FRANCUSKIE ORGANIZACJE POZARZĄDOWE DOMAGAJĄ SIĘ ZATRZYMANIA SIECI 5G

Francuskie organizacje pozarządowe wzywają do moratorium w sprawie wprowadzenia nowej superszybkiej sieci komórkowej 5G we Francji, twierdząc, że może to mieć niekontrolowane konsekwencje dla zdrowia i życia społeczeństwa.

Nieodwracalne i niekontrolowane konsekwencje

Organizacje pozarządowe, w tym Agir Pour l’Environnement i Priartém-Electrosensibles de France, wystąpiły przeciwko nowej technologii, mówiąc, że jej zastosowanie doprowadzi do problemów zdrowotnych i psychicznych, problemów środowiskowych, a nawet może negatywnie wpłynąć na wolność społeczną.

Przedstawiciele organizacji sugerują, że sieć 5G, która umożliwia przesyłanie bardzo dużych ilości danych w szybkim czasie i dostęp do niej za pomocą urządzeń mobilnych, będzie „rewolucyjna”, ale w złym znaczeniu.

We Francji oficjalnie wprowadzenie 5G ogłoszono w dniu 15 lipca 2019 roku.

Firmy w dużych miastach mają otrzymać zasięg sieci do końca 2020 r.

W swoim oświadczeniu organizacje pozarządowe stwierdziły jednak, że wprowadzenie technologii 5G może „pchnąć planetę i społeczeństwo w świat o skutkach wymykających się spod kontroli”.

Stwierdzono również, że cyfrowa technologia komunikacji bezprzewodowej już teraz realnie zagraża ludzkiemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, wpływa niekorzystnie na młodych ludzi, na jakość pracy oraz glebę, krajobrazy i ekosystemy.

Wiąże się także z rosnącymi rachunkami za energię, marnotrawstwem zasobów, zagrożeniem dla bezpieczeństwa osobistych danych oraz lobbingiem na rzecz nauki i polityki publicznej.

W oświadczeniu stwierdzono, że 5G „nieodwracalnie pogorszy te fakty”.

Francuskie NIE dla 5G

Grupa francuskich organizacji pozarządowych wzywa więc rząd do wstrzymania rozwoju i wdrożenia 5G we Francji, przynajmniej do czasu publicznej debaty.

Możliwy wpływ 5G na niektóre aspekty zdrowotne został potwierdzony m.in. przez francuską agencję zdrowia i środowiska (Agence Nationale de Sécurité Sanitaire de l’Alimentation, de l’Environnement et du Travail) Anses.

W 2016 r. stwierdzono, że częstotliwości radiowe technologii takiej jak 5G mogą powodować problemy – dla niektórych osób – z pamięcią, uwagą i koordynacją.

W tym czasie Anses zalecił młodym ludziom ograniczenie ekspozycji na urządzenia przenośne, tablety i gadżety połączone z Internetem.

W 2018 r. ta sama agencja uznała również, że niektóre osoby zgłaszały problemy zdrowotne związane z polami elektromagnetycznymi i falami elektromagnetycznymi.

W 2019 r. grupa 170 naukowców wyraziła obawy dotyczące możliwych skutków zdrowotnych 5G i wyższych częstotliwości, których sieć wymaga do pracy, a których normy mogą być nawet dziesięciokrotnie wyższe niż obecnie stosowane w Unii Europejskiej.

We Francji testy 5G zostały już wdrożone w miastach takich jak Bordeaux, Grenoble, Lille, Lyon, Marsylia, Nantes i Tuluza.

Operatorzy, którzy wprowadzają 5G, twierdzą, że uda im się objąć zasięgiem 5G nawet 75 proc. kraju do 2022 r., a do 2030 r. ten zasięg może wzrosnąć do 100 proc.

Zaznaczają jednak, że umowy telefoniczne będą droższe, a taryfy mają wzrosnąć o 10–20 euro miesięcznie za urządzenia podłączone do sieci 5G.

Nie pozwól się zniszczyć! Sklep z odpromiennikami: www.odpromienniki.com

⇒ Czytaj także: BRUKSELA REZYGNUJE Z SIECI 5G W OBAWIE O ZDROWIE OBYWATELI

♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.