AROMATERAPIA – ZAPACHOWA KURACJA NA WIELE DOLEGLIWOŚCI

Czym jest aromaterapia? Potocznie mówi się o niej, że jest leczeniem zapachami, i rzeczywiście poza dodatkowymi przyjemnościami zmysłowymi do tego właśnie się sprowadza. Do aromaterapii wykorzystywane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z roślin. Olejki te są wieloskładnikowymi mieszankami związków chemicznych biologicznie czynnych, które oddziaływają na naszą psychikę i nasz organizm, dostosowując się do jego zapotrzebowania. Olejki eteryczne w swym działaniu leczniczym przypominają zioła, działają silnie, a zarazem subtelnie, nie ma tutaj też stricte zaleconego dawkowania, istnieją określone ramy, a nasz organizm czerpie z nich tyle ile na tę chwilę może i potrzebuje.

Aromaterapia stosowana jest przez specjalistów w zabiegach terapeutycznych i kosmetycznych, może być jednak z powodzeniem używana przez nas samych w naszym domowym zaciszu.

Bardzo ważne jest jednak, byśmy do tego celu wybierali olejki eteryczne najwyższej jakości, gdyż tylko takie zawierają lecznicze dla nas etery.

Pamiętajcie!

Olejek zapachowy to absolutnie nie to samo co olejek eteryczny!

 

aromaterapia.jpg
fot.depositphotos.com

 

Myślę, że nawet chcąc wprowadzić przyjemny zapach do samochodu, warto pokusić się o kilka kropel dobrego jakościowo olejku eterycznego (np. cytrynowego, sosnowego, czy delikatnie rozmarynowego) prócz walorów zapachowych dostarczamy swojemu ciału dawkę orzeźwienia, poprawy koncentracji, oddziałujemy na nasz układ hormonalny i pobudzamy ciało do wytwarzania dawki dodatkowych endofin.

Brzmi kusząco, prawda?

A jak pachnie!

Koniecznie spróbujcie!

Kilka wybranych olejków, które na stałe powinny zagościć w naszym domu:

OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO (otrzymywany przez destylacje liści z para wodną)

 

aromaterapia.jpg
OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO fot.depositphotos.com

 

Właściwości: grzybobójcze, bakteriobójcze, wirusobójcze, immunotropowy.

Olejek z drzewa herbacianego zalecany jest przy przeziębieniach, poparzeniach, brodawkach, kurzajkach, trądziku, grypie, infekcjach skóry, grzybicy, infekcjach wirusowych, odleżynach, infekcjach i grzybicy narządów płciowych, pleśniawkach pochwy i jako olejek dezynfekujący powietrze.

OLEJEK POMARAŃCZOWY (otrzymywany przez wyciskanie skórek owoców pomarańczy)

 

aromaterapia.jpg
OLEJEK POMARAŃCZOWY fot.depositphotos.com

 

Właściwości: dezynfekujące, łagodnie uspokajające

Olejek pomarańczowy we współczesnej aromaterapii stosowany jest przy bezsenności, napięciach nerwowych, depresji, napięciach i skurczach mięśni oraz przy starzejącej się skórze.

Ponadto olejek ten swym eterem budzi radość naszego wewnętrznego, wiecznego dziecka.

OLEJEK LAWENDOWY  (otrzymywany przez destylacje kwitnącego ziela z para wodną)

 

aromaterapia.jpg
OLEJEK LAWENDOWY fot.depositphotos.com

 

Właściwości: uspokajający, silny antyseptyk, olejek ten obniża ciśnienie krwi i reguluje gospodarkę płynami

Swoje zastosowanie olejek lawendowy znajduje przy lękach, depresji, irytacji, histerii, bezsenności wynikającej z napięcia nerwowego, migrenach, bólach menstruacyjnych, nieregularnej menstruacji, przykrych objawach towarzyszących menopauzie, nadciśnieniu, zmęczeniu i ociężałości umysłowej, bólach mięśni, bólach reumatycznych, katarze, grypie, stanach zapalnych gardła i zatok, żylakach, cellulitisie, stanach zapalnych skóry, trądziku, egzemie, grzybicy, pleśniawkach pochwy, wypadaniu włosów i suchym łupieżu.

