COCA-COLA UKARANA ZA HOMOSEKSUALNE REKLAMY

Coca-Cola w sierpniu 2019 r. przygotowała kampanię reklamową pod hasłem #loveislove promująca tolerancję LGBTQ. Reklama wywołała burzę na Węgrzech, a przewodniczący jednej z partii wzywał do bojkotu firmy. Co z tego wynikło?

Homoseksualne reklamy

Ponad 150 reklam pokazujących intymne relacje na zdjęciach par osób tej samej płci oraz slogany takie jak „Miłość to Miłość”, „Zero Cukru, Zero Uprzedzeń”, można było zobaczyć na stacjach metra i przystankach autobusowych w całym Budapeszcie.

Zostały one tam umieszczone w sierpniu 2019 roku, by promować rozwój „rewolucji miłosnej” i tygodniowy festiwal muzyki progresywnej, który rozpoczynał się 7 sierpnia.

Taka kampania reklamowa Coca-Coli wywołała wielkie poruszenie na Węgrzech.

Wiceprzewodniczący nacjonalistycznej partii Istvan Boldog wezwał nawet społeczeństwo do bojkotu coli i protestów przeciwko „prowokującym” reklamom.

Dopóki nie usuną prowokujących plakatów z Węgier, nie będę spożywać ich produktów! Proszę o to wszystkich! – tak Boldog napisał na Facebooku.

Petycja online w sprawie usunięcia plakatów została podpisana przez ponad 33 000 osób.

coca-cola.jpg

Coca-Cola ukarana

Ostatecznie, decyzją komitatu peszteńskiego, uznano, że koncern tą kampanią plakatową złamał punkt ustawy dotyczącej reklam, zakazującej reklam mogących zaszkodzić fizycznemu, duchowemu, emocjonalnemu lub moralnemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

Na Coca-Colę nałożono również grzywnę w wysokości 500 tys. forintów (6500 zł) i zobowiązano, by w przyszłości nie zamieszczała reklam szkodzących rozwojowi dzieci i młodzieży.

Węgierski oddział koncernu twierdzi, że nowa kampania nie miała na celu promować homoseksualnych treści, a jedynie przekazać od dawna wyznawane wartości, że wszyscy jesteśmy równi niezależnie od narodowości, wyznania, płci, wieku, pochodzenia etnicznego, języka, którym mówimy, hobby i poglądów.

⇒ Czytaj także: KOLEJNA PRÓBA DEMORALIZACJI POLSKICH DZIECI PRZEZ LOBBY LGBT

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.