BIGOREKSJA – GDY ĆWICZEŃ NA SIŁOWNI WCIĄŻ CI ZA MAŁO

Bigoreksja – na czym polega i czy trzeba ją leczyć? Dzisiaj praktycznie każdy dba o swój wygląd i w związku z tym coraz więcej osób zaczyna biegać, ćwiczyć na siłowni lub w domu. To nie tylko wpływa na wygląd, kondycję, ale również na stan zdrowia. Jednak są osoby, które w ogóle nie wychodziłyby z siłowni, bo dla nich tkanki mięśniowej wciąż jest za mało…

Nieatrakcyjność własnego ciała

Bigoreksja inaczej określana jest jako dysmorfia mięśniowa, a jest to zaburzenie, które polega na nieprawidłowym odbieraniu obrazu własnego ciała.

Zaburzenie to zaliczane jest do dysmorfofobii, a więc grupy zaburzeń psychicznych, które objawiają się istnieniem ciągłego, ale też natrętnego przekonania o nieatrakcyjności swojego wyglądu.

Dysmorfofobia może dotyczyć wybranej części ciała, np. twarzy, pośladków albo włosów, ale też może dotyczyć przeświadczenia, że ma się zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej w organizmie lub zbyt małą ilość tkanki tłuszczowej, czyli dysmorfię mięśniową.

Zaburzenie to może dotyczyć nawet 10% osób, które regularnie chodzą na siłownię, ale częściej mężczyzn.

Poza tym bigoreksja związana jest z negatywnymi zjawiskami, czyli osoba z tym zaburzeniem wycofuje się z życia społecznego, narzuca sobie forsowne treningi fizyczne, a do tego rygorystyczną dietę, co może skutkować wyniszczeniem organizmu.

bigorektyk.jpg
foto.depositphotos.com

Do tego osoby z tym zaburzeniem częściej sięgają po sterydy anaboliczne, co skutkuje niekorzystnym wpływem na zdrowie fizyczne i zachowanie takiej osoby.

Kiedy zapyta się bigorektyka o chorobę, to zaprzecza – tak samo, jak osoby cierpiące na anoreksję.

Osoba z anoreksją zawyża swoją masę ciała, a osoba z biogoreksją drastycznie ją zaniża i pracuje nad przyrostem tkanki mięśniowej.

Przyczyny bigoreksji

Są różne przyczyny, które mają wpływ na rozwój bigoreksji, ale najważniejszym powodem jest brak pewności siebie.

Na rozwój bigoreksji może wpływać wszechobecny kult ciała, gdyż dziś w mediach ciągle można oglądać wiele zdjęć idealnych sylwetek ludzi.

Płaski brzuch, jędrne pośladki oraz zgrabne nogi u kobiet, a u mężczyzn muszą być umięśnione barki, tzw. sześciopak, a także ogromne bicepsy – tak dziś wygląda ideał kobiety i mężczyzny.

Ideał dotyczący sylwetki pokazują różne reklamy telewizyjne, filmy oraz media społecznościowe, ale jest to ideał, który praktycznie nie jest możliwy do osiągnięcia, gdyż wszystkie te piękne sylwetki to dzieła programów komputerowych, gdyż ważąc 80 kg w rzeczywistości, na zdjęciu można ważyć 55 kg.

Takie pokazywanie idealnych sylwetek sprawia, że zaczynają powstawać kompleksy oraz dążenie do osiągnięcia wymarzonego wyglądu i to za wszelką cenę – nawet cenę zdrowia.

Wpływ na rozwój bigoreksji może mieć również brak akceptacji ze strony otoczenia w dzieciństwie.

Okazuje się, że bigoreksja szybciej rozwija się u osób, które w młodszym wieku były wyśmiewane przez rówieśników, a nawet nieakceptowane przez rodziców za swój wygląd niż u tych, które nie miały w ogóle takich problemów.

Kolejną przyczyną mogą być problemy w związku, takie jak brak satysfakcji w kontaktach z drugą osobą albo problemy w życiu seksualnym, co może spowodować, że dana osoba zaczyna szukać uznania w związku ze swoim wyglądem fizycznym i wtedy zaczyna przywiązywać do tego wyglądu coraz większe znaczenie i wraz z upływem czasu popada w bigoreksję.

Niskie poczucie własnej wartości również ma wpływ na rozwój tego zaburzenia, gdyż wtedy taka osoba próbuje podnieść własną samoocenę poprzez doskonalenie swojego wyglądu.