OLEJEK ROZMARYNOWY (otrzymywany przez destylacje ziela z parą wodną)

 

aromaterapia.jpg
OLEJEK ROZMARYNOWY fot.depositphotos.com

 

Właściwości: przeciwbólowe, przeciwzapalne, pobudzające, antyseptyczne, odmładzające i wzmacniające system immunologiczny, olejek ten jest również afrodyzjakiem

Olejek rozmarynowy wskazany jest przy zaburzeniach pamięci, zmęczeniu fizycznym i umysłowym, grypie, astmie, kaszlu, chronicznym bronchicie, upławach, zaburzeniach menstruacji, zmiennym ciśnieniu krwi, zaburzeniach pracy serca, żylakach, cellulitisie, migrenach, bólach głowy i mięśni różnego pochodzenia, infekcjach skóry, łysieniu, łupieżu i przy trudno gojących się ranach.

OLEJEK RÓŻANY (otrzymywany przez destylację kwiatów róży z parą wodną)

 

aromaterapia.jpg
OLEJEK RÓŻANY fot.depositphotos.com

 

Właściwości: uspokajające, antyseptyczne, przeciwbólowe, obniżające ciśnienie krwi, regulujące pracę serca, oczyszczające i odmładzające skórę, regulujące menstruację, uspokajające objawy menopauzy, wzmacniające pękające naczynia krwionośne, olejek różany jest również łagodnym afrodyzjakiem

W aromaterapii stosowany jest przy bezsenności i koszmarach sennych, napięciach nerwowych, stresie, depresji, stanach lękowych, nieregularnej menstruacji, upławach, bezpłodności, bólach głowy, arytmii, nadciśnieniu, zaburzeniach  krążenia, pękających naczyniach krwionośnych, rozstępach, starzeniu się skóry, przesuszeniu skóry, ranach, podrażnieniach, poparzeniach, popromiennych zapaleniach i martwicach skóry, infekcjach wewnętrznych i  zewnętrznych, nudnościach, wymiotach i wrzodach żołądka na tle nerwicowym.

OLEJEK EUKALIPTUSOWY (otrzymywany przez destylacje liści z parą wodną)

 

aromaterapia.jpg
OLEJEK EUKALIPTUSOWY fot.depositphotos.com

 

Właściwości: przeciwbólowy, przeciwmikrobowy, łagodnie pobudzający

We współczesnej aromaterapii olejek eukaliptusowy stosowany jest przy przeziębieniach, kaszlu, grypie, bronchicie, artretyzmie, reumatyzmie, przeforsowaniu mięśni, wszach, stanach zapalnych skóry i zmęczeniu umysłowym.

Jak możemy używać olejków?

Masaż.

 

aromaterapia-masaż.jpg
fot.depositphotos.com

 

Do masażu używamy 3-5 kropel wybranego olejku eterycznego rozpuszczonego w ok. 10 ml oleju bazowego, np. ze słodkich migdałów, czy nasion winogron, możemy jednak wybrać dowolny olej, taki, który lubimy najbardziej lub taki, który aktualnie jest dla nas dostępny.

Zdecydowanie jednak odradza się stosowanie olejów tzw. uniwersalnych.

Masaż z użyciem olejku eterycznego powinien być łagodny i delikatny.

Dobrze jest, gdy ruchy masażu skierowane są w stronę serca.

Możemy wykonać masaż całego ciała bądź wybranych jego partii, krzyża, barków, stawów, stóp, dłoni itp.

Tak naprawdę trwa to tylko kilka chwil, możemy zatem rozbić go podczas rozmowy z dziećmi, partnerem, podczas oglądania filmu, czy przy przyjemnej muzyce i świecach, jeżeli postaramy się znaleźć chwilę dla samych siebie.

Jeżeli wykonujemy takie masaże systematycznie, możemy przygotować sobie większą porcję aromatycznego oleju, przechowujemy go wówczas w lodówce (część lekko podgrzewając, w kąpieli wodnej tuż przed masażem) nie dłużej niż 3 tygodnie.

– Kąpiel.

 

aromaterapia-kąpiel.jpg
fot.depositphotos.com

 

Woda w temperaturze ok. 35-36 stopni Celsjusza, przygaszone światło, świece i 10-15 kropli wybranego olejku lub mieszanki olejków eterycznych.

Możemy dodać odrobinę oleju bazowego, by nawilżyć i lekko natłuścić skórę.

Delektujemy się takim byciem od 15 do 30 minut.

Następnie nie wycierając ciała, lekko osuszamy je ręcznikiem.

Możemy, zamiast pełnej kąpieli zastosować mini kąpiel samych stóp.

Wówczas na 10 l wody dodajemy 4-5 kropel eterów.

Stopy również delikatnie osuszamy, a najlepiej pozostawiamy do samoczynnego ich wyschnięcia.

– Kompres.

