EDWARD SNOWDEN UJAWNIŁ TECHNOLOGIĘ, KTÓRA ŚLEDZI NAS PRZEZ TELEWIZORY! – Odkrywamy Zakryte
EDWARD SNOWDEN UJAWNIŁ TECHNOLOGIĘ, KTÓRA ŚLEDZI NAS PRZEZ TELEWIZORY!

Edward Snowden, były pracownik CIA i zleceniobiorca zatrudniony przez firmy Dell oraz Booz Allen Hamilton na umowach dla NSA, wiele lat temu dokonał jednego z najważniejszych wycieków wywiadowczych w historii USA, potwierdzając światu, że rząd naprawdę szpieguje swoich obywateli. Dwa lata później Samsung od niechcenia ostrzegł opinię publiczną, że ich telewizory Smart TV mogą nagrywać rozmowy. Jednak prawda okazuje się o wiele gorsza, bo nie tylko ktoś nas może słuchać, ale nawet i oglądać!

Technologia TVision Insights

26 lutego 2017 r. Edward Snowden opublikował na swoim profilu niepokojącego tweeta (widoczny na poniższym zdjęciu).

śledzenie-tv.jpg

Technologia zwana TVision Insights została uruchomiona kilka lat temu, umożliwiając firmom monitorowanie nawyków telewidzów.

Moduł TVision jest także popularny w urządzeniach Microsoft Kinect, najczęściej używanych do gier wideo Xbox.

Co jednak oznacza instalowanie tej technologii w telewizorach?

Ano to, że mogą dosłownie obserwować cię podczas oglądania telewizji, a technologia rejestruje nawet dane o tym, gdzie patrzą twoje oczy, kiedy jesteś rozproszony i jakie emocje tobą rządzą.

Technologia ta jest na tyle inteligentna, że potrafi wychwycić wyraz twarzy, poziom zaangażowania i inne istotne dane.

Informacje te dają wgląd nie tylko w to, co ludzie oglądają najczęściej lub są najbardziej zaangażowani, ale także w to, jakie reklamy wolą oglądać.

Czujniki urządzenia mogą rejestrować drobne zmiany u wszystkich osób znajdujących się w danym pomieszczeniu.

Pozwala to następnie na dopasowywanie programów i reklam do preferencji widza.

Z racji tego, że technologia ta jest wciąż bardzo nowa, jest dobrowolnie testowana na 7500 ludziach w rejonie Bostonu, Chicago i Dallas-Fort Worth.

Oczywiście istnieją tutaj obawy dotyczące prywatności.

Firma twierdzi, że nie przechowuje żadnych zdjęć ani nagrań wideo i że przynajmniej na razie jest to instalacja dobrowolna.

Ale czy można wierzyć w te zapewnienia?

Czy w ogóle można czuć się bezpiecznie i chronić swoją prywatność wśród najnowszych gadżetów technologicznych?

Telewizor może cię śledzić

To nie jest pierwszy przykład inwigilacji za pośrednictwem telewizorów i prawdopodobnie nie będzie on ostatni.

Na początku 2015 r. Samsung wydał oświadczenie ostrzegające klientów, że ich telewizory Smart TV są w stanie słuchać i nagrywać rozmowy.

Telewizory te mają oprogramowanie do rozpoznawania głosu, ale ta wymyślna technologia ma swoją cenę, a ta cena stanowi całkowite naruszenie prywatności.

smart-tv-samsung.jpg
foto.depositphotos.com

Samsung ostrzegł swoich klientów, aby nie prowadzili ważnych rozmów ani nie ujawniali danych osobowych przed telewizorami Smart TV, ponieważ dźwięk można nagrywać, a następnie przesyłać niezidentyfikowanym osobom trzecim.

Stwierdzono również, że telewizory marki Vizio nagrywają ludzi, ale firma musiała zapłacić 2,2 miliona dolarów, aby pokryć odszkodowania za zbieranie i sprzedaż nagrań z milionów telewizorów bez wiedzy i zgody widzów.

Zainstalowanie w telewizorach oprogramowanie Smart Interactivity, zostało wprowadzone na rynek jako funkcja, która „włącza oferty i sugestie programowe” dla użytkowników.

Jednak według Federalnej Komisji Handlu (FTC) Vizio nie wywiązywał się z tej oferty przez ponad dwa lata, a dane wciąż gromadzono.

Jak, dla kogo i po co? Tego oficjalnie nie wiadomo, chociaż mówi się o tym, że dane te miały posłużyć głównie mierzeniu skuteczności reklam.

Vizio nigdy nie podał do wiadomości publicznej nazw firm, którym sprzedał zebrane informacje.

FTC twierdziło, że zawierały one dane osobowe, takie jak „płeć, wiek, dochód, stan cywilny, wielkość gospodarstwa domowego, wykształcenie, własność domu i wartość gospodarstwa domowego”.

Biorąc pod uwagę to, że żyjemy w świecie, w którym wszystko jest nagrywane, a prywatność nie zawsze jest już wyborem, musimy tym bardziej dbać o to, co i gdzie mówimy oraz upubliczniamy.

⇒ Czytaj także: KAMERKA INTERNETOWA – ZAKRYJ JĄ, ZANIM STANIESZ SIĘ OFIARĄ PODGLĄDACZY!

♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu ⇒ kontakt@odkrywamyzakryte.com

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.