DAWNA KOPALNIA WĘGLA STANIE SIĘ NAJWIĘKSZĄ FARMĄ SŁONECZNĄ W POLSCE

Dawna, duża odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego w wielkopolskiej gminie Brudzew ma zostać przekształcona w największą w kraju farmę słoneczną. Firma stojąca za projektem – największy w Polsce wytwórca węgla brunatnego – ma nadzieję, że stanie się on symbolem transformacji zielonej energii.

Największa farma słoneczna w Polsce

W wyniku podpisanej umowy o wartości 160 mln zł zawartej pomiędzy Konsorcjum Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) a konsorcjum firm Esoleo (dostawcą instalacji fotowoltaicznych) z Grupy Polsat i Przedsiębiorstwem Remontowym PAK Serwis na terenach kopalni Adamów ma powstać farma fotowoltaiczna.

Instalacja słoneczna zajmie powierzchnię 100 hektarów.

Oczekuje się, że będzie to największa tego typu farma w Polsce, produkująca 70 MW.

Jej moc będzie 18,5 razy większa niż ma obecna największa elektrownia w Czernikowie koło Torunia, która produkuje 3,77 MW.

Ma być to pierwsza inwestycja na taką skalę w Polsce.

Pomysłodawcy projektu mają też nadzieję, że stanie się ona symbolem transformacji zdominowanej przez węgiel polskiej energetyki.

Termin przekazania farmy słonecznej do wstępnej eksploatacji przewidziano na sierpień 2021 r.

Od węgla do słońca

ZE PAK jest największym polskim producentem energii elektrycznej wytwarzanej z węgla brunatnego i czwartym co do wielkości producentem energii elektrycznej ogółem w Polsce.

Firma od 1958 roku eksploatuje w Wielkopolsce Elektrownię Konin, pierwszą w Polsce zasilaną węglem brunatnym z pobliskich odkrywek.

Później połączyła się z pobliskimi elektrowniami węglowymi Pątnów i Adamów.

W sierpniu 2020 roku ZE PAK ogłosił jednak, że do końca 2020 r. zamknie swoją kopalnię węgla brunatnego w Adamowie.

Wcześniej kopalnia była wykorzystywana do zasilania zakładu Adamów do czasu zamknięcia w 2017 r., a następnie zasilała pobliski Pątnów.

ZE PAK wychwalał projekt jako sposób na zapewnienie alternatywnego zatrudnienia osobom, które do niedawna pracowały w miejscowych kopalniach węgla oraz wsparcie idei „Polska wolna od węgla”.

Według raportu AltEnergyMag na początku 2020 roku Polska stała się piątym co do wielkości producentem energii słonecznej w Europie, niemal czterokrotnie zwiększając swoją moc w ciągu ostatniego roku.

Międzynarodowa Agencja Energii szacuje, że Polska zwiększy swoje moce odnawialne o 65% w latach 2019-2024, głównie z lądowych farm wiatrowych.

Planuje się również, że morska energia wiatrowa na wybrzeżu Bałtyku osiągnie do 10 GW do 2035 roku.

Największą rolę w zwiększaniu udziału odnawialnych źródeł energii w polskim bilansie energetycznym odegrały prywatne firmy energetyczne i firmy prosumenckie, które łącznie zbudowały 81% całej energii odnawialnej zainstalowanej w latach 2013-2019.

Z kolei udział sektora publicznego i państwowych koncernów energetycznych w budowaniu odnawialnych źródeł energii w tych latach nie przekraczał 15%.

⇒ Czytaj także: NIEMCY ZAJĘLI POLSKIE CUKROWNIE, TERAZ CZAS NA KOPALNIE WĘGLA

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.