Ministerstwo finansów stwierdza, że jedna jednostka oddziału szturmowego dla skarbówki nie wystarczy. Dlatego też resort planuje stworzenie nowej jednostki, która miałaby być „zbrojnym ramieniem celników i urzędników skarbowych”.

Służba Celno-Skarbowa

Elitarni funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wkraczają do akcji, gdy jest podejrzenie, że obywatel ma broń lub jest członkiem zorganizowanej grupy przestępczej.

W rzeczywistości pełna ich nazwa to Wydział Działań Taktyczno-Operacyjnych (WDTO), do którego należy tylko kilkunastu funkcjonariuszy (często z przeszłością np. w służbach antyterrorystycznych)  podejmujących się działań, w których może wystąpić podwyższone ryzyko.

Wydział ten rocznie przeprowadza od 20 do 30 akcji związanych głównie z zatrzymaniami dotyczącymi przestępczości paliwowej, mafii VAT-owskiej, produkcji i przemytu narkotyków, papierosów i alkoholu.

Z racji tego, że liczba realizacji ich zadań stale rośnie, Departament Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w Ministerstwie Finansów, dostrzegł potrzebę zwiększenia ich liczebności.

Nowe grupy szturmowe

Resort przewidział, że w siedmiu województwach powstaną dodatkowe oddziały o nazwie Grupa Zabezpieczenia Działań, w skrócie GZD.

Nowe grupy szturmowe będą podlegać naczelnikom urzędów celno-skarbowych i służyć wsparciem dla już doświadczonych i sprawdzonych w praktyce funkcjonariuszy z WDTO.

Każda grupa będzie liczyła około 10 osób z odpowiednim doświadczeniem.

Ich głównymi zadaniami będzie m.in. wspieranie WDTO przy większych akcjach, asystowanie w trakcie przeszukiwań miejsc uznanych za niebezpieczne, zatrzymywanie podejrzanych, wsparcie przy doprowadzeniu osób na przesłuchanie czy też ochrona konwoju.

Coraz więcej jednostek szturmowych, coraz większe ich kompetencje, coraz większa manipulacja…

W Polsce na naszych oczach systemowe organy tworzą państwo policyjne, a ogłoszona „epidemia” tylko im sprzyja, stwarzając idealne okazje do usprawiedliwiania nowych represji.

⇒ Czytaj także: INTELIGENTNE ROBOTY BĘDĄ SŁUŻYĆ SKARBÓWCE DO WYKRYWANIA „SZAREJ STREFY”

♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.