FARMY PRZYSZŁOŚCI – ROBOTY BĘDĄ UPRAWIAĆ ZIEMIĘ?

Farmy przyszłości? Koniec rolnictwa? Czy schyłek prac polowych wykorzystujących pracę ludzkich rąk? A może sposób na rolniczy relaks?  Zespół naukowców z Harper Adams University w Wielkiej Brytanii opracowuje miniaturowe roboty, które pomogą rolnikom zbierać plony i dawkować pestycydy. Eksperci szacują, że technologia będzie gotowa i powszechnie dostępna już w 2020 roku.

Farmy przyszłości

Zdaniem naukowców z Harper Adams University ich miniaturowe roboty wykazują potencjał w kwestii ograniczania nadmiernego zużycia pestycydów, marnotrawienia żywności i zmniejszania niedoborów siły roboczej.

Twórcy podkreślają, że miniaturowe roboty będą gotowe do pracy w terenie i stosowania pestycydów na roślinach, które naprawdę tego potrzebują.

W efekcie 100% chemikaliów trafi na liście rośliny.

Zdaniem naukowców technologia ta stanowi wyraźny kontrast w stosunku do obecnego procesu aplikacji substancji chemicznych zwalczających szkodniki.

W tej chwili rozpylane są one na całym polu, a nie są podawane konkretnym roślinom.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że w takim procesie marnowanych jest ok. 95-99% pestycydów i herbicydów, które niepotrzebnie wnikają w ziemię i całe plony.

Profesor ekologii Toby Bruce z Keele University w Wielkiej Brytanii zauważa, że:

[…] od dziesięcioleci rolnicy są silnie uzależnieni od intensywnego stosowania pestycydów.

Niektóre opryski są bardzo szkodliwe.

Rolnicy masowo rozpylają chemikalia, które trzeba ograniczać.

W wyniku ich masowego rozpylania szkodniki rozwinęły na nie odporność.

W efekcie nie będą one zabijać tylko szkodników, ale także i inne, pożyteczne owady.

Ponadto eksperci podkreślają, że nowa technologia będzie zdolna do samodzielnego siania nasion, sadzenia roślin, usuwania chwastów, dostarczania wody itp. bez konieczności interwencji rolnika i zarządzania zaawansowaną technologią w terenie.

Lepsza jakość zbioru

Naukowcy twierdzą, że miniaturowe roboty to także szansa na zrewolucjonizowanie obecnych procesów zbioru.

Metoda zbierania wszystkich plonów z pól naraz, według ekspertów prowadzi do znacznego marnotrawstwa żywności, ponieważ nawet 60 procent zbiorów jest wyrzucanych, ze względu na to, że są one nieatrakcyjne lub niejadalne (niedojrzałe).

Zespół badawczy wyjaśnia, że ​​miniaturowe roboty można zaprogramować tak, aby wybierały tylko uprawy, które osiągnęły właściwą dojrzałość i wygląd.

Maszyny będą wyposażone w mechanizm wykrywający niedojrzałe lub zniekształcone owoce i warzywa.

 

dron-uprawy-plony.jpg
fot.123rf.com

 

Warto zaznaczyć, że Brytyjczycy nie są odosobnienie w poszukiwaniu nowych technologii, które w przyszłości zrewolucjonizują rolnictwo.

Zespół naukowców z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Bonn w Niemczech pracuje nad stworzeniem zrobotyzowanego narzędzia, które łatwo będzie identyfikowało chwasty i strzelało krótkimi impulsami laserowymi w celu ich wyeliminowania.

W ten sposób badacze pragną zmniejszyć potrzebę stosowania pestycydów i herbicydów oraz przyczynić się do osiągnięcia bardziej zrównoważonego rolnictwa.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.