JAK WZMACNIAĆ MIŁOŚĆ W ZWIĄZKU?

Miłość w związku, podobnie, jak każdą relację międzyludzką, należy starannie pielęgnować i dbać o nią w należyty oraz odpowiedni sposób. Niestety, samo bycie ze sobą nie daje żadnej gwarancji, że uczucie będzie ewoluować i stanie się bardziej dojrzałe, lepsze oraz trwałe. Trzeba w to włożyć sporo wysiłku i zaangażowania. To praca, jak każda inna, tylko w sferze emocjonalnej. Jeśli ją zaniedbamy, to efekty będą opłakane, bowiem zanik uczuć to podstawa do zdrady i rozpadu związku.

Czym tak naprawdę jest miłość?

Miłość to wielki dar, bowiem być kochanym i kochać, to wygrać los na loterii.

Nie ma nic piękniejszego, lepszego i wspanialszego niż miłość.

I nieprawdą jest, że uczucie to zdarza się tylko w filmach romantycznych, ono istnieje naprawdę.

Miłość nigdy nie rodzi się nagle, ona kiełkuje i wyrasta z uczucia; zaangażowania, przyjaźni, bliskości, zrozumienia, zaufania, opieki, dobroci, szacunku, czy lojalności.

 

miłość-związek-para-morze.jpg
fot.123rf.com

 

Miłość wiąże się z pożądaniem i namiętnością, ale nigdy na tym nie bazuje i nie jest to jej główny element.

Prawdziwe uczucie miłości poparte jest czynami, a nie słowami.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż wielu ludzi wykorzystuje owo uczycie do manipulowania płcią przeciwną i sterowania ich zachowaniem, tak, aby ci, wykonywali ich polecenia i byli ich niewolnikami emocjonalnymi.

Tego typu zachowanie jest bliskie osobom cynicznym, wyrachowanym i zuchwałym, którzy traktują miłość bardzo płytko i powierzchownie, chyba też nigdy jej nie doświadczyli w życiu rodzinnym, ani też podczas ich egzystencji w dorosłości.

Osoby te często od razu deklarują wielkie uczucia, twierdząc, że kochają nad życie i nic tego nie zmieni. Jednakże ich słowa to puste frazeologia, która ma na celu wyłącznie zdobycie danej osoby.

Prawdziwa miłość jest zupełnie inna – szczera i trwała.

I tylko taką warto pielęgnować i wzmacniać.

W jaki sposób pielęgnować miłość?

Czy istnieją na to uniwersalne metody?

Niestety- każdy z nas jest innym człowiekiem, ma inne cechy charakteru, inne usposobienie, inaczej widzi świat i postrzega miłość.

Jednak najważniejsze jest to, aby chcieć dbać o tą relację, bowiem już same chęci to podstawa do dalszych działań, zmierzających w kierunku pielęgnowania naszej miłości do partnera.

Po pierwsze:

Dbanie o żar uczucia powinno wypływać z obu stron, jeśli jest to relacja jednostronna, skonstruowana na zasadzie dawca – biorca, to jest to sytuacja patologiczna i należy takowy związek zakończyć.

Miłość polega na obustronnym zaangażowaniu, zarówno ze strony kobiety, jak i mężczyzny.

Po drugie:

Uczucie powinno konsolidować z przyjaźnią pomiędzy partnerami.

Jest ona dość specyficzna, ponieważ wiąże się także z zaangażowaniem fizycznym.

Jak powinniśmy dbać o relacje przyjacielskie w związku, aby zachować w nim miłość na długie lata? Kluczowa jest tutaj rozmowa.

Nie ma tematów tabu, nie wstydzimy się swoich opinii i zdania na dany temat.

Jasno i klarownie wszystko sobie tłumaczymy i wyjaśniamy na bieżąco.

Nie pomijamy żadnej drażliwej kwestii.

Jeśli dochodzi do kłótni bądź sprzeczki, to od razu staramy się rozwiązać konflikt i dojść do sensownego porozumienia.

Nie dopuszczalne są ciche dni i gniewanie się na siebie całymi tygodniami. Cisza w związku oznacza oddalanie się od siebie.

Po trzecie:

Miłość cementuje wspólnie spędzony czas.

Jeśli chodzimy na zakupy, odwiedzamy naszych znajomych, razem wychodzimy wieczorem do restauracji czy szukamy podobnych pasji i zainteresowań, wtedy możemy mówić o dojrzałej, wypielęgnowanej miłości, która panuje w naszym związku.

Brak wspólnych działań gwarantuje, że nasze uczucie wypali się, bo znajdziemy kogoś, kto chętnie poświęci nam swój wolny czas i potowarzyszy w chwilach, gdy będzie nam to szczególnie potrzebne.

Po czwarte:

Pielęgnowanie miłości to także drobne gesty.

Upominki bez okazji, pamiętanie o ważnych wydarzeniach – rocznicy, urodzinach; sprawianie radości ukochanej osobie przez jej zaskakiwanie w postaci zrobienia śniadania czy zorganizowania wypadu za miasto w wolny weekend.

Owe z pozoru nic nieznaczące gesty, są spoiwem trwałej i silnej relacji damsko- męskiej.

Po piąte:

Miłość umiera, gdy przestajemy zauważać siebie nawzajem, szukamy pocieszenia u osób trzecich czy wymagamy zbyt dużo od partnera.

Starajmy się doceniać drugą osobę, podziwiać jej zalety i oswoić się z jej wadami.

W razie kłopotów – nie uciekajmy w stronę obcych ludzi i nie zamykajmy się
w sobie.

Wzmacnianie miłości to proces, który trwać powinien przez cały okres bycia z drugą osobą, największym błędem jest to, że po osiągnięciu celu – czyli zdobyciu ukochanej osoby, odpuszczamy, uważamy bowiem, że już nie musimy o nią zabiegać ani też starać się o to, aby nasza miłość rosła w siłę i była nieustannie podtrzymywana.

Uczucie miłości nie jest dane raz na zawsze, jeśli nie będzie należycie pielęgnowane i wzmacniane, to zacznie słabnąć, a nasz związek stanie się zwyczajną rutyną, w której będziemy tkwić na co dzień.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij  TUTAJ

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.