DIETA NA PAMIĘĆ I KONCENTRACJĘ, CZYLI RECEPTA NA SUPERMÓZG

Dieta na pamięć i koncentrację – co ma wspólnego jedzenie z utrzymaniem prawidłowych funkcji mózgu? Okazuje się, że bardzo dużo. Dzięki odpowiednim produktom spożywczym jesteśmy w stanie zapewnić sobie zachowanie jasnego umysłu i pozostanie w stanie pełnej koncentracji.

Antyoksydanty – uniwersalny ochraniacz

Ochronę organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników zapewnią nam antyoksydanty.

Chronią one mitochondria odpowiedzialne w mózgu za generowanie energii potrzebnej do myślenia.

Badania udowodniły, że osoby, których dieta była bogata w antyoksydanty w postaci flawonoidów i karetonoidów miały lepszą zdolność koncentracji oraz mogły pochwalić się mniejszym spadkiem zdolności poznawczych w okresie kilkunastu lat.

 

antyoksydanty.jpg
foto.123rf.com

 

Potwierdzono również, że antyoksydanty, w tym witamina C i E hamują postępy problemów
z pamięcią, w tym z chorobą Alzheimera.

W tej kategorii produktów spożywczy można wymienić: tłuszcze roślinne (witamina E), paprykę, acerolę, natkę pietruszki, owoce dzikiej róży i czarnej porzeczki (witamina C), cebulę, cytrusy i jabłka (flawonoidy), zielone warzywa liściaste oraz dynię, bataty i kabaczki (karotenoidy).

Witaminowe wsparcie

Do podstawowych składników diety, która wspiera funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego są witaminy z grupy B.

Ich niedobory, a zwłaszcza braki witaminy B1, B2, B6, B12 i kwasu foliowego mogą niekorzystnie wpływać na wydolność umysłową oraz powodować bóle głowy, zaburzenia psychiczne i problemy z koncentracją.

b-kompleks-witaminy.jpg
Witaminy B fot.depositphotos.com

Dlatego też warto zadbać w diecie o spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, w tym pełnoziarnistego pieczywa, kasz, makaronów, brązowego ryżu, grochu, fasoli, orzeszków ziemnych i sera, które są dobrym źródłem witamin z grupy B.

Z kolei kwas foliowy znajdziemy w brokułach, sałacie oraz kiełkach.

Dieta magnezowa

Magnez jest pierwiastkiem, którego niedobory mogą powodować m.in. stany depresyjne, lęki, chroniczne zmęczenie, rozdrażnienie, podenerwowanie, irytację, bóle i zawroty głowy oraz poważne problemy z koncentracją.

Pierwiastek ten aktywuje ponad 300 enzymów niezbędnych w procesach życiowych, głównie dotyczących wytwarzania energii komórkowej i dbałości o prawidłową pracę mózgu oraz układu nerwowego.

 

magnez.jpg
Magnez fot.depositphotos.com

 

Niedobory magnezu w diecie możemy uzupełnić, spożywając pełnowartościowe zboża, gorzką czekoladę, orzechy, pestki dyni i nasiona słonecznika oraz owoce, szczególnie banany i figi.

Kurkuminą i katechinami w stan zapalny

Kurkumina znana jest ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych.

Badania potwierdziły, że u osób powszechnie stosujących w diecie kurkumę (głównie mieszkańców Indii) można zaobserwować zaskakująco niski wskaźnik zachorowań na chorobę Alzheimera.

Chcąc zahamować wzrost związków chemicznych, które wraz z upływem lat narastają i wywołują stany zapalne, prowadząc m.in. do demencji i choroby Alzheimera, warto zadbać o zwiększenie spożycia musztardy z dodatkiem kurkuminy oraz przypraw kuchni tajskiej i indyjskiej, głównie curry.

 

kurkuma-kurkumina.jpg
Kurkuma fot.depositphotos.com

 

Równie ważne są katechiny, które chronią komórki mózgu przed stanem zapalnym oraz podnoszą zdolności percepcyjne.

Najbardziej znanym ich źródłem są herbaty (zwłaszcza zielona). Badania pokazały, że osoby, które regularnie popijają zieloną herbatę, osiągają lepsze wyniki w testach pamięciowych.

Poza tym katechiny znajdziemy także w gorzkim kakao, czerwonym winie, owocach (truskawkach, jabłkach, wiśniach, brzoskwiniach, śliwkach) i warzywach (przede wszystkim w roślinach strączkowych, np. fasoli i soczewicy.

BDNF dla lepszego zapamiętywania

BDNF, czyli neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego to białko wydzielane przez neurony, które należy do rodziny czynników wzrostu nerwów.

Większa ilość BDNF w mózgu warunkuje prawidłowe funkcjonowanie neuronów, opóźnia procesy starzenia się mózgu oraz ułatwia zapamiętywanie.

Naukowcy twierdzą, że potencjalnie do wzrostu BDNF przyczyniają się naturalne barwniki pochodzenia roślinnego – antocyjany.

Zwiększają one bystrość umysłu i poprawiają pamięć.

Dobrym źródłem antocyjanów są jeżyny, borówki, śliwki, wiśnie i jagody.

Ponoć picie soku z jagód przez 12 tygodni znacząco poprawia zapamiętywanie i przechowywanie informacji.

Lecytynowa pomoc

Na problemy z pamięcią i koncentracją polecana jest również lecytyna. Poprawia ona pamięć i funkcje poznawcze mózgu, przede wszystkim u osób starszych.

Lecytyna jest doskonałym źródłem choliny, która wykorzystywana jest następnie do powstawania jednego z najważniejszych neuroprzekaźników – acetylocholiny.

Jej niedobory prowadzą do spadku zdolności pamięciowych, zaburzeń myślenia i koncentracji oraz demencji starczej.

Powszechnie występuje ona w orzeszkach ziemnych i kiełkach pszenicy, jednak za najbardziej wartościową uważa się lecytynę sojową.

Odpowiednio skomponowana dieta uwzględniająca, chociaż kilka z wyżej wymienionych produktów spożywczych, pozwoli na długo utrzymać mózg – nasze centrum dowodzenia
w odpowiedniej formie.

Należy jednak pamiętać, że każdej diecie sprzyja również dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, umiarkowana aktywność fizyczna oraz zadbanie o właściwą dawkę snu.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje są prywatnymi opiniami i poglądami. Nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np lekarza. Wszelkie rady które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.