PO RAZ PIERWSZY OD KILKUDZIESIĘCIU LAT CHASYDZI NIE PRZYJADĄ DO LEŻAJSKA I NIE ZABLOKUJĄ PODRZESZOWSKIEGO LOTNISKA

Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat chasydzi nie opanują podrzeszowskiego lotniska, nie stworzą małego Polin i nie będą świętować w Leżajsku. Wszystko za sprawą koronawirusa, który zablokował organizację uroczystości rocznicowych śmierci cadyka Elimelecha Weissbluma. Organizacji pielgrzymki sprzeciwił się sam burmistrz miasta.

Podkarpackie zgromadzenie

Do Leżajska, miasta w północnej części województwa podkarpackiego, co roku w marcu przyjeżdża tysiące chasydów, by modlić się przy grobie cadyka Elimelecha Weissbluma.

Żydowski rabin Elimelech Weissblum urodził się w 1717 r. w Tykocinie, a zmarł 11 marca 1787 r. w Leżajsku.

grób-cadyka.jpg
Grób cadyka w Leżajsku foto.depositphotos.com

Uważany jest za jednego z pierwszych cadyków w historii judaizmu i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli chasydyzmu.

Pobożni Żydzi wierzą, że w rocznicę swojej śmierci cadyk wraca z nieba na ziemię, by zabrać do Boga ich prośby.

Według danych leżajskiej Fundacji Chasydów w 2019 roku na uroczystości przyjechało do Leżajska 16 tys. pielgrzymów.

W tym roku spodziewano się ich nawet ok. 20-30 tys.

Uroczystości jednak się nie odbędą, bo przeszkodą okazał się koronawirus.

Opanowane lotnisko

Zanim jednak o samej przeszkodzie, warto wspomnieć o tym, że od lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to do Leżajska licznie i regularnie pielgrzymują chasydzi, miasto oraz pobliskie lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce, staje się małym Polin, skrawkiem zajętym przez Żydów.

I to dosłownie, bo to, co tam się wówczas dzieje, zakrawa o prawdziwą inwazję.

W ubiegłym roku prawie dwa tysiące pasażerów przybyło do Jasionki na pokładzie kilkunastu samolotów czarterowych takich jak m.in. Airbus A321neo LR.

W tym czasie lotnisko zostaje zamknięte i przejęte przez izraelskie służby.

żydzi-lotnisko.jpg
foto.depositphotos.com

Opowiadał o tym poseł Grzegorz Braun w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl:

[…] lotnisko w Rzeszowie przeżywa raz na jakiś czas taką radosną inwazję pielgrzymów, którzy zdążają tysiącami do grobu cadyka Elimelecha w Leżajsku. Lądują tysiącami w Rzeszowie i tam wiedziałem o tym i słyszałem, że przechodzą oni tam inną ścieżką. Żydzi z Izraela tam przechodzą – mówił Grzegorz Braun.

Wiem od dni paru, że to nie tylko oni tak sobie przechodzą, ci pielgrzymi, ale całe lotnisko na czas tych uroczystości zostaje przejęte przez służby Izraelskie. Czym się to wyraża? Tym, że przyjeżdżają goście, którzy wedle rozpiski z imienia i nazwiska, których pewnie nasi funkcjonariusze nie są w stanie czasami prawidłowo wymówić – powiedział Braun. Ale według tej rozpiski dostają ci żydowscy funkcjonariusze taki same identyfikatory z czipem, który jest magicznym kluczykiem, jakie ma służba lotniska. I uwaga! Mają takie same identyfikatory tylko lepsze, bo nie każdy polski zielony ludzik tam co to nas tam oglądając czy bomby nie wnosimy na pokład i co nas obmacują. Nie każdy z tych ludzi nie ma prawa wstępu do strefy do strefy sterylnej czy wieży kontroli lotów – dodał poseł Konfederacji.

