ARABSKI SKARB SPRZED TYSIĄCA LAT ZNALEZIONY W LEGNICKIM POLU

Arabski skarb sprzed tysiąca lat, w tym m.in. srebrne monety i fragmenty biżuterii został odkryty przez eksploratorów w Legnickim Polu (woj. dolnośląskie). Skąd na legnickich ziemiach arabskie monety?

Tam na polu jest…

Jesienią 2018 roku członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego z Gniewomierza (gm. Legnickie Pole), na podstawie decyzji wydanej przez Delegaturę w Legnicy WUOZ we Wrocławiu, pod kierownictwem archeologa magistra Przemysława Paruzela, na jednym z pól ornych, trafili na arabski skarb.

Eksploratorzy od kilku miesięcy przeczesywali ziemie orne Legnickiego Pola w poszukiwaniu śladów bitwy z Mongołami pod Legnicą z 1241 r.

poszukiwanie-skarbu-legnickie-pole.jpg
foto.123rf.com

Nie spodziewali się jednak, że zaledwie 30 cm pod ziemią znajdą skarb sprzed tysiąca lat.

…arabski skarb

Znaleziony skarb to zbiór 96 monet arabskich (dirhemów), 2 denarów krzyżowych bitych w latach 80. X w. w Ratyzbonie, 14 fragmentów ozdób srebrnych oraz 5 fragmentów złomu srebrnego.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że na terenie obecnego Legnickiego Pola mógł zostać ukryty w I połowie X wieku.

Prawdopodobnie są to pozostałości, które bogaci mieszkańcy ukrywali w czasach najazdu czeskiego księcia Brzetysława (latem 1038 lub 1039 r.) z obawy przed ich zrabowaniem.

arabski-skarb-legnickie-pole.jpg
foto.123rf.com

Wojska Brzetysława wykazywały szczególną napastliwość wobec swych ofiar.

Nie tylko niszczyli i rabowali majątek na legnickich ziemiach, ale także brali mieszkańców w niewolę, pędzili do Czech i osadzali tam jako darmową siłę roboczą.

Większość monet jest celowo połamanych, to tzw. siekańce srebrne, czyli kawałki, które tysiąc lat temu nie miały wartości nominalnej, tylko kruszcową.

Ludzie w ten sposób rozmieniali monety, ponieważ przykładowo w tamtych czasach dla handlujących Słowian i Prusów liczyła się tylko waga kruszcu.

Odnaleziony skarb prawdopodobnie będzie wystawiony w Muzeum Bitwy w Legnickim Polu.

Dawne bogactwo Legincy

Jak się okazuje, arabski skarb to nie jedyne cenne znalezisko w legnickich regionach.

legnickie-pole.jpg
Legnickie Pole foto.123rf.com

W XIX i na początku XX wieku w kilku miejscowościach odkryto wczesnośredniowieczne skarby, m.in. ok. 1880 roku w Legnicy skarb ukryty po 1061 r. oraz odkryty w 1880 rok w Ulesiu (ponad 800 monet, złom srebrny oraz fragmenty ozdób schowane po 1061 r.).

W 1905 roku z kolei podczas kopania piasku przy drodze z Lubienia do Godziszowej (gmina Legnickie Pole) znaleziono naczynie z monetami, ośmioma kawałkami przetopionego srebra, srebrnymi ozdobami oraz fragmentami zausznic, które zakopano po 1005 r.

Obecnie jednym z najcenniejszych zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy są monety odkryte w 1964 r. podczas prac budowlanych w Legnicy przy ul. Słowackiego.

W lnianym woreczku znaleziono wówczas 76 całych monet oraz ok. 221 kawałków i kilkadziesiąt fragmentów srebrnej biżuterii ukrytych po 1024 r.

W skarbie znalazły się m.in. monety arabskie, duńskie, czeskie, bawarskie, denary krzyżowe, denary Ottona i Adelajdy (983-1040) oraz monety Ottona I, II i Ottona III (936-1002).

Jak widać, legnickie ziemie obfitują w takie znaleziska i tylko czas pokaże, co jeszcze zostanie odkryte…

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.