Pozostaje jeszcze uzależnienie, gdyż można uzależnić się od wszystkiego, a ćwiczenia fizyczne sprawiają, że poprawia się samopoczucie, a po kilku tygodniach już widać pierwsze efekty.

Kiedy taka osoba przestaje ćwiczyć rozsądnie, to może rozwinąć się uzależnienie, które objawia się tym, że osoba ta zaniedbuje swoje obowiązki na rzecz treningów, a do tego pojawia się złe samopoczucie, gdyż nie ma możliwości ćwiczyć.

Bigoreksja i jej objawy

Objawy tego zaburzenia są bardzo charakterystyczne i trudno jest je pomylić z innymi, ale trzeba też pamiętać o tym, że nie każda osoba, która ćwiczy na siłowni, ma problem z bigoreksją.

Charakterystyczne objawy bigoreksji to ciągłe niezadowolenie z własnego wyglądu, gdyż taka osoba ciągle myśli, że źle wygląda, np. będzie wstydziła się iść na plażę w stroju kąpielowym.

Kolejnym objawem jest bardzo ścisłe kontrolowanie przyrostu mięśni i taka osoba często się waży oraz mierzy obwód swoich mięśni, gdyż według niej mięśnie będą zawsze za małe.

Osoba z bigoreksją rezygnuje również z kontaktów społecznych, ponieważ nie ma czasu na spotkania z innymi ludźmi ze względu na swoje treningi.

Do tego taka niechęć do spotkań z innymi jest spowodowana przekonaniem o tym, że wygląda się nieatrakcyjnie.

bigoreksja.jpg
foto.depositphotos.com

Poza tym zaczyna zaniedbywać pracę oraz rodzinę, ponieważ treningi są najważniejsze.

Osoba z bigoreksją może ćwiczyć nawet po kilka razy dziennie i dlatego na dalszy plan schodzi rodzina i praca.

Ponadto jest jeszcze rygorystyczna dieta, czyli ścisłe trzymanie się planu żywieniowego, ale też ważne są godziny spożywania posiłków, a do tego nie można pozwolić sobie na żadne odstępstwa.

Innym objawem jest ciągłe przyglądanie się swojemu ciału, gdyż taka osoba zawsze szuka okazji do tego, aby pooglądać swoje ciało.

W związku z tym dużo czasu spędza przed lustrem.

Czym grozi bigoreksja?

Osoba z bigoreksją ćwiczy bez względu na zdrowie, a różne uszkodzenia mięśni i ścięgien są przez nią lekceważone i w związku  tym kontynuuje ćwiczenia, co z kolei doprowadza do pogłębienia się urazu.

Do tego dochodzi dieta, która zazwyczaj nie zaspokaja zapotrzebowania kalorycznego, co doprowadza do wyniszczenia organizmu.

Poza tym, gdy w pożywieniu brakuje tłuszczy, to powoduje to niedobory witamin, które się w nim rozpuszczają, czyli witamina A, D, E oraz K.

Jednak to nie wystarcza i taka osoba zaczyna brać sterydy anaboliczne, które niszczą zdrowie, gdyż są one pochodnymi testosteronu, które stymulują wzrost masy mięśniowej.

Przyjmowanie sterydów powoduje pojawienie się trądziku, ginekomastię, czyli rozrost piersi, a także starzenie się tkanek organizmu, zaburzenie rytmu serca, zaburzenia funkcji seksualnych oraz udary mózgu.

Przy sterydach może też pojawić się agresja, gdyż zmiany w zachowaniu, które są związane z niemożnością osiągnięcia wymarzonego wyglądu, mogą przyczynić się do chwiejności emocjonalnej, depresji, ale też mogą prowadzić do prób samobójczych.

Leczenie bigoreksji

Bigoreksja jest bardzo trudna do leczenia, gdyż chory uważa, że dobrze wygląda, jest sprawny fizycznie.

Tutaj podczas leczenia ważna jest psychoterapia, która ma na celu przywrócić choremu prawdziwy obraz własnego ciała, ale też ma mu uświadomić, że te cele, które chce osiągnąć, są niemożliwe do spełnienia, a tylko mogą zakończyć się zaburzeniami zdrowia fizycznego.

Należy również sprawdzić narządy wewnętrzne, ponieważ mogły na nie źle wpłynąć sterydy oraz środki dopingujące, a także trzeba uzupełnić niedobory witaminowe.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

⇒ Czytaj także: SIŁA NAWYKU – JAK WYPRACOWAĆ NOWE PRZYZWYCZAJENIA?

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=wSAR_un55nQ