DLACZEGO LUDZIE KŁAMIĄ? – PRAWDA O MOTYWACJI KŁAMSTWA

Dlaczego ludzie kłamią? Skąd się bierze motywacja do wypowiadania kłamstw? Jakie są najczęstsze kłamstwa? Odkryjmy prawdę niektórych z głównych tematów związanych z nieuczciwością.

Kłamstwo jest wszechobecne w naszym życiu – tak wynika zarówno z przełomowych badań, jak i niepotwierdzonych dowodów.

Badanie z 1996 roku opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology wykazało, że większość ludzi kłamie raz lub dwa razy dziennie.

Na szczęście inne badania wskazują, że ludzie i tak przez większość czasu są uczciwi.

Pozostaje jednak sporo pytań. Dlaczego ludzie kłamią? Jakie są najczęstsze kłamstwa?

kłamstwo.jpg
foto.depositphotos.com

Rodzaje kłamstw

Jak właściwie konstruowane są kłamstwa?

Oto niektóre z najpopularniejszych rodzajów kłamstw.

Śmiałe, otwarte kłamstwa – inaczej znane jako kłamstwa wypowiadane z pogardą, prosto w twarz. Są oczywiste dla ludzi, którzy je słyszą. Częściej pojawiają się u dzieci niż u dorosłych.

Zwodnicze kłamstwa – są tworzone ostrożnie i umiejętnie, z zamiarem wprowadzenia w błąd osoby, która ma je usłyszeć. Te kłamstwa są często subtelne i trudne do wykrycia.

Zaprzeczanie – oznacza odmowę uznania czegoś, co jest prawdą.

Błędne kłamstwa – mogą się zdarzyć przez pomyłkę. Ludzie mogą wierzyć, że to, co mówią, jest prawdą, nawet jeśli tak nie jest.

Fabrykacje – celowo składają się na historię lub coś, co nie jest prawdą. Tego typu kłamstwa wydają się jawne i mogą być oznaką desperacji.

Przesada – daje fałszywe stwierdzenie, że coś jest większe lub lepsze. Na przykład ludzie mogą obiecywać, że coś „na wyrost” naprawią za popełniony błąd.

Minimalizacje – zmniejszają zasięg czegoś. Często tego typu kłamstwa wymagają racjonalizacji i mają miejsce, gdy ludzie nie mogą całkowicie zaprzeczyć prawdzie. Minimalizacje są przeciwieństwem przesady.

Pominięcie – kłamstwa przeoczenia pomijają część prawdy. Dla wielu ludzi „zapomnienie” jest łatwiejsze do wypowiedzenia niż inne rodzaje kłamstw, ponieważ jest ono bierne i nie wymaga zmyślania.

Dlaczego ludzie kłamią?

Jedno z największych pytań dotyczących kłamstwa dotyczy jego motywów.

To wieloaspektowy temat, ale można wyodrębnić kilkanaście podstawowych przyczyn kłamania.

♦ Aby zapobiec zranieniu czyichś uczuć.

Czasami ludzie kłamią, ponieważ myślą, że usłyszenie kłamstwa skrzywdzi kogoś mniej niż usłyszenie prawdy. Dbają o tę osobę i nie chcą jej denerwować, więc ukrywają prawdę. Chociaż jest to błędne zachowanie, pozornie często zostaje uzasadnione.

♦ Aby uniknąć wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny.

W niektórych przypadkach ludzie po prostu nie chcą przyznać się do tego, co zrobili. Szukają wymówek i zrzucają winę na innych. Jest to próba uniknięcia radzenia sobie z konsekwencjami tego, co zrobili.

♦ Aby lepiej dopasować się do otaczających ich osób.

Niektórzy ludzie będą kłamać o rzeczach, które lubią i kim są, aby inni ich polubili. Robią to, by przypodobać się innym i niejako wpasować w systemowe ramy.

♦ Aby lepiej wypaść.

Wszyscy chcemy dobrze wyglądać w oczach innych, a dla niektórych jedynym sposobem, w jaki myślą, że można to zrobić, jest kłamanie. Kłamią o sobie i starają się, aby wypaść lepiej niż w rzeczywistości.

kłamca.jpg
foto.depositphotos.com

♦ Aby kogoś oczernić.

Wredni ludzie lubią sprawiać, by o innych mówiono źle. Będą o nich kłamać i sprawiać, że inni ludzie ich nie polubią. Chociaż robią to z osobistych powodów, może to poważnie odbić się na czyimś statusie społecznym.

