Amulety i talizmany przedmioty, którymi od dawien dawna otaczają się ludzie, by wesprzeć się w wybranej intencji bądź chronić siebie i swoją przestrzeń. Jako ludzie żyjemy w świecie namacalnym, materialnym to, co zadziewa się w świecie energii, doświadczamy w sytuacjach fizycznych. W naturalny więc sposób dążymy do materializacji naszych intencji na planie fizycznym. Skupiając energię, która ma nam w tym pomóc, dajemy jej wyraz właśnie w postaci amuletu, czy talizmanu.

Przedmioty te wykonane z intencją, z odpowiednich materiałów, bazujące na pewnych symbolach posiadają swoją moc płynącą z głębokiej wiary, zasilanej przez tysiąclecia, w wielkie znaczenie i wsparcie płynące, z każdych z tych elementów.

Nie bez znaczenia jest zatem intencja, z jaką wykonane są te magiczne przedmioty.

Intencja to wprowadzenie energii w konkretny ruch, czy stan. Płynie z niej niewyobrażalna wręcz siła. Dotyka ona świata energii i stwarza to, czego potrzebuje.

 

amulety-talizmany.jpg
fot.123rf.com

 

Intencja jest mocą, którą posiada człowiek. Mocą, którą może on wpływać na istniejącą rzeczywistość, stwarzając zmiany w świecie energetycznym, które później materializują się w świecie fizycznym.

Silna, świadoma i pełna wiary intencja nadaje odpowiednią moc każdemu przedmiotowi.

Nadaje mu świadomość.

W pewien sposób poprzez naszą intencję możemy ożywić każdy przedmiot i nadać mu wartość taką, jaką zainicjujemy. Może nas wspierać, chronić, przyciągać pewne sytuacje, czy stany.

Talizmany i amulety zazwyczaj wykonywała kobieta. To właśnie kobieta ma wielką moc kreacji i materializacji energii.

Delikatnie i czule wyplatając, tkając, zdobiąc, malując przedmiot, prócz intencji wkładała w niego swoją moc, czyniła go magicznym.

Ważny jest również materiał, z którego wykonany jest nasz amulet, czy talizman. Im bardziej naturalny, tym więcej w nim życia, energii, a zatem więcej mocy.

 

talizman-amulet.jpg
fot.123rf.com

 

Indianie do swych magicznych przedmiotów wykorzystywali kamyki, drewno, rzemienie, pióra, kości, zęby i inne elementy zwierzęce, wszystko, co pochodziło ze świata natury.

Druidzi malowali runy na kamieniach.

Egipcjanie amulety i talizmany wykonywali m.in. ze złota i drogocennych kamieni.

Chińczycy wykorzystywali najlepsze tkaniny. Amulety i talizmany bez względu na miejsce na ziemi i zamożność ludzi je wytwarzających, zawsze wykonywane były z niezwykłą dbałością i dokładnością, wykorzystując najlepsze z dostępnych materiałów.

Wielką moc mają amulety i talizmany będące minerałami i kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi.

Często pojawiają się jako samoistny talizman, czy amulet bądź jako jego fundament lub element wspierający.

Jakie kamienie mają największą moc?

diament, kojarzony jest z czystością i obfitością, wzmacnia każdy przepływ energii; diament jest symbolem partnerstwa i głębokiej miłości;

szafir, oczyszcza chaos umysłu, potęguje zdolności intuicyjne oraz wzmacnia umiejętności organizacyjne, ponadto szafir posiada moc kontaktowania z wewnętrznym światem, potęgowania  kanałów odbioru sygnałów ze świata intuicji, siłę zrozumienia ich i wniesienia do świata innych ludzi;

rubin, nawołuje nas do powrotu do domu, którym jest nasze własne serce;  rubin otwiera nas na dbałość i miłość  do samego siebie i dzielenie się nią z resztą świata;  wzmacnia każdy przejaw miłości; aktywizuje do żywego, kreatywnego działania; ponadto rubin wspiera nas w odnalezieniu  celu i właściwego kierunku działania,  nadaje sprawom odpowiedni bieg; rubin pobudza również nasz, często skrywany, potencjał życiowy i zaprasza do tańca życia;

szmaragd, jest kamieniem serca, z tego też powodu używany jest do uzdrawiania i wspierania właśnie tego obszaru w nas, niemniej jednak za sprawą swej olbrzymiej siły doskonale sprawdza się na każdym innym polu; szmaragd intensywnie oddziałuje na świadomość i duchowość, dlatego też jest doskonałym pomocnikiem przy  pracy ze snami i medytacją; ponadto szmaragd leczy złamane serca i pomaga zmaterializować nasze plany i marzenia;

kryształ górski, to kamień, który ma najsilniejsze właściwości oczyszczające, oczyszcza zarówno ciało człowieka, jaki i przestrzeń, w której żyje, często nazywany jest Mistrzem Uzdrawiania; kładziony pod poduszką przegania senne koszmary, chroni od wszystkiego, co dla nas niekorzystne;

