Greta Thunberg, szwedzka aktywistka klimatyczna, została wyróżniona za swój „wkład w łagodzenie i adaptację do zmian klimatycznych”. Jak na ironię nagrodę w wysokości miliona euro ufundowała Fundacja Galusta Gulbenkiana, który był wielkim przemysłowcem naftowym.

Milion euro za walkę ze zmianami klimatu

Nastoletnia aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została wyróżniona nagrodą w wysokości miliona euro za swój „wkład w łagodzenie i adaptację do zmian klimatycznych”.

Wyróżnienie i nagrodę Gulbenkian Prize for Humanity aktywistka otrzymała od Fundacji Galusta Gulbenkiana, pokonując 135 innych nominowanych, pochodzących z 46 różnych krajów świata.

Przewodniczący jury, Jorge Sampaio, uznał, że „Thunberg była w stanie zmobilizować młodsze pokolenia na rzecz zmiany klimatu” i jest „jedną z najbardziej niezwykłych postaci naszych czasów”.

Dodał też, że decyzja zapadła w drodze konsensusu.

Greta o otrzymaniu nagrody poinformowała w mediach społecznościowych, gdzie zakomunikowała, że odmawia zostania milionerem.

Thunberg wydała na Instagramie oświadczenie w formie monologu, w którym powiedziała, że otrzymała nagrodę, jest „niezwykle zaszczycona”, ale zobowiązuje się przekazać pieniądze na różne cele klimatyczne „tak szybko, jak to możliwe”.

Jedna z dwóch pierwszych darowizn w wysokości 100 tys. euro trafi do SOS Amazonia – kampanii crowdfundingowej, której celem jest zakup materiałów medycznych oraz świadczenie usług telemedycznych mieszkańcom brazylijskiego lasu deszczowego.

Kolejna, taka sama kwota zasili konto Fundacji Stop Ecocide, która zabiega o ściganie przez Międzynarodowy Trybunał Karny osób odpowiedzialnych za niszczenie świata przyrody na wielką skalę.

Nagroda od… magnata naftowego

Jak na ironię, Fundacja i Nagroda Ludzkości zostały nazwane na cześć Calouste Gulbenkiana, brytyjsko-armeńskiego potentata naftowego, który zmarł w 1955 roku.

Biznesmen i filantrop Calouste Gulbenkian był wielkim przemysłowcem naftowym.

Jeden z najbogatszych ludzi swojej epoki, był głównym udziałowcem Royal Dutch Shell, rozwinął wiele własnych firm naftowych i jest historycznie uznawany za pierwszą osobę, która wydobyła ropę naftową w Iraku, dzięki czemu bogactwa naftowe Bliskiego Wschodu są gotowe do przejęcia przez Zachód.

„Przyznając tę ​​nagrodę, Fundacja podkreśla swoje zaangażowanie w pilne działania na rzecz klimatu” – skomentowała prezes Fundacji Gulbenkiana, Isabel Mota.

Fakt, że nagroda imienia magnata naftowego o historycznych osiągnięciach w przemyśle naftowym, finansująca przeciwniczkę ropy naftowej, działaczkę na rzecz ochrony klimatu, choć pośrednio, ale nie została pominięta w Internecie.

Zarówno zwolennicy, jak i krytycy Grety Thunberg dostrzegli ironię w tym, że była sponsorowana pieniędzmi „trucicieli, przeciwko którym protestuje”.

Kontrowersyjna aktywistka po raz pierwszy zyskała światowy rozgłos po jej solowych protestach przeciwko branżom, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

Thunberg jest teraz „prawdziwą celebrytką”, która zyskuje na swojej działalności niemałe nagrody…

⇒ Czytaj także: RAPORT KLIMATYCZNY MARKA ADAMCZYKA (CZĘŚĆ 1) – GLOBALNE OCIEPLENIE CZY NATURALNE ZMIANY…

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia⇒ KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.