♦ Aby dać komuś alibi.

Wiele razy kłamiemy, ponieważ chcemy pomóc innym ukryć prawdę.

♦ Aby trzymać inne kłamstwa w ryzach.

Czasami kłamiemy, aby upewnić się, że inne kłamstwa nie wyjdą na jaw.

♦ Aby poczuć się lepiej.

Ludzie chcą czuć się świetnie przez cały czas i czasami czują, że kłamanie jest na to dobrym sposobem. Kłamią na temat tego, kim są i co zrobili, aby poczuć się lepiej niż inni ludzie. Po prostu chcą podbudować kłamstwami swoją samoocenę.

♦ Tylko dlatego, że chcą.

W niektórych przypadkach ludzie kłamią, żeby kłamać. Chroniczni kłamcy mają to „we krwi” i często występują na tym świecie. Mogą nie mieć do tego żadnego powodu, ale nadal robią wszystko, co w ich mocy, aby tylko kręcić i oszukiwać, bo to sprawia im satysfakcję.

♦ Aby przyciągnąć więcej uwagi od innych.

Wszyscy uwielbiamy czuć się doceniani. Niektórzy kłamią, aby zachować zainteresowanie innych swoją osobą, chociaż szczerze mówiąc, to strata czasu. W końcu kłamstwo ma krótkie nogi i  wyjdzie na jaw.

♦ Aby zachować poczucie kontroli.

Czasami ludzie kłamią, aby mieć poczucie, że wszystko kontrolują. Chcą kłamać, aby być tym, który zbiera prawdziwe informacje w całość i kontroluje ich ujawnianie.

Aby zranić kogoś innego.

Tak, na tym świecie są niestety ludzie, którzy kłamią, by zranić innych. Zamiast unikać ranienia siebie, robią wszystko, co w ich mocy, by skrzywdzić ludzi wokół siebie. Tacy ludzie są okropni i nie zasługują na nasz czas, wysiłki i zaangażowanie w życiu lub w miłości.

Genezą każdego kłamstwa jest zawsze STRACH.

Najczęstsze kłamstwa

Najczęściej spotykanie w codziennym życiu kłamstwa to tzw. białe kłamstwa, które są zwykle uważane za nieszkodliwe, trywialne lub przyziemne.

Na przykład, kiedy ludzie są pytani o to, jak sobie radzą, mogą odpowiedzieć, że wszystko w porządku, nawet jeśli tak nie jest.

Chociaż wiele białych kłamstw ma dobre intencje i można je uznać za nieszkodliwe, nadal mogą one szkodzić ludziom emocjonalnie, szczególnie jeśli chodzi o relacje rodzinne i partnerskie.

Badania ujawniły, że ludzie regularnie kłamią w sprawie pracy, zwłaszcza w swoich życiorysach i podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Innym obszarem, w którym często występują kłamstwa, są rozmowy pacjentów z lekarzami.

Badanie opublikowane w Jama Network Open wykazało, że około 81 procent pacjentów okłamało swoich lekarzy w co najmniej jednym z siedmiu aspektów: nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich, brak regularnych ćwiczeń, niezrozumienie zaleceń lekarza, niezgadzanie się z zaleceniami lekarza, utrzymywanie niezdrowej diety, przyjmowanie określonego leku, branie lekarstwa kogoś innego.

Pospolicie kłamiemy również w sieci.

Media społecznościowe i portale randkowe to najczęstsze miejsca, w których ludzie ukrywają istotne informacje, opowiadają niestworzone historie lub chwalą się pięknymi zdjęciami ze szczęśliwego życia, mimo że cała ta otoczka zupełnie odbiega od rzeczywistości i ma niewiele wspólnego z prawdą.

A jak wiadomo, kłamstwa niczego nie naprawiają, nie czynią życia lepszym i łatwiejszym, a przynajmniej nie na długo i nie na zawsze.

Dlatego, gdy masz zamiar skłamać, powiedzieć nawet „lekkie” tzw. białe kłamstwo, poświęć chwilę i zadaj sobie pytanie, dlaczego po prostu nie chcesz powiedzieć prawdy?

Zwolnij i zastanów się, czy nie lepiej jest wyrazić swoje prawdziwe myśli, emocje i uczucia?

Kłamstwo nigdy nie stanie się prawdą, a może ci zabrać szanse na lepsze życie…

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

⇒ Czytaj także: NAJCZĘSTSZE KŁAMSTWA WYPOWIADANE W TOKSYCZNYCH ZWIĄZKACH

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.