obsydian przede wszystkim ma bardzo silne właściwości ochronne; w zależności od koloru ma specyficzne oddziaływania, np. obsydian czarny jest kamieniem Ziemi i pomaga w nawiązaniu głębokiego kontaktu z nią; najrzadszy i najdelikatniejszy z obsydianów, tęczowy, jest kamieniem wspierającym nasz rozwój, wzmacnia optymizm i wewnętrzną radość, dzięki czemu nasze życie staje się lżejsze i bardziej kolorowe, ponadto wzmacnia wrażliwość i delikatność człowieka; obsydian śnieżny z kolei jest kamieniem, który przywraca utraconą nadzieję;

turmalin, przede wszystkim ochroni i ugruntowuje; jest jednym z najmocniejszych kamieni ochronnych; ponadto turmalin oczyszcza, wzmacnia, przynosi ukojenie, a także uśmierza bóle reumatyczne i ma właściwości gojące.

Mamy jeszcze całą paletę skarbów: opal, agat, piryt, wszelkie kwarce, tygrysie oko, ametyst, jaspis, awenturyn, czy cytryn i wiele innych cudownych i pięknych zarazem okazów.

 

talizman-amulet.jpg
fot.123rf.com

 

Niezwykle istotny jest symbol, który zazwyczaj jest podstawą całego amuletu bądź talizmanu.

Symboli wykorzystywanych jako amulety, czy talizmany jest niezwykle wiele. Są bardzo stare i przychodzą do nas, z każdego zakątka świata:

– symbole egipskie (UDJAT- Oko Horusa, uzdrawianie i ochrona; ANKH- Krzyż z uszkiem, Życie; BASTET- Bogini Kotka, Opiekunka)

– chińskie symbole i znaki zodiaku (TAI CHI „JEDNO”- Wielka Ostateczność- Yin Yang– Prapoczątek; Szczur- Zysk, Świnia- Wesołość, Smok- Wpływ)

– symbole Majów (AHAU- Miłość, Zjednoczenie; AKBAL- Sen- Czas Snu; CHICCHAN- Zachwyt- Namiętność)

– symbole celtyckie (KOŁO CELTYCKIE– Siła Ducha; WĘZEŁ PIKTOGRAFICZNY- VALKNUTR- Wieczne Zmiany; TRISKEL- POTRÓJNY WIR- Poddanie się, Poświęcenie się)

– cały świat run (URUZ- TUR- Siła; GEBO- Prezent, Partnerstwo; WUNJO- Wesołość, Radość; HAGAL- Grad, Potęga Żywiołu)

– znaki zodiaku ze świata Zachodu (RAK- CANCER- Uczucie; BYK- TAURUS- Posiadanie; WAGA- LIBRA- Partnerstwo)

– wszelkie symbole zwierzęce, głównie w kulturze indiańskiej (DELFIN- Siła Życia; ORZEŁ- WAMBLI- Uzdrawianie/Posłaniec Bogów;  WILK- SUNKMA’NITU TANKA- Nauczyciel)

– duchy totemiczne (SŁUP TOTEMICZNY- Święta Opieka; WOJOWNIK- Świadome Działanie; WILK- Cechy Przywódcze)

– wszelkie inne wielkie symbole wędrujące po świecie poza czasem i miejscem (ZIELONY CZŁOWIEK- Obrońca Przyrody; HEKSAGRAM- PECZĘĆ SALOMONA lub GWIAZAD DAWIDA- Wiedza; PENTAGRAM- Pięciokąt- Spełnienie Pragnień)

Bardzo często w symbolice wielu kultur powtarza się motyw słońca, księżyca, drzewa, spirali, koła, czy krzyża.

Okazuje się, że jednymi z najstarszych symboli świata, z których wywodzą się inne symbole, są symbole starosłowiańskie (KRZYŻ SOLARNY- Niebocentryczny; SWARGA- Ośmioramienny Kołowrót; SWADZIEBNIK- Znak Starosłowiańskiej Świątyni Światła Świata; SWASTYKA- Wszechświat i Wieczność).

Słowiański kobiety wykonywały talizmany i amulety dla siebie, dla swojego mężczyzny i dla swoich dzieci.

Dbały także o dom i chroniły  przestrzeń domu poprzez różnego rodzaju czynności i własnoręcznie wykonane amulety i talizmany.

Plotły bransoletki, korale-naszyjniki, wianki, tkały pasy i haftowały ubrania, nanosząc na nie potężne symbole słowiańskie, motały lalki- motanki i wypełniały przestrzeń ziołami.

W wiedzy alchemicznej największym i najpotężniejszym amuletem jest właśnie Kobieta. Kobieta w pełni świadoma swej Kobiecości.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.