INTELIGENTNE ROBOTY BĘDĄ SŁUŻYĆ SKARBÓWCE DO WYKRYWANIA „SZAREJ STREFY”

Inteligentne roboty zasilą „załogę” Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Innowacyjne i nowoczesne technologie pomogą funkcjonariuszom KAS przeszukiwać Internet i wyszukiwać nieprawidłowości oraz naruszenia, które dotychczas leżały poza zasięgiem skarbówki.

Silnik Analiz

Od kilku lat w działaniach Krajowej Administracji Skarbowej można zaobserwować wzrost zainteresowania nowoczesnymi narzędziami IT.

Wykorzystuje się je głównie do podwyższania wykrywalność przestępstw i wkroczeń skarbowych oraz podnoszenia kwalifikacji pracowników i funkcjonariuszy skarbówki.

Od 2019 roku KAS korzysta z narzędzia informatycznego, jakim jest Silnik Analiz.

Jest to nieustannie używany projekt wykorzystujący innowacyjne metody analityczne (m.in. modelowanie statystyczno-ekonometryczne).

Na podstawie rezultatów jego działania, KAS identyfikuje rozbieżności w rozliczeniu podatku od towarów i usług, które następnie przekazywane są do konkretnych urzędów skarbowych i urzędów celno-skarbowych.

W wyniku takich działań weryfikacyjnych KAS jest w stanie wyłonić nieprawidłowości z bardzo szerokiego spektrum danych, które następnie podlegają czynnościom kontrolnym względem konkretnego przedsiębiorcy.

Oczywiście to z kolei przynosi zyski państwu, czym Ministerstwo Finansów ochoczo się chwali.

Z oficjalnych statystyk MF wynika, że Silnik Analiz pozwolił wykryć w I półroczu 2019 r. nieprawidłowości w VAT na kwotę 457 mln zł oraz wstrzymano wypłaty zwrotów VAT na łączną kwotę 375 mln zł.

Oprócz tego w samym tylko grudniu 2019 r. dzięki Silnikowi Analiz (oraz współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych) wykryto nieprawidłowości w PIT na ponad 42 mln zł.

Inteligentne roboty w natarciu

KAS rozochocona dobrymi wynikami nowoczesnych narzędzi IT, postanowiła iść o krok dalej i skorzystać z inteligentnych robotów sieciowych z umiejętnością uczenia maszynowego przeznaczonych do przeszukiwania Internetu oraz tzw. Dark Netu.

Nowe narzędzia mają skanować Internet (oprócz portali społecznościowych typu Facebook czy Instagram), by szukać np. ofert sprzedaży kosztów, treści związanych z hazardem albo przemytem papierosów, broni bądź alkoholu.

Tym samym, już wkrótce dark web w żaden sposób nie zapewni prywatności i nie ochroni przed skarbówką.

Wdrażany od marca 2020 r. system, wspiera Centrum Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej, w zakresie zadań dotyczących diagnozowania i analizowania niepożądanych zjawisk w cyberprzestrzeni.

Inteligentne roboty sieciowe będą budować wzorcowy model wyposażony w elementy, do których wykrycia jest przeznaczony, a następnie będą znajdować strony internetowe podobne do zadanych.

Wykrywanie odbywa się za pośrednictwem nie tylko słów, ale i grafik, co znacząco utrudnia ukrywanie zawartości.

Skarbówka liczy na to, że innowacyjne technologie okażą się bardzo skutecznym narzędziem wykrywania „szarej strefy” i uderzy w nieopodatkowany handel w Internecie.

Kolejny krok ku jeszcze większej kontroli i łatania dziur budżetowych…

⇒ Czytaj także: RACHUNKI BANKOWE I TRANSAKCJE PODATNIKÓW POD KONTROLĄ KRAJOWEJ IZBY ROZLICZENIOWEJ

♦ Zareklamuj światu swoją działalność, produkty, miejsce, wydarzenie itd. – dodaj ogłoszenie KLIK

♦ Odkrywaj zakryte z nami, wspieraj rozwój portalu KLIK

♦ Współpraca reklamowa na portalu [email protected]

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.