 

aromaterapia-kompres.jpg
fot.depositphotos.com

 

To również  rodzaj miejscowej mini kąpieli.

Przygotowujemy mieszankę wybranych olejków eterycznych w wodzie, w proporcjach 5 kropel olejku na 100 ml ciepłej wody.

Ręcznik, gazę lub watę nasączamy naszym roztworem i przykładamy na wybrane miejsce na czas ok. 15-30 minut.

Kompres przykrywamy folią lub kocykiem, by utrzymać stałą jego temperaturę.

Bardzo pomocne przy bólach reumatycznych i artretycznych.

Pamiętać jednak należy, że ciepłe kompresy nie są dla nas pomocne przy bólach głowy, problemach ze stawami, czy ścięgnami, wówczas stosujemy zimne kompresy i okłady.

– Wdychanie.

 

aromaterapia-inhalacja.jpg
fot.depositphotos.com

 

Kominek aromaterapeutyczny, jedna z najprostszych i najbardziej popularnych form stosowanie aromaterapii w naszym codziennym życiu.

Do zbiorniczka z wodą w kominku dodajemy 5-10 kropel wybranego olejku lub mieszanki olejków eterycznych.

Podpalamy podgrzewacz i delektujemy się blaskiem świecy i pięknem otulającego nas aromatu.

Sauna

 

aromaterapia-sauna.jpg
fot.depositphotos.com

 

w zależności od jej rodzaju 5-10 kropel wybranego olejku lub mieszanki olejków eterycznych rozpuszczonych w wodzie, polewamy na kamienie lub bezpiecznie umieszczamy w miseczce nad grzejnikiem sauny.

Pamiętać należy, iż zarówno olejki eteryczne, jak i ich mieszanki są łatwopalne, wskazana jest zatem ostrożność w ich kontakcie z ogniem.

Inhalacja.

 

aromaterapia-inhalacja.jpg
fot.depositphotos.com

 

Najbardziej zananą i dostępną jej formą jest inhalacja nad miską z wrzątkiem wzbogaconym ok. 5 kroplami wybranego olejku lub mieszanki olejków eterycznych.

Takie aromatyczne opary, pochylając się nad miską i przykrywając głowę ręcznikiem, wdychamy ok. 5-10 minut.

– Codzienna pielęgnacja ciała.

 

aromaterapia.jpg
fot.depositphotos.com

 

Wybrany olejek lub mieszankę olejków eterycznych możemy dostarczać naszemu ciału, wzbogacając nim nasze codzienne czynności, np. dodając go do kremu (1-2 krople dodane na dłoni do porcji kremu) do twarzy, rąk, czy stóp, a także do balsamu.

Możemy tu zastosować nasz ulubiony zapach bądź dobrać olejek pod kątem pożądanej kuracji, np. by odmłodzić naszą skórę, do kremu do twarzy możemy dodać krople olejku lawendowego, czy różanego, a do balsamu do ciała grejpfrutowego, czy geraniowego, by złagodzić nasz cellulitis,  do kremu, który nakładamy na szyję lub nadgarstki z kolei, możemy dodać kropelki olejku ylangowego, lub rozmarynowego, by stworzyć kuszące perfumy.

– Olejek blisko nas.

 

aromaterapia-auto.jpg
fot.depositphotos.com

 

W naszym samochodzie, zamiast tradycyjnego odświeżacza możemy postawić kawałek drewienka lub nasączyć kawałek materiału, wybranym olejkiem eterycznym.

Kilka kropel odpowiedniego olejku lub mieszanki olejków eterycznych kropimy na poduszkę, by przyjemniej nam się usypiało.

Możemy też takimi kropelkami nasączyć waciki kosmetyczne i porozkładać je po całym domu, nawet w lodówce!

WAŻNE!:

– Ufajmy swojej intuicji, stosujmy te olejki, które nam się podobają, których zapach jest dla nas przyjemny.

– Olejków eterycznych nie stosujemy doustnie (wyjątkiem jest płukanie gardła).

– Tworząc swoją własną mieszankę olejków, komponujmy ją z maksymalnie 5 olejków.

– Przed zastosowaniem olejku na skórę, ważne jest, byśmy zrobili test uczuleniowy (1 kroplę wybranego olejku eterycznego rozpuść w łyżce oleju roślinnego, następnie wetrzyj mieszankę na mostku, nadgarstku lub za uchem.

Pozostaw na ok. 12 godzin, jeżeli w tym czasie nie pojawi się zaczerwienienie, swędzenie, podrażnienie, czy wypryski, olejek ten śmiało możesz stosować przy pielęgnacji i zabiegach na ciele).

