GESTY RĄK OBNAŻAJĄ TWOJĄ INTELIGENCJĘ

Gesty rąk zdradzają nas najbardziej. Nie tylko ujawniają naszą nerwowość, ale także nasze niespójności. Odkryto niedawno, że mogą nawet być wskaźnikiem naszego poziomu inteligencji lub, mówiąc dokładniej, odzwierciedlać nasz poziom przetwarzania poznawczego.

Myślenie ciałem

Na polu psychologii coraz bardziej zyskuje na popularności teoria „poznania ucieleśnionego”, którą można by przetłumaczyć jako „myślenie ciałem”.

Ten nowy nurt dowodzi, że myśl nie pojawia się w wąskiej przestrzeni, ograniczonej do naszego umysłu, ale jest wyrażana w ciele.

Oznacza to, że poznawcza praca mózgu ma bezpośrednie odzwierciedlenie w naszym ciele.

Z tej perspektywy nasze gesty rąk stanowią rodzaj kanału, przez który wyrażamy myśli, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi.

Ruchy, które wykonujemy rękami, gdy mówimy, stanowią rodzaj drugiego języka i dodają dodatkowe informacje, których nie ma w naszych słowach, odsłaniając proces myślowy podążającym za nimi.

Gesty dłoni obnażają inteligencję

Susan Goldin-Meadow, profesor psychologii na Uniwersytecie w Chicago, przez lata studiowała gesty rąk, które wykonujemy, ucząc się i rozwiązując problemy.

Jest przekonana, że ​​„zmieniamy zdanie, poruszając rękami”.

W swoich badaniach znalazła fascynującą wskazówkę dotyczącą tego, jak gesty, które wykonujemy rękami, ujawniają naszą inteligencję.

Chodzi o „niedopasowanie” między ekspresją werbalną a fizycznymi gestami.

gesty-rąk.jpg
foto.depositphotos.com

Na przykład, ktoś może powiedzieć, że cięższa piłka spada szybciej niż lekka kula, ale wykonuje gest wskazujący, że obie spadają z tą samą prędkością, co jest poprawne.

Ta rozbieżność ujawnia, że ​​myśl działa z maksymalną wydajnością i że osoba jest w stanie przejścia procesu myślowego, przechodząc z jednego poziomu zrozumienia na wyższy.

Często myśli, które wyrażają nasze ręce, to nowsze i bardziej zaawansowane pomysły dotyczące problemu, który próbujemy rozwiązać.

Nasz świadomy umysł nie przyswoił jeszcze tych pojęć poprzez język, ponieważ jest to proces o wiele bardziej złożony, ale już uchwycił je i wyraził poprzez gesty.

Dlatego te gesty dłoni, które sugerują „sprzeczność” z naszym werbalnym przekazem, są w rzeczywistości przejawami naszej inteligencji w pełnym działaniu, pracy poznawczej, którą rozwijamy w tle, aby rozwiązać problem.

Poruszanie rękami przyspiesza naukę

Teoria „poznania ucieleśnionego” jest dwukierunkowa.

Oznacza to, że myśl nie tylko odbija się w ciele, ale również ruchy rąk przyspieszają naukę, przyczyniając się do lepszego zrozumienia nowych pojęć.

Jedno z badań wykazało, że studenci, którzy gestykulowali podczas nauki algebry, byli prawie trzy razy bardziej skłonni zrozumieć, czego się nauczyli, niż ich niegestykulujący rówieśnicy.

W drugim eksperymencie psychologowie odkryli, że ci studenci, którzy gestykulowali podczas opowiadania krótkiej historii, później mogli lepiej i bardziej szczegółowo ją zapamiętać, co sugeruje, że gesty pomagają nam wydobyć informacje z pamięci.

Dlatego gesty, które wykonujemy rękami, są swego rodzaju „tajnym kodem”.

Pomagają nam zbierać informacje i je integrować.

Udowodniono, że gesty dłoni ułatwiają reprezentację umysłową, zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze złożonymi problemami, pomagając w realizacji abstrakcyjnych pomysłów.

Jakby tego było mało, udowodniono także, że gesty dłoni pomagają nam poprawić naszą mowę.

Kiedy gestykulujemy, mówimy płynniej, popełniamy mniej błędów i mniej się wahamy.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

⇒ Czytaj także: MOWA CIAŁA – 15 PRZYDATNYCH INFORMACJI

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.