[…] Ci ludzie to tak na słowo, oni się przedstawiają, pewnie pokazują jakąś kartkę, nie wiem, od mamy, że oni to oni. Tylko nie wiemy, kto im to wystawiał – to może być każdy. Oni nie przeszli polskich procedur sprawdzających. Nie przeszli testów psychofizycznych. Okazuje się, że lotnisko Rzeszów to jak Polin skrawek eksterytorialny Izraela – ocenił Grzegorz Braun.

W tym roku planowanych było ok. 12-14 takich lotów charterowych.

Żydzi z lotniska przyjeżdżają autokarami do Leżajska na 2-3 godziny, gdzie modlą się przy grobie cadyka Elimelecha Weissbluma, po czym wracają do autokarów i jadą do Jasionki na lotnisko.

Co ciekawe, w Leżajsku chasydzi mają nawet własny hotel, ale zapewnia on miejsce tylko dla 42 (maksymalnie 50) osób.

Dlatego też większość pielgrzymujących z Izraela musiała korzystać z noclegu w okolicznych hotelach.

Problem w tym, że ani władze Leżajska, ani pobliskie obiekty noclegowe w tym roku nie chcą gościć chasydów.

Koronawirus zablokował uroczystości

W tym roku po raz pierwszy uroczystości przy grobie cadyka się nie odbędą i chasydzi nie opanują lotniska w Jasionce.

W Leżajsku burmistrz miasta wydał oficjalny komunikat, w którym m.in. „zabronił Fundacji Chasydów Polska przygotowań oraz organizacji tegorocznej pielgrzymki chasydów w Leżajsku”.

chasydzi-leżajsk.jpg
foto.depositphotos.com

Wszystko to w imię zachowania szczególnych środków ostrożności po pierwszym potwierdzonym w Leżajsku przypadku koronawirusa COVID-19.

Poza tym hotele zaczęły odwoływać wszystkie indywidualne i grupowe rezerwacje grup chasydów, które były planowane w najbliższym czasie.

Wydaje się także, że pielgrzymowaniem do Polski nie byliby w takiej sytuacji zainteresowani też sami pobożni Żydzi, ponieważ w Izraelu obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla wszystkich wracających z zagranicy.

Niektórzy zamierzają na uroczystości przybyć, aczkolwiek nie tak licznie, jak w poprzednich latach.

Urząd Miasta w odpowiedzi na pytanie jednej z mieszkanek Leżajska o to, jakie środki ostrożności zostaną podjęte, odpowiedział:

W odpowiedzi na pytanie informuję, że 5 marca br. odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Organizatora (Fundacja Chasydów Leżajsk Polska), Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej oraz Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej poświęcone organizacji i przebiegowi przyjazdu Chasydów na uroczystości obchodów rocznicy śmierci Cadyka Elimelecha (17 marca).

Z informacji przedstawionych przez przedstawicieli Organizatora wynika, że przewidywana liczba uczestników pielgrzymki będzie kilka a nawet kilkunastokrotnie mniejsza niż w latach poprzednich.

Organizator zapewni wszystkie wymagania zawarte w polskim prawodawstwie w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego.

Ponadto osoby pielgrzymujące będą poddawane kontroli stanu zdrowia na lotniskach, a służby odpowiedzialne za zapewnienie porządku i bezpieczeństwa (Policja i Straż Miejska) zostały zobowiązane do interwencji w przypadkach stwierdzenia osób których stan zdrowia może budzić wątpliwości.

Organizator został również poinformowany o obecnie obowiązujących procedurach i zobowiązany do bezwzględnej ich realizacji w przypadku konieczności zastosowania.

Agnieszka Wyczarska

Sekretarz Miasta

Takiej sytuacji jeszcze nie było, ale przynajmniej po raz pierwszy od wielu, wielu lat Podkarpacie wyzwoli się z tego corocznego masowego najazdu.

Pozostaje pytanie – czy nie mogłoby już tak zostać, na zawsze?

⇒ Czytaj także: PALESTYNA W EUROPIE! – ŻYDZI TWORZĄ W POLSCE NOWY IZRAEL

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

♦ Zareklamuj światu swą działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj swoje ogłoszenie KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

https://www.youtube.com/watch?v=HdtIDrd9y0o