BILLBOARDY NIE WYSTARCZAJĄ – BĘDĄ REKLAMY NA NIEBIE!

Billboardy „zdobiące” ulice i budynki miast i miasteczek to już przeżytek. Rosyjski startup StartRocket chce wdrożyć publikowanie ogromnych reklam na… nocnym niebie. Czy wkrótce, zamiast gwiazd będziemy „podziwiać” reklamy kurczaka z KFC?!

Billboardy na niebie

StartRocket to rosyjska firma, która oficjalnie ogłosiła plan budowy gigantycznych billboardów w przestrzeni kosmicznej, rozświetlających nocne niebo reklamami firm takich jak np. Coca-Cola, Mercedes, McDonald’s i KFC.

Jeśli ich plan się powiedzie, pierwsze reklamy na niebie mamy ponoć oglądać oglądać już w 2021 roku.

Zdaniem Vlada Sitnikowa, lidera projektu modyfikacja nocnego nieba jest kolejnym logicznym krokiem w reklamie.

Czy na pewno zaśmiecanie nieba jest konieczne?

Wyświetlacz orbitalny

Firma StartRocket planuje uruchomić tzw. wyświetlacz orbitalny do 2020 roku, by od 2021 roku móc już wyświetlać reklamy na niebie.

Dziesiątki mikrosatelitów CubeSat ma krążyć po orbicie Ziemi na wysokości około 400 – 500 kilometrów.

Satelity te będą następnie odbijać światło słoneczne przy pomocy żagla o powierzchni 49 kilometrów kwadratowych.

Z Ziemi światło to będzie widziane na nocnym niebie jako świetlisty piksel.

 

reklama-niebo.jpg

W ten oto sposób połączone ze sobą mikrosatelity będą w stanie na początku tworzyć krótkie napisy, np. z nazwami firm, a docelowo wyświetlać nawet proste animacje.

Futurystyczny billboard miałby być widoczny tylko przez 6 minut, aczkolwiek nie wiadomo, czy chodzi o ograniczenia techniczne, czy też zagrożenie związane z zanieczyszczaniem nieba.

Zagrożona przestrzeń

Profesor astronomii Uniwersytetu Michigan Patrick Seitzer uważa, że ​​inicjatywa wyświetlania reklam na niebie jest złym pomysłem.

Podkreśla, że i tak przestrzeń kosmiczna jest już zatłoczona (m.in. przez satelity, części rakiet, statków kosmicznych) i uruchamianie takich projektów czysto biznesowych, bez wartości naukowej wydaje się nierozsądne.

Pomimo że futurystyczne reklamy mają być wyświetlane tylko w określonych porach dnia – wieczorem i przed świtem, to i tak eksperci obawiają się, że przyczynią się one do wzrostu poziomu zanieczyszczenia nieba na całym świecie.

Poza tym, kto chciałby oglądać gigantyczne reklamy Big Maców zamiast gwiazd…

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.