HOROPITO GÓRSKIE – NATURALNY SPOSÓB NA GRZYBICE

Horopito górskie to pochodząca z Nowej Zelandii wiecznie zielona roślina, od wieków wykorzystywana w ludowej medycynie plemion maoryskich. Liście Pseudowintera colorata to także ważny dodatek kulinarny – stąd inna nazwa horopito: nowozelandzkie drzewo pieprzowe. Nowoczesna medycyna korzysta przede wszystkim z silnego, antygrzybiczego działania horopito górskiego. Warto bliżej poznać tę roślinę.

Horopito górskie – substancje lecznicze

Surowcem zielarskim są liście Pseudowintera colorata – przyjmowane w formie sproszkowanej lub w formie wyciągu.

Najważniejszą substancją czynną, jaką można znaleźć w horopito jest polygodial, cechujący się bardzo wysoką skutecznością w niszczeniu różnych gatunków grzybów wywołujących grzybicę.

Poza nim horopito zawiera również, m.in., flawonoidy (np. działającą antyoksydacyjnie kwercetynę, luteolinę ) czy terpeny (w tym pineny, limonen, mircen).

Horopito na grzybice

Preparaty z ekstraktem z horopito, np. w formie kapsułek, są zalecane przede wszystkim przy leczeniu różnego rodzaju grzybic.

Zawarty w Pseudowintera colorata polygodial wykazuje bardzo silne działanie względem wielu szczepów m.in. Candida albicancs, Candida krusei czy Trycophytum.

Dodatkowo roślina ta działa ochronnie, zmniejszając ryzyko ponownego wystąpienia grzybicy.

Horopito góskie – inne zastosowania

Liście horopito mogą być pomocne w różnego rodzaju dolegliwościach trawiennych – biegunkach bakteryjnych, bólach brzucha czy niewłaściwej pracy jelit.

Okłady z liści i płukanki były tradycyjnie stosowane do leczenia chorób skóry i wspomożenia gojenia się ran.

Z kolei żucie liści horopito może przynieść ulgę w przypadku bólu zęba, a także infekcji górnych dróg oddechowych.

Przeciwwskazania do stosowania horopito górskiego

Nie stwierdzono szczególnych przeciwwskazań do przyjmowania preparatów z Pesudowintera colorata.

Należy jednak pamiętać o stosowaniu gotowych środków zgodnie z wytycznymi na ulotce.

Horopito górskie – stosowanie

Ekstrakt z liści Pseudowintera colorata można przyjmować w formie preparatów gotowych, np. kapsułek, pamiętając o stosowaniu się do wskazówek zapisanych w ulotce. Z liści horopito można również przygotować napar czy macerat do stosowania zewnętrznego.

Sproszkowane liście mogą stanowić ciekawy zamiennik popularnych przypraw, np. pieprzu.

 ⇒ Czytaj także: TOKSYCZNA PLEŚŃ W DOMU ZATRUWA TWÓJ ORGANIZM!

Wesprzyj niezależne media, pomóż nam przedzierać się z prawdą w gąszczu kłamstw i wszechobecnej propagandy ⇒ kliknij w link: https://www.odkrywamyzakryte.com/wiecej/

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.