EFEKT SANSKRYTU, CZYLI JAK MANTRY ZMIENIAJĄ MÓZG?

Efekt sanskrytu to termin stworzony przez neurologa dr. Jamesa Hartzella, który tym mianem określił zmiany, jakie zachodzą w mózgu u osób recytujących mantry. Badania potwierdziły, że zapamiętywanie wedyjskich mantr zwiększa rozmiar obszarów mózgu związanych z funkcjami poznawczymi, w tym pamięcią krótko- i długotrwałą. To odkrycie potwierdza przekonania tradycji indyjskiej, że zapamiętywanie i recytowanie mantr wzmacnia pamięć i usprawnia myślenie.

Nieoczekiwane odkrycie

Dr James Hartzell, wielbiciel sanskrytu i pracownik Basque Center w Hiszpanii wiele lat poświęcił studiom nad sanskrytem.

Od zawsze był zafascynowany jego wpływem na mózg.

Zauważyłem, że im więcej sanskrytu studiowałem i tłumaczyłem, tym lepsza była moja pamięć – tłumaczy dr Hartzell.

Koledzy z pracy często zwracali uwagę na moją zdolność do dokładnego powtarzania zdań innych wykładowców. Dzięki nim dowiedziałem się, że mantry wpływają na nasze funkcje poznawcze.

Okazuje się bowiem, że indyjscy tzw. panditowie wiele lat trenują zapamiętywanie sanskrytu i jego dokładne powtarzanie. Po latach praktyki są w stanie recytować z pamięci wedyjskie teksty, które mają od 40 000 do ponad 100 000 słów.

Hartzell chciał się dowiedzieć, w jaki sposób taki intensywny trening pamięci wpływa na fizyczną strukturę mózgu recytujących.

Siła tkwi w mantrach

Wraz z kolegami z Uniwersytetu w Trydencie oraz neurologami z Krajowego Centrum Badań nad Mózgiem w indyjskim Manesarze, Hartzell przeprowadził badania, w których udział wzięło 42 młodych ludzi.

Grupę w połowie stanowili uczniowie szkół zapamiętywania mantr, którzy mogli pochwalić się 7-letnią praktyką recytowania tekstów obrzędowych i w połowie ich rówieśnicy, którzy uczęszczali do zwykłych szkół.

efekt-sanskrytu.jpg
fot.123rf.com

Wszystkim uczestnikom badania wykonano badanie MRI (rezonans magnetyczny) mózgu.

Okazało się, że mistrzowie recytacji mieli nieco inaczej ukształtowane mózgi.

To, co odkryliśmy z badania MRI, było niezwykłe. Liczne regiony w mózgach panditów były znacznie większe niż w przypadku grupy kontrolnej. Mieli oni np. 10 procent więcej istoty szarej w obu półkulach – pisał dr Hartzell.

Efekt sanskrytu

Odkrytą zależność Hartzell nazwał efektem sanskrytu, chociaż on sam nie jest do końca pewien tego, czy pozytywne zmiany w mózgu mają tylko związek z recytowaniem mantr.

Naukowiec uważa, że nawet krótki śpiew mantry raz intonacja psalmów i wierszy w innych językach ma energetyzujący i leczący wpływ na ciało i umysł.

Twierdzi też, że nawet odtwarzanie w głowie położenia i nazw ulic korzystnie wpływa na mózg.

Zdaniem dr Hartzella osoby wygłaszające z pamięci mantry są również mniej podatne na choroby neurodegeneracyjne w starszym wieku.

Jego zdaniem przedstawiciele ajurwedy mają wiele racji, sugerując, że zapamiętywanie starożytnych tekstów może być pomocne w zmniejszaniu objawów niszczycielskiej choroby Alzheimera i innych chorób wpływających niekorzystnie na pamięć.

Nic, tylko praktykować!

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.