanej ciężarówki na minutę.

Plastik silnie wpływa na życie morskie.

Co gorsza, w 2016 r. sprzedano na całym świecie ponad 480 miliardów produktów zapakowanych w plastikowe butelki, a pół biliona w 2017 i 2018 roku.

Wciąż za mało jest poddawanych recyklingowi, co zdaniem przedstawiciela organizacji Parley for The Oceans nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia:

Dziś nie ma usprawiedliwienia… Udowodniliśmy, że konsumenci są skłonni zapłacić nieco więcej i wolą produkty wykonane z „oceanicznego” plastiku niż inne rodzaje produktów nienadających się do recyklingu – mówi Cyrill Gutsch.

Innowacyjny sposób ponownego wykorzystania plastiku nie musi przecież kończyć się tylko na butach.

Adidas zapowiedział, że planuje wypuścić na rynek linię wszystkich swoich produktów wykonanych z przetworzonego plastiku do 2020 roku.

Czytaj także: MORZE PLASTIKU NA KARAIBACH – SZOKUJĄCE ZDJĘCIA DAWNEGO RAJU

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=D73BR9WRmmE