GUACATONGA – ANTYNOWOTWOROWY PRZEŁOM PROSTO Z AMAZONII

Guacatonga to roślina, która poza działaniem przeciwnowotworowym, wykazuje jeszcze wiele innych właściwości. Dlaczego jest uważana za antynowotworowy przełom prosto z Amazonki?

Drzewko z Amazonii

Łacińska nazwa guacatonga to Casearia sylvestris, a jest to małe drzewko, które rośnie w Amazonii.

amazonia.jpg
foto.depositphotos.com

Zazwyczaj osiąga wysokość dwóch lub trzech metrów, ale zdarzają się także okazy do dziesięciu metrów, które można znaleźć w nienaruszonych obszarach Amazonii.

Rośnie na glebach gliniastych, z których wchłania składniki odżywcze, gdyż tworzy rozległe korzenie boczne, a są one białe, sztywne oraz pokryte korkową korą.

Do tego rosną na nim małe, białe, kremowe albo zielonkawe kwiaty, a po ich przekwitnięciu pojawiają się malutkie owoce o średnicy 3 – 4 mm.

guacatonga.jpg

Następnie owoce te pękają i wtedy ukazują się trzy brązowe nasiona, które są pokryte czerwono-pomarańczową osłonką.

Roślina ta rośnie dziko w tropikach, a pochodzi z Kuby, Jamajki, Portoryko, Karaibów, a także Ameryki Środkowej oraz Południowej.

Skład i właściwości guacatonga

Guacatonga jest stosowana praktycznie w każdym tropikalnym kraju, np. na biegunkę, przeziębienie, grypę, a także na miejscowe leczenie ran oraz na trąd.

Z kolei rdzenne ludy z lasów deszczowych Amazonii od bardzo dawna używają tej rośliny jako środek na ukąszenia węży, użądlenia pszczół i innych owadów.

Dzisiaj roślina ta stosowana jest w ziołolecznictwie jako środek przeciwzapalny, oczyszczający krew, przeciwwirusowy w leczeniu reumatyzmu, a także w leczeniu kiły, opryszczki, obrzęków, wrzodów żołądka, gorączki, biegunki, ale też jako miejscowy środek przeciwzapalny, a także jako środek przeciwbólowy.

Może być również stosowana w leczeniu miejscowym na oparzenia, rany, wysypki oraz choroby skóry, np. egzemę.

Przyczynia się także do zmniejszenia cholesterolu oraz stresu oksydacyjnego, a także zapobiega zatykaniu się tętnic, co jest spowodowane wysokotłuszczową dietą.

Jeśli chodzi o skład chemiczny guacatonga, to jest on dość złożony.

Naukowcom udało się odkryć, że w liściach i gałązkach tej rośliny znajdują się fitochemikalia, które nazywane są lapacholem, a jest to związek przeciwnowotworowy, a także przeciwgrzybiczy.

komórki-rakowe.jpg
foto.depositphotos.com

Poza tym w dużych ilościach w tej roślinie znajdują się związki, które nazywane są diterpenami klerodanu i również wykazują działanie przeciwnowotworowe.

Niektóre z tych diterpenów klerodanu w guacatonga to zupełnie nowe związki chemiczne, a zostały one nazwane casearins.

Poza tym można w tej roślinie również znaleźć flawonoidy, rutynę, kwercetynę, luteolinę, thujopsene i wiele innych.

W 1988 roku rozpoczęły się badania nad właściwościami przeciwnowotworowymi guacatonga, a po raz pierwszy dokonali tego japońscy naukowcy z Tokyo Collage of Pharmacy and Pharmacognosy.

Następnie w 2002 roku grupa badawcza z Północnej Karoliny odkryła w liściach i łodygach guacatonga trzy nowe substancje chemiczne i nazwali je casearvestrin A, B oraz C.

Przeprowadzili oni badania, w których przetestowali te trzy nowe substancje i udało się im dowieść, że związki te wykazują toksyczność do komórek rakowych w bardzo małych ilościach, a były przebadane na ludzkich komórkach nowotworowych płuc, okrężnicy oraz jajników.

Czytaj także: METODA LECZENIA RAKA MIKOŁAJA WIKTOROWICZA SZEWCZENKI

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy.

1) Przelew na konto bankowe Dla: Odkrywamy Zakryte. Numer konta: 70 1050 1807 1000 0091 4563 2593

2) Pay Pal  Kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

Realizujemy również współpracę reklamową [email protected] i ogłoszenia KLIK

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.