ALKOHOL ZWIĘKSZA RYZYKO RAKA PIERSI!

Wiele kobiet nie wie, że alkohol zwiększa ryzyko raka piersi. Ale, czy zaledwie jeden napój alkoholowy dziennie może zwiększyć ryzyko raka piersi? Badania mówią, że tak. Czy to oznacza, że ​​kobiety powinny całkowicie unikać alkoholu? A co z kieliszkiem czerwonego wina, który spożywany od czasu do czasu powinien sprzyjać zdrowiu?

Otyłość, papierosy i alkohol

Według Cancer Research UK ograniczenie alkoholu jest jednym z najlepszych działań, jakie można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko raka piersi.

W ponad 100 badaniach analizowano związek między spożywaniem alkoholu a ryzykiem raka piersi u kobiet.

Badania te, choć obserwacyjne – co oznacza, że ​​czerpią z wniosków naukowców – konsekwentnie wykazały zwiększone ryzyko raka piersi związane ze spożywaniem alkoholu.

W jednym z takich badań opublikowanym w BMJ Open stwierdzono, że kobiety za mało wiedzą o związku między ryzykiem raka piersi a alkoholem oraz roli, jaką spożycie alkoholu ma do odegrania w zmniejszaniu ryzyka raka piersi.

W badaniu wzięło udział 205 kobiet.

Przebadano je pod kątem obecności raka piersi lub sprawdzono pod kątem jego objawów.

Uczestniczki badania odpowiedziały również na pytania dotyczące stylu życia.

Około jedna trzecia wiedziała, że nadwaga zwiększa ryzyko raka piersi, a połowa wiedziała, że palenie papierosów jest czynnikiem ryzyka.

Ale o tym, że spożycie alkoholu jest również ważnym czynnikiem ryzyka, wiedziało tylko 16 proc. kobiet w grupie przesiewowej i 23 proc. w grupie z objawami.

Badanie ujawniło także inne luki w wiedzy wśród kobiet.

Ponad połowa osób, które piły alkohol, sądziła, że wie, jak oszacować zawartość alkoholu w napojach, ale bardzo niewiele kobiet poprawnie obliczyło zawartość alkoholu w standardowej lampce wina.

Jak alkohol wpływa na ryzyko raka piersi?

I choć niektóre badania pokazują, że jeden kieliszek wina może być dobry dla serca, kobiety nie powinny pić go więcej i zbyt często, jeśli próbują zachować zdrowie.

Okazuje się, że umiarkowane ilości wypijanego alkoholu również zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi.

Dlaczego więc spożycie alkoholu zwiększa ryzyko raka piersi?

Doktor Therese Bevers, dyrektor medyczny w Centrum Zapobiegania Nowotworów Anderson’s twierdzi, że tak powody, dla których spożywanie alkoholu może prowadzić do raka piersi, obejmują fakt, że:

  • Alkohol to puste kalorie i może prowadzić do niechcianego przyrostu masy ciała. Nadmiar tłuszczu może prowadzić do zwiększonego ryzyka raka.
  • Alkohol może zwiększać poziom estrogenu i innych hormonów związanych z rakiem piersi.
  • Kobiety pijące alkohol częściej mają zwiększone ilości kwasu foliowego w swoim organizmie, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka raka.

Mężczyźni powinni również ograniczać picie, ale nie ze względu na ryzyko raka piersi, a na zwiększenie ryzyka innych rodzajów raka, w tym raka głowy i szyi, przełyku i wątroby.

Dlatego nie wolno robić z picia alkoholu rutyny, która pomaga nam się zrelaksować lub jest stałym elementem posiłku.

Unikaj alkoholu tak często, jak to możliwe i pamiętaj, że tylko w Polsce w ciągu roku od skutków picia alkoholu umiera małe miasteczko.

⇒ Czytaj także: ALKOHOL JEST ZABÓJCĄ! EPIDEMIA ALKOHOLOWA ZBIERA W POLSCE ŻNIWO

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

♦ Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.