– Nie zaleca się stosowania nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę.

– Podczas relaksującej kąpieli aromaterapeutycznej całkowicie poddaj się odprężeniu, mycie ciała różnorodnymi środkami czystości pozostaw na inny czas.

Zalecane jest to i ze względów czysto przyjemnościowych, ale i z powodu reakcji związków chemicznych zawartych w olejkach eterycznych i mydlinach.

– Unikamy wystawiania skóry nasączonej eterami na działanie promieni UV.

– !!! Wielką ostrożność należy zachować przy stosowaniu lejków eterycznych u kobiet w ciąży i dzieci.

Najlepiej wówczas kontaktować się bezpośrednio z aromaterapeutą.

– INTENCJA i ŚWIADOME przyzwolenie na przyjemność i uzdrawiające oddziaływanie eterów na nasze zdrowie, w całym tego słowa pojmowaniu.

– Radujcie się z tej aromatycznej chwili dla siebie!

MAŁA ŚCIĄGAWKA:

LĘK, DEPRESJA: pomarańczowy, cytrynowy, mandarynkowy, lawendowy, geraniowy, melisowy, z neroli, z drzewa różanego, ylangowy, limetkowy, petitgrain, majerankowy.

BÓLE GŁOWY, KAC: lawendowy, geraniowy, miętowy, goździkowy, jałowcowy, eukaliptusowy, z rumianku rzymskiego, majerankowy, bazyliowy, różany.

BÓLE KOBIECE: z rumianku rzymskiego, z mięty pieprzowej, lawendowy, geraniowy, cyprysowy, melisowy.

AFRODYZJAK: ylangowy, rozmarynowy, geraniowy, z kopru włoskiego, goździkowy, sandałowy, różany.

BEZSENNOŚĆ, NADPOBUDLIWOŚĆ: lawendowy, geraniowy, melisowy, sandałowy, ylangowy, cytrynowy, z rumianku rzymskiego, mandarynkowy, majerankowy, różany.

APATIA, BRAK ENERGI, OSPAŁOŚĆ, NISKIE CIŚNIENIE: z mięty pieprzowej, rozmarynowy, eukaliptusowy, tymiankowy, hyzopowy, z drzewa różanego, pichtowy.

INFEKCJE GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH, KATAR, PRZEZIĘBIENIE, KASZEL, GRYPA: sosnowy, pichtowy, anyżowy, eukaliptusowy, z mięty pieprzowej, z drzewa herbacianego, goździkowy, rozmarynowy, cynamonowy, tymiankowy.

BÓLE REUMATYCZNE I ARTRETYCZNE, BÓLE MIĘŚNI: sosnowy, rozmarynowy, goździkowy, cynamonowy, eukaliptusowy, muszkatołowy z gałki, hyzopowy, cyprysowy.

PROBLEMY SKÓRNE, TRĄDZIK, ŁUSZCZYCA, GRZYBICA, EGZEMA: z drzewa herbacianego, lawendowy, geraniowy, jałowcowy, eukaliptusowy, sandałowy, paczulowy, bergamotowy.

CELLULITIS: grejpfrutowy, cyprysowy, ylangowy, geraniowy, jałowcowy, kminkowy, paczulowy.

OBNIŻONA ODPORNOŚĆ ORGANIZMU: sosnowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy, goździkowy, pichtowy.

PRZEMĘCZENIE, (PORANNE ZMĘCZENIE, PRZEMĘCZENIE UMYSŁOWE), BRAK KONCENTRACJI: cytrynowy, rozmarynowy, lawendowy, z mięty pieprzowej, geraniowy, bazyliowy.

STRES, NAPIĘCIE NERWOWE: z neroli, melisowy, różany, ylangowy, z szałwii muszkatołowej, bergamotowy.

ZABURZENIA TRAWIENIE: różany, z rumianku rzymskiego, z kopru włoskiego, kolendrowy, kminkowy.

WYSOKIE CIŚNIENIE: różany, cytrynowy, ylangowy, hyzopowy, majerankowy, z szałwii muszkatołowej.

ZMARSZCZKI, STARZENIE SIĘ SKÓRY: lawendowy, geraniowy, melisowy, z drzewa różanego.

SKUTKI UKĄSZENIA OWADA: z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, lawendowy, goździkowy.

Delektujcie się zapachami, eksperymentujcie, odkrywajcie swoje ulubione aromaty, a zarazem zbudujcie swoją aromatyczną drogę do zdrowia.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.